Процесс формування нових мов насправді ніколи не зупиняється.
Сьогодні в світі значно більше мов, ніж держав / фото ua.depositphotos.com
Людська мова у сучасному її вигляді з’явилася близько 150 тисяч років тому. Однак, очевидно, що на тому процес не зупинився. Мова еволюціонувала, підлаштовувалася під нові реалії та розділялася на групи із зовсім несхожими між собою окремими мовами. Сьогодні у світі існують тисячі самобутніх мов: якісь – старіші, інші – молодші. Але яка з них наймолодша?
Науковий вісник IFL-Science зазначає, що відповідь на це питання є далеко не такою однозначною. Якщо брати до уваги лише ті мови, які мають хоч якийсь офіційний статус, то наймолодшою, ймовірно, є мова африкаанс.
Вона бере свій початок у 17-му столітті, коли голландські переселенці (пізніше відомі як бури) почали колонізацію південної Африки. З часом внаслідок культурної та економічної взаємодії з корінними народами континенту, іншими європейцями та рабами зі Східної Азії голландська мова бурів поступово спрощувалася і разом з тим поглинала окремі слова і цілі мовні конструкції з інших мов. Зрештою утворився певний лінгвістичний коктейль на базі голландської мови 17-го століття, але із значними змінами.
Відео дня
На початку 1860-х років були зроблені перші спроби писати мовою африкаанс, а у 1875 році було засновано перше товариство, яке пропагувало африкаанс як окрему офіційну мову. Зрештою у 1925 році уряд Південної Африки офіційно визнав африкаанс як окрему мову, а не діалект голландської мови. Того ж року вона отримала статус однією з офіційних мов Південної Африки і залишається такою до сьогодні. Вважається, що зараз мовою африкаанс володіють близько 9-10 мільйонів людей.
Якщо не чіплятися за офіційні статуси, то наймолодшою живою мовою, ймовірно, є «лайт вальбірі» (Light Warlpiri). Це мова, яка розвивається протягом останніх 40-50 років в Ладжаману, віддаленому селі на Північній території Австралії. Вважається, що нею наразі розмовляють близько 350 осіб.
Лайт вальбірі є типовою креольською мовою, яка базується на англійській із додаванням місцевих тубільних слів. З часом почала формуватися більш-менш струнка граматична система, яка стала рідною мовою для мешканців Ладжаману.
Інші цікаві матеріали про наш світ
Як писав УНІАН, найстаріший у світі досі працюючий міст стоїть уже понад 3300 років. Сьогодні ним досі користуються не лише пішоходи, але й автомобілісти.
Також ми розповідали про Драконові дерева, відомі своїми грибоподібними кронами та криваво-червоним соком. Цей унікальний вид зустрічається лише на єменському острові Сокотра і зараз перебуває під загрозою зникнення через зміну клімату.