Єврокомісарка Марта Кос висловила висловила серйозну стурбованість через прийняттямзакону щодо позбавлення незалежності НАБУ та САП.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос назвала кроком назад ухвалення Верховною Радою закону, що позбавляє незалежності українські антикорупційні органи — НАБУ і САП.
«Демонтаж ключових запобіжників, що захищають незалежність НАБУ — це серйозний крок назад. Незалежні інституції, як НАБУ і САП, є життєво важливими для європейського шляху України. Верховенство права залишається у центрі перемовин про вступ до ЄС», вважають у ЄС.
Йдеться про голосування парламенту за проєкт №12 414, згідно з яким Національне антикорупційне бюро НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура САП стають залежними від рішень генерального прокурора.
Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє заявив, що Європейський Союз наразі не збирається піднімати питання щодо призупинення фінансової допомоги Україні через дії щодо НАБУ та САП.
Про це пише видання Європейська правда».
«Він пояснив, що, коли йдеться про фінансову підтримку, яку надає ЄС Україні, існує низка систем рішень та механізмів контролю, які теоретично можуть бути застосовані», — зазначає видання.
Народний депутат України Ярослав Залізняк повідомив у телеграмі про те, що Верховна Рада проголосувала у другому читанні за законопроєкт №12 414, згідно з якими Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають залежними від рішень генерального прокурора.
Згідно закону генеральний прокурор зможе:
- передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам.
- витребувати матеріали будь-яких справ і передоручати їх іншим прокурорам;
- надавати НАБУ письмові вказівки, обовʼязкові до виконання;
- передоручати кримінальні провадження НАБУ іншим органам досудового розслідування.
З самого початку НАБУ та САП — антикорупційні інституції, створювались, як незалежні.
Закон підтримало 263 народних обранця.
Відповідно про фракціях голосування було таким:
- «Слуга народу» — 185;
- «ЄС» — 3 (свої голоси за законопроєкт віддали Ніна Южаніна, Сергій Алєксєєв, Мустафа Джемілєв);
- «Батьківщина» — 15;
- «Платформа за життя та мир» — 18;
- «Голос» — 1(«за» проголосувала Таміла Ташева);
- «Відновлення України» — 9;
- «За майбутнє» — 10;
- «Довіра» — 17.
Спікер парламенту Руслан Стефанчук підписав закон.
Тепер він на столі у Володимир Зеленського.
Керівники Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури закликали президента ветувати скандальний закон.
Читайте також:
«Понад 70 обшуків проводять СБУ, ДБР та ОГП стосовно 15 співробітників НАБУ».
Ольга СКОТНІКОВА