Науковці вивчають планарій – унікальних черв’яків, у яких на місці відсіченої голови відростає нова.
Планарія може допомогти ученим розкрити секрет старіння / скриншот
Процес старіння людського тіла передбачає поступову втрату нейронів і м’язової маси, а також зниження фертильності та здатності загоювати рани. Дослідження на тваринах виявили, що фізичні вправи та обмеження кількості калорій можуть омолодити певні тканини, однак зупинити старіння в клітинах крові або в усьому організмі досі неможливо. Розгадати процес старіння учені спробували, вивчаючи планарій – тварин, які вважаються безсмертними, пише науковий вісник SciTechDaily.
Вивчати планарій у лабораторії узявся доктор філософії, доцент кафедри молекулярної та інтегративної фізіології і клітинної біології розвитку Медичної школи Мічиганського університету, член Інституту геронтології Лонхуа Гуо. Його зацікавив той факт, у цих черв’яків після обезголовлення відростають нові голови.
«Люди знають про здатність планарій до регенерації понад 100 років, але дуже мало відомо про те, як вони відновлюються і чому вони, здається, живуть вічно», — сказав Гуо.
Відео дня
Він розповів, що від запліднення і приблизно до 18 місяців планарії, як і ссавці, демонструють ознаки старіння, зокрема втрату нейронів, м’язів і зниження фертильності. Однією з найбільш очевидних ознак віку у планарій є аномальні зміни в очах. Проте коли старим планаріям відсікали голови, у них відростали нові голови вже з нормальними очима.
Читайте також:
Дивовижна знахідка в Єгипті може змінити історію людства
Учені підрахували кількість мурах на Землі: цифри приголомшують
Одна подія у 2022 році різко сповільнила глобальне потепління, — нове дослідження
Подальші дослідження свідчать, що у черв’яків, у яких відросла нова голова, також покращилася фертильність та відновилася фізіологічна продуктивність.
Також команда Гуо виявила, що, на відміну від ссавців, планарії не втрачають дорослих стовбурових клітин із часом, а регенерація навіть «перезапускає» вікові зміни в різних тканинах.
«У старших планарій вони не тільки не втратили регенераційну здатність, але й досі можуть повністю відновлюватися, що вже відрізняється від багатьох видів і свідчить про те, що вони мають механізми підтримки довголіття та зцілення навіть у набагато старшому віці», — сказав він.
Дослідники також порівняли дані секвенування окремих клітин планарій із подібними даними мишей, щурів і людей, а також мишей, яким подовжували життя експериментальними методами. З’ясувалося, що ознаки старіння у планарій збігаються з віковими змінами у ссавців і навіть з ознаками у мишей із подовженим віком.
Наступна мета дослідження, яку ставлять перед собою учені, — визначити гени та клітини, які керують регенеративною програмою, що веде до омолодження планарій.
Раніше УНІАН розповідав про незвичайну прісноводну рибу, яка живе понад 100 років і не старіє. Це великоротий буффало, який мешкає в озерах і річках США та Канади.
Еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс зазначив, що деякі популяції великоротих буффало не бачили жодного нового покоління вже понад півстоліття. Ба більше, з віком вони тільки продовжують розвиватися. Він розповів, що у цих риб не слабшає імунна система, не підвищується стрес і не відбувається розпад клітин. Ба більше, старі особини мали навіть кращий вигляд, ніж молоді.
Треверс резюмував, що така особливість не робить великоротих буффало непереможними, проте вона робить їх надзвичайно пристосованими до виживання.