Чому ми забуваємо минуле: нейробіологи сказали, чи може мозок вичерпати місце для спогадів

Людська пам’ять працює за значно складнішим алгоритмом, ніж жорсткий диск комп’ютера, кажуть вчені.

Ваші спогади — це на файловий архів, а частина вашої свідомості / фото ua.depositphotos.com

Із появою комп’ютерних технологій люди часто стали порівнювати свою пам’ять із диском-накопичувачем інформації. Але чи здатен людський мозок вичерпати «вільне місце» і переповнитися інформацією, як це легко відбувається з жорстким диском комп’ютера чи смартфона?

Нейробіологи стверджують, що для типового здорового мозку обсяг пам’яті не є фіксованим і не вичерпується просто від того, що ви дізнаєтеся більше фактів, пише науковий вісник LiveScience.

«Немає суттєвого обмеження на обсяг інформації, який може зберігати мозок. Спогади можна розглядати як дані, які мозок використовує для розуміння поточного моменту, для прогнозування майбутнього та для формування майбутнього навчання», – пояснює професор психології та неврології в Бостонському коледжі Елізабет Кенсінгер.

Відео дня

Мозок має зовсім іншу «технологію» зберігання інформації, ніж комп’ютерний диск-накопичувач. У той час як комп’ютер розміщує ізольований файл конкретного розміру в одному конкретному кластері диску, мозок працює інакше і не виділяє конкретну нервову клітину під конкретний спогад. 

Натомість, конкретний спогад розподіляється між багатьма нейронами, що називаються енграмою — групою клітин в різних ділянках мозку, з’єднаних між собою. Причому окрема клітина мозку може бути задыяна у зберіганні частини одразу кількох різних спогадів.

Наприклад, спогад про ваш 12-й день народження не зберігається як одна умовна «папка з файлами» в конкретній частині мозку. Замість цього мозок використовує певний «шаблон» нейронних зв’язків, який об’єднує в одне ціле інформацію з різних кластерів – інформацію про колір повітряних кульок, смак торта, голоси друзів і відчуття радості тощо. Тож згадуючи той день, ви не відкриваєте «папку з файлами», а запускаєте шаблон, який витягує інформацію з різних куточків мозку.

Завдяки цьому методу мозок може кодувати безліч варіантів спогадів, використовуючи ті самі нейрони, як частину різних шаблонів. 

Читайте також:

Чому кішки панічно бояться води: правда про страх, якому тисячі років

Дикі скати навчилися давати відсіч акулам за допомогою електрошоку (відео)

Експерти назвали чотири причини, чому ваші жоржини чахнуть

Однак тут може постати питання: якщо мозок має безмежний «обсяг» пам’яті, чому ж ми забуваємо певні речі, які відбулися з нами в минулому? Пол Ребер, професор нейронауки Північно-Західного університету, пояснив Live Science, що справа у тому, що мозок сортує отриману інформацію на важливу і другорядну.

За словами науковця, «вузьким» місцем у процесі запам’ятовування є не обсяг «вільного місця» в мозку, а сама швидкість запам’ятовування мозком нової інформації. Кожної секунди мозок отримує величезну кількість інформації від усіх наших органів чуття, але немає сенсу запам’ятовувати її всю. Тож мозок змушений обирати, що запам’ятати, а що ні.

Професор психології та неврології Колумбійського університету Ліла Давачі пояснює, що в процесі еволюції мозок навчився віддавати пріоритет тій інформації, яка є корисною для виживання.

Також, за словами науковців, мозок схильний зберігати інформацію, яка постійно повторюється, і відкидати випадкові одноразові факти, які ні на що не впливають.

Читайте також:

Вірусна кавунова дієта: дієтологи розповіли, що вона зробить з тілом

Альтернатива 10 тисячам кроків на день: як «японська ходьба» може замінити спортзал

Це дерево — одне з найотруйніших у світі: 50 грамів його листя можуть убити людину

Саме тому ви, наприклад, не пам’ятаєте кожну свою поїздку на роботу, але пам’ятаєте загальний маршрут, краєвиди дорогою, можливо, автобуси, якими ви найчастіше їздили. Ви не пам’ятаєте своїх попутників, але можете пам’ятати кондукторів, які часто працювали на вашому маршруті. Також ви напевне запам’ятаєте аварію, в яку потрапив ваш автобус, навіть якщо самі ви не постраждали: бо це потенційно небезпечна ситуація, а отже пам’ять про неї є важливим досвідом для вашого виживання в подальшому. І чим серйознішою була аварія, тим яскравішим буде спогад – із більшою кількістю деталей.

Отже, якщо ви не можете згадати, куди поклали телефон 10 хвилин тому — це не через те, що у вашому мозку закінчилося місце для спогадів. Просто мозок вирішив, що запам’ятовувати цю дрібницю не було потреби.

Інші цікаві матеріали про людський організм

Як писав УНІАН, пити каву у спекотну погоду – не найкраща ідея. Навіть якщо ви п’єте її холодною.

Також ми розповідали, скільки кроків на день потрібно ходити, щоб бути у формі. Вчені скептично ставляться до популярної формули «10 тисяч кроків на день».

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua