Адвокат розповів, кого стосується таке правило.
Що робити — якщо загубив паспорт в Україні / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Губити паспорт дуже небажано — потім доведеться зіштовхнутися з масою проблем, а також заплатити штраф. Втім, якщо вже втратили документ, треба знати, що робити, якщо загубив паспорт. Адвокат Євген Буліменко озвучив алгоритм дій.
Що робити, якщо загубив паспорт id або «книжечку»
За словами адвоката, якщо людина втратила паспорт, їй потрібно буде звернутися у територіальний підрозділ Державної міграційної служби, в ЦНАП чи в паспортний сервіс ДП «Документ», сплатити адміністративний збір за виготовлення нового документа і подати основні документи, необхідні для отримання паспорта. Головні документи – це заява про видачу паспорту і квитанція про сплату адміністративного збору. Розмір цього збору залежить від терміновості:
- У разі виготовлення паспорта упродовж 20 робочих днів, адміністративний збір становитиме 558 гривень.
- Якщо обрати виготовлення документа упродовж 10 днів, то потрібно буде заплатити 928 гривень.
Якщо громадянин не загубив паспорт, а документ вкрали, то адвокат радить перед зверненням у ДП «Документ», ЦНАП чи територіальний підрозділ ДМС написати заяву в поліцію про крадіжку і отримати витяг про внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А потім процедура відновлення паспорта для таких осіб така ж сама, як і для тих, хто документ загубив.
Відео дня
Буліменко наголошує, що зараз усі паспорти видаються лише у формі айді-картки з безконтактним електронним носієм (чіпом). Паспорт-книжечку можуть видати лише за рішенням суду. Процедура така – особа спочатку має звернутися в Державну міграційну службу із заявою про видачу паспорта зразка 1994 року, отримати відмову, а потім з цією відмовою піти до Адміністративного суду. Особа зможе отримати паспорт у формі книжечки лише у тому разі, якщо Адміністративний суд ухвалить рішення, яким зобов’яже ДМС видати їй саме такий документ. Експерт розповів випадок зі своєї практики:
«У мене у практиці було кілька справ, під час яких люди аргументували бажання отримати паспорт-книжечку релігійними переконаннями (у старому паспорті немає чіпа)».
Адвокат нагадує про постанову Верховного суду, в якій йдеться, що це незаконно — вимагати від людини отримувати паспорт лише у формі айді-картки, і така дія є порушенням прав людини. Це зразкова постанова, але у Буліменко були три такі справи – дві він виграв, а у третій суд відмовився зобов’язувати ДМС видавити особі паспорт-книжечку, попри постанову Верховного суду.
Який штраф за втрату паспорта в Україні
Буліменко каже, що за втрату паспорта передбачено штраф у розмірі від 17 гривень до 51 грн (стаття 198 Кодексу України про адмінправопорушення — Умисне зіпсуття паспорта чи втрата його з необережності). Якщо штраф було накладено, то його обов’язково потрібно сплатити:
«У тому разі, якщо людина добровільно не сплатить суму штрафу, то стягненням займатиметься Виконавча служба, і доведеться заплатити вдвічі більше».
За словами експерта, у законодавстві не передбачено такого, що спочатку особа обов’язково має сплатити штраф за втрату паспорта, і лише після цього їй виготовлять новий документ. Якщо така вимога буде – вона незаконна. Накладення штрафу та виготовлення нового паспорта – це паралельні процеси. Штраф за втрату паспорта на особу може накласти орган місцевого самоврядування після того, як отримає відповідні відомості від територіального підрозділу Державної міграційної служби, ЦНАПу чи паспортного сервісу ДП «Документ», в які особа звернеться для оформлення нового документа.
Читайте також:
До 300 000 тис грн за рік: ТОП-5 найдорожчих ВНЗ України
ТЦК перейдуть на «мобільно-пересувний» формат роботи: нардеп розповів, що зміниться
Майже половина громадян вважають, що через 10 років Україна буде зруйнованою, — опитування
Адвокат зазначає, що при втраті паспорта накладання штрафу не є обов’язковим. Комусь можуть і не виписати штраф – його накладення відбувається на розсуд посадової особи, яка вирішуватиме, чи є в діях особи адміністративне правопорушення, тобто чи справді особа недбало зберігала документ. Може бути така ситуація, що особі видадуть новий паспорт, а потім вона отримає штраф.
довідка
Євген Буліменкоадвокат
Закінчив Академію адвокатури України, Українську державну академію фінансів та міжнародної торгівлі.
Професійну діяльність у сфері права веде з 2002 року, має понад 20 років досвіду роботи у правових департаментах комерційних компаній, зокрема, транснаціональних холдингах, та провідних юридичних фірмах. Очолював відділ керівних кадрів Міністерства освіти і науки України.
З 2008 року провадить незалежну адвокатську діяльність, спеціалізується в галузях кримінального, цивільного, корпоративного, сімейного права.