
Робота Бенксі у Києві. Фото: Даша Гришина
Оскільки Бенксі не підписує свої роботи — ім’я художника давно стало інтригою, особливо після появи його робіт у Горенці під Києвом, у самій столиці та деокупованих Бородянці й Ірпені, журналісти провели розслідування й Reuters нібито розсекретили загадкового художника.
Автор, який не підписує свої роботи, однак вони, зазвичай, мають соціальну або політичну ідею, яку несе зображення. Малюнки людини під псевдо Бенксі з’являються несподівано у різних містах на різних континентах. Відомо, що своє авторство він підтверджує — тоді зображення вважають справжніми, хоч бувало й навпаки, коли Бенксі авторство заперечував.
У розслідуванні REUTERS йдеться про те, що репортери проаналізували місця, де з’являвся відомий стріт-артист від сіл під Києвом, до Лондона та Манхеттена. За їх словами, вони виявили набагато більше, ніж ім’я.
До слова, саме робота Бенксі «Дівчина з повітряною кулькою» є однією з найулюбленіших творів серед британців, такі дані опитування, пише REUTERS.

Малюнок Бенксі під Києвом: бородатий чоловік у ванні, який миє спину серед уламків.
«Наприкінці 2022 року швидка під’їхала до зруйнованого житлового будинку в цьому селі недалеко від Києва. З’явилися троє людей. Один був у сірому худі, інший — у бейсболці. Обидва мали маски, що закривали обличчя.
Третє було легше впізнати: він був знятий без маски, мав одну руку і дві протезні ноги, повідомили свідки Reuters.
Масковані чоловіки несли картонні трафарети з швидкої допомоги і приклеїли їх до внутрішньої стіни квартири, перш ніж росіяни знищили це місце. Потім вони дістали балончики з фарбою і взялися до роботи. За кілька хвилин з’явилася абсурдна картина: бородатий чоловік у ванні, який миє спину серед уламків.
Його творцем був Бенксі — один із найпопулярніших і найзагадковіших художників світу…»

Графіті на вулиці Центральна, 427, що в Бородянці. Фото: фейсбук Олексія Семененка
Так загадково починається текст розслідування про автора, чиї малюнки принесли десятки мільйонів доларів продажів.
Коли трафаретне зображення із ванною та інші малюнки Бенксі почали з’являтися в Україні, Reuters зацікавилося художником.
Він приїхав у дуже небезпечний час у місця, щойно звільнені від окупації росіян.
Reuters взяло інтерв’ю у десятка інсайдерів і експертів світу Бенксі.
«Пізніше ми виявили раніше нерозголошені судові документи та поліцейські звіти США.
Серед них було рукописне зізнання художника у давньому проступку у хуліганстві — документ, який беззаперечно розкрив справжню особу Бенксі.
І в процесі ми дізналися, як і чому людина, що стоїть за ім’ям Бенксі, зник із публічних записів понад десять років тому», — пишуть у ЗМІ.
Репортери написали цій людині, але він мовчав.
Його адвокат Марк Стівенс написав Reuters, що Бенксі «не визнає, що багато деталей, викладених у вашому розслідуванні, є правильними».
Стівенс закликав Reuters не публікувати цей звіт, заявивши, що це порушить приватність художника, а також є втручанням у мистецтво.
Журналісти написали, що врахували всі застереження, проте, були вірними своєму принципу.
«Глибокий інтерес до розуміння ідентичності та кар’єри фігури з його глибоким і тривалим впливом на культуру, мистецьку індустрію та міжнародний політичний дискурс. Таким чином ми застосували той самий принцип, який Reuters використовує всюди. Люди та інституції, які прагнуть формувати соціальний і політичний дискурс, підлягають пильному контролю, відповідальності і, часом, розкриттю. Анонімність Бенксі — свідома, публічна та прибуткова риса його роботи — дозволила йому діяти без такої прозорості», — так про свою мотивацію знайти автора, який приховується за псевдо, написали у Reuters.

Гімнастка — малюнок Бенксі на зруйнованій багатоповерхівці під Києвом.
До слова, графіті та мурали на стінах будинків у Великій Британії вважаються протиправними.
Саме, щоб уникнути зіткнень з правоохоронцями спочатку й було причиною анонімності Бенксі.
«Анонімність стала невід’ємною частиною бренду. У 2010 році, коли журнал TIME назвав його одним із найвпливовіших людей світу, Бенксі з’явився на фотопортреті з сумкою на голові», — пишуть про розвиток подій журналісти.
Велика частина розслідування відбулась саме в Україні. Розслідувачі прибули до Горенки, щоб опитати очевидців, та встановити — хто ж такий Бенксі. Місцевим показали світлини трьох імовірних авторів:
- Тьєрра Гетта — художника, який знявся у докфільмі про Бексі. Сам Гетта — француз, а художник заявляв, що родом із Брістоля (Велика Британія). Однак журналісти припускають, що Бенксі міг дійсно з’явитися у фільмі «як жарт»
- Робіна Ганнінгема — чоловіка найчастіше називають «справжнім» Бенксі
- Роберт Дель Най — художник і фронтмен групи Massive Attack. Вважалось, що він і є «тим самим» Бенксі, адже його зображення на стінах часто з’являються після концертів гурту.
Співрозмовницею журналістів була жителька Горенки Тетяна Резниченко, яка готувала свого часу каву тим, хто творив мурал. Вона бачила Роберта Дель Ная, але сказала, що малював не він. А також один зі свідків розповів, що зустрічався з Дель Наєю у київському готелі Hilton, поки Бенксі перебував в Україні.
Розслідувачі довели, що 28 жовтня 2022 року — раніше, ніж з’явилися мурали Бенксі — до України дійсно в’їжджали Джайлз Дулі та Роберт Дель Най. Але хто третій був із ними під час малювання — невідомо. Разом із Дулі й Дель Наєм український кордон перетнув Девід Джонс.
Колишній менеджер Бенксі Лазарідес, заявив, що серед останніх послуг, які він надав художнику перед закінченням співпраці, була допомога зі зміною імені. Згодом журналісти зʼясували, що людину, відому як Бенксі, сьогодні звуть Девід Джонс.
Чоловік з таким імʼям перетинав кордон з Україною в той самий час, що й Дулі та Дель Ная.
Журналісти відстежили, що у 2004 році анонімність Бенксі майже зірвалася після конфлікту з ямайським фотографом Пітером Діном Рікардсом.
«Ріккардс працював на лейблі Wall of Sound. Бенксі підписав контракт із лейблом на створення оформлення обкладинок альбомів.
Рікардс не розкрив ім’я Бенксі. Але він опублікував 21 фото Бенксі на роботі на Ямайці, 14 з яких показують його обличчя з різних ракурсів. У липні 2004 року одну з фотографій опублікувала газета Evening Standard. Заголовок: «Нарешті знятий без маски», — пише Reuters.

Два британські таблоїди, Evening Standard і The Mail on Sunday, — Reuters.
«Робін Ганнінгем не існує», — сказав Лазарідес, коли його запитали про особу художника. «Ім’я, яке ти маєш, я вбив багато років тому», — сказав він про Робіна Ганнінгема. Пошуки його були б «прямим глухим кутом». «Щодо життя», — сказав він, — «ти ніколи його не знайдеш».
Розслідувачі приходять до висновку, що «Бенксі, народжений як Робін Ганнінгем, пізніше взяв ім’я Девід Джонс. (Чи досі він використовує це ім’я — невідомо.) А Роберт Дель Найя, графіті-кумир Ганнінгема, друг і сам чоловік, про якого ходять чутки, що це Бенксі, принаймні одного разу був його таємним партнером у малюваннях».
Наскільки точними є результати розслідування? Однозначно відповісти складно.
Адже й мільйонні пожертви на благодійність Бенксі робить не від свого імені.
А також є моменти з автентифікацією.
«Сьогодні більшість Banksys, що змінюють власника, продаються через приватних колекціонерів, галереї та аукціонні будинки, без очевидної прямої участі чи фінансової участі художника. „Дуже важко купити Бенксі у Бенксі“, — пояснює мистецтвознавець Ульріх Бланш», — йдеться у розслідуванні Reuters.
Журналісти зазначають, що загадковий вуличний художник Бенксі «створив багатомільйонну бізнес-імперію, таку ж непрозору, як і його особистість, працюючи через мережу британських компаній, водночас здебільшого залишаючись поза традиційним арт-ринком, згідно з корпоративними документами та інтерв’ю з інсайдерами арт-ринку».
Читайте також:
- Перший малюнок Бенксі показав у інстаграм з Бородянки на Київщині і підтвердив його 11 листопада. Згодом він оприлюднив ще кілька робіт, їх виявилось сім у столиці та області.
- «Таємничий художник Бенксі показав відео, як він інкогніто побував у Києві».
У матеріалі використані фото робіт Бенксі з відкритих джерел, а також публікації Reuters.
Ольга СКОТНІКОВА
