На заході обговорять нові загрози, спричинені війною. Фото надане організаторами
Науковці та експерти обговорюватимуть сучасний стан зони відчуження та нові загрози, спричинені війною, а митці покажуть експонати, що досліджують взаємодію між людиною, природою та технологією.
25 квітня, напередодні річниці Чорнобильської катастрофи, Європейський інститут Чорнобиля втретє збирає провідних українських науковців, експертів, дослідників і ліквідаторів, щоб переосмислити Чорнобиль як виклик не лише історичний, а й сучасний — на міжнародному форумі CHORNOBYL FORUM 2025.
Головні теми форуму: реальний стан зони відчуження, нові загрози, спричинені війною, екоцид як зброя, можливі шляхи відновлення та захисту майбутнього.
Після нещодавнього влучання російського дрона в захисну арку над зруйнованим четвертим реактором Чорнобильської АЕС, Чорнобиль знову опинився в центрі міжнародної уваги — цього разу як точка перетину війни, ядерної безпеки, втрати екосистем і викликів для науки та державної політики.
Як ми маємо відповідати на ці виклики? Які рішення потрібні вже зараз? І яке місце Чорнобиль має посісти в глобальному порядку денному сталого розвитку?
«Сьогодні Чорнобиль — це не лише про минуле. Це про майбутнє України, її екосистем, памʼяті, науки і безпеки. І це майбутнє прямо залежить від того, як ми вміємо говорити правду, чути експертів і приймати рішення», — зазначає Валерій Коршунов, ініціатор форуму, засновник ГО «Європейський інститут Чорнобиля.
Своїм досвідом, знанням і баченням на форумі поділяться ті, хто не лише досліджує Чорнобильську зону, але й формує наше розуміння її значення сьогодні:
- Олена Паренюк — радіобіологиня, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України. координаторка проєктів з гуманітарного розмінування Міністерства економіки України в Команді підтримки протимінної діяльності. Співавторка книги «Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі».
- Катерина Шаванова — біологиня, дослідниця, популяризаторка науки, кандидатка біологічних наук, керівниця проєктів R& D Kernel, старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України. Поєднує екологічні ініціативи та протидію дезінформації. Співавторка книги «Страшне, прекрасне та потворне в Чорнобилі».
- Денис Вишневський — український зоолог, еколог і радіоеколог, начальник наукового відділу Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника. З 2000 року працює в Зоні відчуження, досліджуючи вплив радіації на екосистеми та відновлення дикої природи. Автор низки наукових і публіцистичних матеріалів про Чорнобильську зону, активний популяризатор науки та захисник природної спадщини.
- Оксана Семенік — історикиня мистецтва, журналістка та дослідниця українського мистецтва. Авторка радіоблогу «Українське мистецтво в іменах» на Радіо Культура та дослідниця Українського музею у Нью Йорку. У своїх дослідженнях аналізує образ Чорнобильської катастрофи та Зони відчуження, що сформувався в українській культурі, політику памʼяті та меморіалізацію катастрофи.
- Валерій Макаренко — український журналіст, спеціальний кореспондент Українського телебачення у 1986 році, який висвітлював події Чорнобильської катастрофи. Нині він очолює Міжнародну організацію інвалідів і жертв техногенних катастроф «Союз Чорнобиль — Фукусіма». Організація займається захистом прав ліквідаторів, постраждалих від аварій на ЧАЕС та Фукусімській АЕС
- Андрій Мізько та Ігор Письменний — пілоти гелікоптера Мі-6, одні з перших ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. У травні 1986 року брали участь у скиданні свинцевих вантажів над зруйнованим реактором, виконуючи польоти на висоті 200 метрів у надзвичайно небезпечних умовах. Нині активно виступають за права ліквідаторів, беручи участь у громадських ініціативах, спрямованих на захист їхніх інтересів та гідності.
Форум відбудеться в Музеї історії міста Києва 25 квітня о 16:00.
Кількість місць на форумі обмежена, реєстрація — обов’язкова. Підтвердження реєстрації ті, хто заповнив форму, отримають на електронну пошту.
Також долучитися до форуму зможе кожен охочий, незалежно від місця перебування, завдяки онлайн-трансляції на сайті. Слідкуйте за новинами на сайті форуму та фб-сторінці організаторів.
Також, з 23 по 27 квітня в музеї пройде виставка, присвячена річниці Чорнобильської трагедії. На ній представлять роботи українських та міжнародних митців, які досліджують взаємодію між людиною, природою та технологією.
Відеоарт, живопис, віртуальна реальність і саундарт, з особливим акцентом на VR та AR досвіди, які за допомогою VR шоломів дадуть змогу глядачам не просто побачити, а буквально відчути й пережити історію, що досі формує нашу реальність.
Коли: 23-27 квітня, графік роботи: середа — неділя з 12:00 до 19:00
Де: Музей історії міста Києва, вул. Б.Хмельницького, 7, 1 поверх
Вхід вільний
ГО «Європейський інститут Чорнобиля» — провідна українська ініціатива, яка з 2020 року поєднує науку, культуру, технології та адвокацію для переосмислення спадщини Чорнобиля у контексті сучасних глобальних викликів. Організація реалізує проєкти, спрямовані на збереження пам’яті про катастрофу, боротьбу з дезінформацією, підтримку постраждалих та адвокацію прав України на міжнародному рівні.
Основні напрями діяльності включають наукові та культурні проєкти, гуманітарну допомогу ліквідаторам і постраждалим через проєкт HELP Chornobyl, реалізацію освітніх програм та інформаційних кампаній для підвищення медіаграмотності, співпрацю з міжнародними партнерами для просування питань ядерної та екологічної безпеки, а також використання VR/AR, мобільних додатків та інтерактивних платформ для популяризації знань про Чорнобиль. Сайт ГО з переліком проєктів.
Нагадаємо, у ніч на 14 лютого російський ударний дрон атакував укриття над зруйнованим 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС. Унаслідок удару виникла пожежа, яку загасили. Радіаційний фон не підвищився, але пошкодження суттєві.
Російський дрон летів на висоті 85 метрів, що робить його непомітним для радарів. Це свідчить про навмисний характер атаки.
Згодом міжнародні партнери заявили про готовність допомогти полагодити пошкоджене дроном укриття.
400 тисяч євро спрямують на експертну оцінку пошкодження Арки Нового безпечного конфайнменту (НБК) у Чорнобилі. Ці кошти виділили з адміністративного бюджету Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля.
Марія КАТАЄВА