Як сказати українською «однофамілець»: відомий мовознавець дав відповідь

Вже відоме вам питоме українське слово також можна використовувати на позначення людей з однаковими прізвищами.

Як сказати українською “однофамілець”: відомий мовознавець дав відповідь / скриншот

Мовознавець і найвідоміший учитель України Олександр Авраменко в ефірі «Сніданку з 1+1» відповів, чи є слово «однофамілець» суржиковим, і якщо так, то яким словом його замінити. 

«Ні, не суржикове. Ви його знайдете в українських словниках. Утворене воно, як і багато інших слів, з двох частин – як «однодумець», «однокласник». «Однофамілець»: друга його частина, «-фамілець», утворена з латини, у якій позначає сім’ю, родина. Також у нашій мові є прикметник «фамільний» – те саме, що і «родовий» («фамільний альбом», «фамільне срібло» – яке передають у спадок)», – зазначив фахівець.

Авраменко додав, що, ймовірно, вже відоме вам питоме українське слово також можна використовувати на позначення людей з однаковими прізвищами.

Відео дня

«Не раджу захоплюватися іншомовними словами, якщо у мові є суто українські відповідники. Погодьтеся, «родинний альбом» звучить не гірше ніж «фамільний альбом», а як на мене – й органічніше. Якщо вам не до вподоби слово «однофамілець», то можете вживати синонім – «тезко» (не «тьозка»). «Тезко» – це людина не лише з однаковим ім’ям, а й з однаковим прізвищем», – зазначив він.

Вчимося говорити правильно — актуальні поради від Авраменка

Мовознавець Олександр Авраменко пояснив, чому іноді дослівно перекласти стійку сполуку слів – марна справа, і що робити зі складними випадками перекладу (наприклад, зі словом «взгрустнулось»).

Фахівець також пояснив, який варіант з «пилососю» або «пилосошу» є правильним.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua