За словами експерта, навряд чи мігранти будуть народжувати більше дітей, ніж українці.
Демограф вважає, що Україні слід зосередитися на своїх громадянах та надавати молодим сім’ям більше підтримки / фото ua.depositphotos.com
Аби покрити брак працездатного населення, в Україну пропонують ввозити мігрантів з Азії, однак їх можна розглядати з двох сторін, а саме залучення до ринку праці та з демографічної ситуації. Таку думку висловив доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун в інтерв’ю «РБК-Україна».
«Багато підприємців кажуть, що зараз не вистачає робочої сили. Але треба врахувати, що після закінчення війни буде демобілізація, а ще десь два з половиною мільйони українців повернуться з-за кордону, яких теж треба буде працевлаштовувати. А якщо робочі місця будуть зайняті, то це може викликати хвилю міграції наших громадян за кордон, але вже не через війну, а через брак роботи», — зауважив демограф.
Водночас Гладун підкреслив, що мігранти навряд чи можуть збільшити кількість населення в Україні, тому це, на його думку, демографічну ситуацію не покращить.
Відео дня
«Досвід інших країн показує, що мігранти, у яких рівень життя такий же як і в середньому по країні, мають таку ж демографічну поведінку як у корінного населення. Тобто багато народжувати вони не будуть. Якщо рівень життя у мігрантів нижчий, ніж в населення, вони починають створювати анклави і народжуваність там більше. Таке спостерігається в усіх країнах Західної Європи. У Лондоні є райони, де взагалі нема білого населення. І під Парижем є такі анклави. Марсель взагалі поділений на дві частини: в одній живуть французи, в іншій — африканці і араби», — пояснив експерт.
За його словами, таким чином не відбувається жодної інтеграції, а створюється паралельне суспільство, яке руйнує ідентичність країни, куди приїхали іноземці.
«Навіть, якщо мігранти в Україні почнуть народжувати багато дітей, то нашим соціальним службам треба буде виплачувати їм допомогу. Тобто людям, які нічого не внесли в розвиток країни, треба буде платити. Тому думка, що приїдуть іноземці, замість нас тут працюватимуть і вирішуватимуть наші проблеми — це ілюзія. До цих процесів треба ставитись вкрай обережно. Краще вживати заходів демографічної політики, спрямованих на своє населення», — вважає демограф.
Гладун додав, що на демографію в Україні можуть вплинути допомога молодим українським сім’ям, впровадження програми підтримки, виплати, які були під час президентства Віктора Ющенка, коли допомога на дитину залежала від черговості народжуваності. За його словами, скасування такої форми виплат негативно вплинуло на демографічний розвиток.
«Треба підвищувати розмір допомоги при народженні, створювати умови гнучкого робочого дня для матерів з дітьми і так далі. Ми повинні спиратися на власні сили і ресурси, інакше майбутнього в країні не буде. Бо років через 100 в Україні не залишиться українців у нашому сучасному розумінні. Західна Європа не справилась із політикою мультикультурності, про яку говорили з 50-х років минулого століття. Вона зазнала краху. Маю великі сумніви, що в Україні вона спрацює», — підсумував доктор економічних наук.
Демографічна ситуація в Україні — останні новини
Також Олександр Гладун зазначив, що населення України через війну зменшилось на 8 млн. За його словами, демографічна ситуація є поганою, однак вона і не може бути доброю під час бойових дій, адже скорочується народжуваність та підвищується смертність.
Водночас демографиня Лідія Ткаченко назвала країни із найбільшою кількістю працевлаштованих українців. Вона зазначила, що йдеться про Польщу та Німеччину. Однак порівняно з Польщею, у Німеччині менший відсоток працевлаштованих українців, додала Ткаченко, зокрема, через більш жорсткі вимоги до знання мови.