Роботи Марії Приймаченко на виставці «Дві Марії». Фото: Дарія Сергеєва
У чотирьох залах «Хлібні» в Софії Київській виставили майже 100 робіт українських художниць наївного мистецтва — Марії Примаченко та Марії Галушко.
Майже 100 унікальних робіт «Двох Марій» в 4 залах — роботи з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, яких раніше не бачив широкий загал.
Так музейники поєднали наївне і високе водночас мистецтво Марії Примаченко та керамістки Марії Галушко.
Роботи Марії Примаченко вже мають мільйони знавців та шанувальників, а для Марії Галушко та її фантастичного керамічного Всесвіту цей вернісаж став відкритими дверима у світ людей.
Так сталось, що у день відкриття виставки Марія Cеменівна Галушко на 88-ому році життя відійшла у вічність. І її жива кераміка враз набула нового змісту — як послання, як заповіт, як маніфест художниці, яка залишила багато таємниць.
Не можуть відірватись — відвідувачі художньої виставки «Дві Марії» біля кераміки Марії Галушко.
На виставці у «Хлібні» показали скульптури «Весільні музики», «Тріо музикантів», «Свахи», «Звір у мальвах», «Звір у капусті», «Наречена та наречений», «Пан чорт на весіллі», «Звір у квітах», «Закохані»…
Керамічна фантастика Марії Галушко.
Такі яскраві, сповнені сонця та радості роботи сьогодні потрібні людям, вони дають сили дивитись навколо з надією на Перемогу і Мир.
Світ наївного мистецтва відкривається інакше для різних поколінь, біля скульптур Марії галушко та картин Марії Примаченко хочеться і дискутувати й мовчати.
«Надихались вони тим, що бачили навколо. Вони обоє були українками з народу. Мисткині дуже тонко відчували український світ, культуру, пісню, кольори України», — розповідала на відкритті генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Старак-Повякель.
Фантастичні звірі Марії Примаченко.
Виставку доповнюють роботи з арт-проєкту «Ноїв ковчег», створені художником та автором проєкту Олексієм Шевчуком. В експозиції їх називають «сіноскрипти» — соломʼяні фігури фантастичних звірів, які створені за моделями робіт Примаченко.
З хаосу скирди сіна художник створив світ, який надовго залишається у пам’яті.
Журналісти «Вечірнього Києва» поспілкувались і з відвідувачами виставки та дізнались про їхні враження.
Тетянка розповіла: «Я в повному захваті від виставки. Вже в третє відвідую її і кожен раз нові відчуття. Найкраще те, що всі роботи змішані. Так набагато цікавіше дивитись».
Скульптури з сіна в експозиції робіт Марії Примаченко та Марії Галушко.
Екскурсовод виставки зазначив: «На жаль, незадовго до виставки нас покинула Марія Галушко. Поки готували експозицію усе просто не трималося рук. Нічого не можна було прибити». Так дух Марії Галушко витав серед робіт у приміщенні «Хлібні» і його неспокій передавався всім, хто збирав експозицію.
А Михайло, який кілька годин провів на виставці, зізнався, що отримав тут справжній заряд оптимізму: «Як на мене, дуже непогано, є на що подивитися. Діти взагалі в захваті. Особливо їм сподобалися фігурки тварин».
Дівчинка Оленка була просто зачарована побаченим: «Тут даже гарно і яскраво», — А що найбільше сподобалось? — «Коники й котик», — Чому саме вони? — «Коники, як з мультику, а котик такий прикольний — синенький».
«Сіноскрипти» Олексія Шевчука на виставці «Дві Марії».
Виставка «Дві Марії» виявилась багатофункціональною за своїм впливом та місією, кажуть у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій. Унікальні роботи художниць — це і збереження культурної спадщини, підтримка стійкості культури та посилення комунікацій — все, що для України є ключовим пріоритетом нині.
Невеликі за розміром керамічні скульптури Марії Галушко яскравістю образів ніби займають увесь простір навколо, живучи у ньому.
«Ця виставка, уособлює в собі всі три напрями, водночас відображаючи через мистецтво позитив, глибинну філософію та щирість українського народу. Це великий вклад в реалізацію нашої спільної з музеями просвітницької мети», — зазначила заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар.
Біля робіт Марії Примаченко кожен має свої асоціації й вигадує власні назви.
Роботи, які одразу підіймають настрій і змінюють погляд на звичні усталені речі.
Марія Примаченко і Марія Галушко — видатні українські художниці, які здобули світову славу й визнання. Їхні імена ввійшли до «Всесвітньої енциклопедії художнього наїву» 1984 року.
Експозицію для Софії Київської створили за участі творчої команди «Loft buro» під керівництвом Олега Волосовського.
Натхнення біля роботи художниці.
«Вечірній Київ» писав про те, що унікальний проєкт «Кіно в моїй голові» презентують у столичному Будинку кіно.
Ольга СКОТНІКОВА, Дарія СЕРГЕЄВА