У світі є лише кілька прикладів виробництва, пов’язаного з Patriot, але є низка нюансів.
Чи може Україна виробляти Patriot сама / колаж УНІАН, фото Getty Images, УНІАН
В України в наявності на поточний момент є близько шести батарей Patriot. При цьому мінімальна потреба нашої країни в умовах повномасштабної війни — 10 одиниць, загальна — 25, пише Defense Express. Однак навіть із забезпеченням такої кількості батарей, для захисту українських міст від ракет окупантів, виникли складнощі. Тому є завдання — вирішити питання дефіциту і самих батарей Patriot, і ракет до них.
«А одним зі сценаріїв, скористатися яким уже неодноразово закликав Київ, є локалізація виробництва цих засобів ППО в Україні», — йдеться в матеріалі. Експерти повідомляють, що завдання це складне, адже на поточний момент немає жодної країни, яка мала б можливість самостійно виробляти Patriot за ліцензією. Компанія-розробник Patriot Raytheon, як повідомляється, навряд чи погодиться на передачу «всього пакета технологій».
Однак існує варіант часткової локалізації виробництва. Прикладом такого варіанту є Польща з програмою Wisla, яка ще 2018 року замовила дві батареї Patriot (дві РЛС AN/MPQ-65, 8 пускових установок у кожній) і 208 ракет PAC-3 MSE за 4,75 мільярда доларів.
Відео дня
«Однією з умов договору була участь польських підприємств у виробництві певних елементів ЗРК. Зокрема поляки вирішили встановити всі елементи ЗРК на шасі вітчизняного виробництва Jelc. А також отримали часткову локалізацію окремих вузлів і агрегатів пускових, машин забезпечення та їхнє фінальне складання в самій Польщі, а також у РЛС інтегрували польську систему «свій-чужий», — підкреслює ЗМІ.
Другий етап програми Wisla має посилити Польщу додатковими системами Patriot. Сума — близько 15 мільярдів доларів. На ці гроші купується 12 нових РЛС LTAMDS і виробляються на власних заводах 48 пускових установок. Міністерство оборони Польщі заявляло про передачу певної частини технологій (пов’язаних з РЛС LTAMDS і системою управління). Також їхні Patriot працюватимуть з оглядовими радарами PET-PCL і P-18P власного виробництва.
Крім того, польський авіаційний завод PZL Mielec перебуває у володінні компанії Lockheed Martin, яка, своєю чергою, виробляє ракету MSE. Тож у Польщі є можливість виробляти деякі компоненти цієї ракети. Перший етап програми Wisla відбувався протягом шести років. Другий етап розрахований до 2029 року.
Ракети до Patriot за межами США виробляються виключно в Японії, за ліцензією. Mitsubishi Heavy Industries збирає до 30 ракет MSE на рік з американських комплектуючих. Виробництво «впирається» в можливість компаній-підрядників зі США, які й постачають Японії комплектуючі. У вересні 2026 року ситуація зміниться, адже запрацює спільне підприємство MBDA і Raytheon під назвою COMLOG у Шробенгаузені, Німеччина, яке теж зможе виробляти ракети GEM-T до Patriot.
«Таким чином, ці нечисленні приклади часткової локалізації окремих елементів Patriot і ракет до нього прямо кажуть, що цей процес «ходить» тільки за мільярдними контрактами на основі багаторічної співпраці. І в будь-якому разі не реалізується в короткостроковій перспективі», — пише ЗМІ.
Інші новини про Patriot для України
Раніше УНІАН повідомляв, що Україна отримала тільки половину додаткових Patriot, але є інша проблема.
Крім Patriot, Україна має також два комплекси SAMP/T від Італії та Франції, ще один обіцяє Італія. Але ефективність SAMP/T проти балістичних ракет викликає сумніви.
Основна проблема — ракети.
Крім того, Україні стало стало складніше збивати балістику навіть за допомогою систем Patriot. Ідеться про те, що ворог постійно вдосконалює ракетну техніку з метою нанесення Україні якомога більших втрат.