У День пам’яті жертв Голодомору ми згадуємо жахливий геноцид радянської влади.
Скільки жертв Голодомору було в Україні / фото УНІАН, Олексій Іванов
Щороку наприкінці листопада в Україні проводиться День пам’яті жертв Голодомору. У цю скорботну дату ми вшановуємо пам’ять мільйонів українців, які померли через влаштований радянською владою штучний голод. 31 країна світу визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
Масовий голод 1932-33 років зачепив більшість українських регіонів. Майже в кожній родині є старші члени родини, які зберегли пам’ять про страшну трагедію. А завдання сучасних українців — передати знання про Голодомор майбутнім поколінням.
Коли День пам’яті жертв Голодомору в Україні
Померлих від штучного голоду в Україні вшановують у четверту суботу листопада. День пам’яті жертв Голодомору 2024 року настає 23 листопада. Пам’ятну дату встановлено 1998 року за указом президента Леоніда Кучми.
Як проводиться День пам’яті жертв Голодомору в Україні
У цю дату проводяться інформаційні заходи про Голодомор. О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання в пам’ять про загиблих. У церквах проводять поминальні богослужіння, а в Києві покладають квіти до Меморіалу жертв Голодомору.
Усі українці цього дня можуть долучитися до акції «Запали свічку». Для цього потрібно поставити свічку на підвіконня в пам’ять про всіх загиблих від голоду.
Голодомор в Україні в 1932-33 роках: як це було
Хто влаштував Голодомор в Україні
Штучний голод на території УРСР був влаштований радянською владою. У 1931 році керівництво СРСР висунуло завищені плани хлібозаготівель. Саме за рахунок України планувалося створити великі запаси зерна.
У результаті хлібозаготівель у господарств вилучалися всі запаси їжі, а селяни почали голодувати. Сталінська влада складала список «боржників», які не виконували план, і застосовувала до них каральні санкції. Людям заборонялося ховати і купувати продукти харчування, переїжджати в інші регіони СРСР. Населенню перестали постачати продовольство.
Пік смертності припав на весну 1933 року. Щодоби від голоду помирали тисячі українських селян. При цьому сталінський режим заперечував Голодомор і відмовлявся від допомоги міжнародних організацій.
Точну кількість жертв Голодомору встановити неможливо. Радянська влада не збирала інформацію про загиблих і всіляко приховувала трагедію. Дослідники називають числа від 3,5 до 10 мільйонів.
День пам’яті Голодомору 2024 / картинка УНІАН
Коли цього року День пам’яті Голодомору / картинка УНІАН