За словами фахівця, природних ворогів сарани, які боролися з цією комахою, було знищено людьми.
Віктор Бригадиренко висловився про нашестя сарани в Україні / колаж УНІАН, фото Вікіпедія, zoology.dp.ua
В Україні спостерігаються спалахи великої кількості перелітної сарани, яка наразі активно поширюється у південно-східних областях. Якщо умови будуть сприятливими, то комахи зможуть дістатися центральних та західних регіонів, серед яких і Київщина. Про це заявив кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології Дніпровського національного університету ім. О. Гончара Віктор Бригадиренко в коментарі «Главкому».
Зазначається, що спершу в Україні було зафіксовано єгипетську сарану, після чого до неї приєдналася перелітна, яка зазвичай живе у заплавах річок. Наразі найбільше випадків нашестя цих видів зафіксовано на Запоріжжі, Херсонщині, Одещині та Дніпропетровщини. За словами ентомолога, в Україні нині більше перелітної сарани.
«Вона століттями підтримувала свою чисельність у природних умовах. Раз на три, п’ять або десять років в заплавах річок виникали спалахи, після чого чисельність знову знижувалась. Це нормальний екологічний процес», — запевнив Бригадиренко.
За словами біолога, природні вороги сарани, а саме жуки-наривники мілабріси, виконувати функцію регулювання цих комах. Проте наразі кількість жуків значно зменшилася. Внаслідок використання пестицидів у багатьох регіонах було знищено природних ворогів сарани, але сам шкідник вижив, тому спалахи чисельності є локальними.
Нашестя сарани на Запоріжжі
«Раніше можна було побачити велику кількість мілабрісів як у південній, так і в північній Україні. Наприклад, на луках їх було три, п’ять, десять, а подекуди й двадцять екземплярів на квадратний метр. Така кількість жуків могла знищувати кубишки сарани, в кожній з яких було до 50 екземплярів. Зараз, якщо подивитися у заплави, мілабрісів там майже немає. Я не кажу, що вони повністю зникли, але їхня чисельність локально дуже-дуже низька», — сказав фахівець.
Своєю чергою у багатьох регіонах фермери використовують пестициди, концентрація яких є недостатньою, аби знищити сарану, проте є дозою для ліквідації її природних ворогів.
«Мабуть, якісь фермери десь на відстані 500-1000 метрів від певного лугу застосували пестицид. Концентрація цих пестицидів була недостатня, щоб знищити сарану, але паразит сарани був знищений цією отрутою. І, відповідно, наступного року на цій території відбувся спалах чисельності сарани. От ми й отримали локальну екологічну катастрофу», — пояснив Бригадиренко.
Біолог підкреслив, якщо обробки пестицидами відбуваються на великих площах, а саме вздовж річок, у заплавах, на десятки кілометрів, то це створює умови для суттєвого зростання популяції сарани.
«Якщо це невеликі території — умовно кілометр на кілометр — то великої зграї сарани ви не отримаєте. Це буде локальне збурення чисельності. А якщо це територія 20-30 кілометрів, якась річка, і обидва береги протруєні пестицидами, то, відповідно, у нас буде повноцінний спалах чисельності сарани», — акцентував ентомолог.
За словами експерта, попри спалахи чисельності, наразі не йде мова про нашестя, які відбуваються в країнах Африки або Азії.
«Це не хмара сарани, яка літає з краю в край. Але на ділянках у 20-30 км знищення біоконтролю призводить до розмноження. А далі — за сприятливих погодних умов — вони можуть мігрувати», — підсумував він.
Своєю чергою у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Київській області попередили, що загроза нашестя сарани є, однак наразі її не прогнозують.
«За останні 5 років розвиток саранових на території Київської області проходив на дуже низькому рівні (нестадні форми), шкодочинність шкідника на посівах сільськогосподарських культур не проявлялась. Проте враховуючи зміни клімату за останні роки в сторону потепління, та підтверджену циклічність масового розмноження саранових, яке відповідає 11-річному циклу сонячної активності, від нашестя сарани ніхто не застрахований», — зазначили у повідомленні.
Читайте також:
Учені виявили найменшу змію у світі, яку давно вважали вимерлою
На Рівненщині рибалка впіймав у водосховищі сома-велетня (фото)
Ловить здобич у польоті та харчується птахами: що відомо про найшвидшу тварину у світі
Сарана в Україні — що відомо
Раніше біолог розповів про причини нашестя сарани в Україні. За його словами, основною причиною розмноження сарани стала посушлива через зміни клімату весна. Бригадиренко наголосив, що здебільшого така кількість сарани не виживає — їх знищують природні вороги.
«В нормальні роки, коли немає посухи, більшість цих яєць уражається або комахами, або грибами, або вірусами. Із 400 виживає десяток-два десятки і чисельність сарани стабільна», — пояснив він.
Водночас у Держпродспоживслужбі відповіли, що буде з посівами через нашестя сарани в Україні. Там підкреслили, що основне джерело живлення сарани — очерет і дикорослі трави, тому промислові посіви на сьогодні суттєвих втрат не зазнали.
Також обстеження показали, що сарани на оброблених територіях не має, а загальна чисельність шкідника перебуває «в межах економічного порогу шкодочинності».