Фото: Тетяна Асадчева
Від традиційних сюжетів до філософських концепцій — релігійна символіка не стоїть на місці, а розвивається разом із часом.
У Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» триває виставка «Нова ікона» — ретроспектива 15-річної творчості іконописців, яка пропонує нове бачення сакрального мистецтва.
В експозиції представлено понад 100 робіт митців з України та Польщі, що демонструють еволюцію мови іконопису в сучасному світі. Ці твори були створені під час міжнародних пленерів у Новиці (Польща) протягом 2009–2023 років, відображаючи синтез традиції та творчого пошуку.
Виставка є результатом пленерів 2009-2023 років у лемківському селі Новиця. Фото: Музей Гончара/Facebook
Куратори проєкту розповідають, що іконописні пленери проходять у лемківському селі Новиця — на батьківщині поета Богдана-Ігоря Антонича — з ініціативи Товариства друзів Новиці й у співпраці з кафедрою сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв.
Зустрічі митців, спільна праця над іконами та діалог між традицією і сучасністю створили унікальний мистецький простір, який продовжує розвиватися й зараз.
«Виставка „Нова ікона“ — це доказ того, що ікона живе не лише в рамках церковних канонів, а й у сучасному культурному просторі. Усі роботи наповнені глибоким духовним і містичним змістом та є сучасними роздумами про релігію і біблійну історію. Представлені роботи відрізняються за стилем і технікою виконання, показують, як розвивається сучасне сакральне мистецтво, та досліджують мову „нової“ ікони», — розповідають в Музеї Івана Гончара.
Експозиція розповідає про актуальні традиції іконопису. Фото: Тетяна Асадчева
Фото: Тетяна Асадчева
За їхніми словами, наразі релігійні образи — це не лише зображення, а й простір духовного діалогу між традицією та сучасністю.
«Ікони, створені під час пленерів, презентують різні образи, теми й сюжети біблійної історії та життя церкви. Представлені твори різняться стилістикою та художніми засобами. Вони демонструють, як розвивається сучасне сакральне мистецтво, та виявляють, якою є мова „нової“ ікони», — зауважують в музеї.
Щороку організатори пленеру пропонують учасникам певну тему, яка слугує творчим орієнтиром. Перші пленери мали традиційні присвяти: Христові у 2009 році, Богородиці у 2010, старозавітним праведникам у 2011, апостолам і рівноапостольним святим у 2012, мученикам та сповідникам у 2013, святковим іконам у 2014.
Виставка переосмислює релігійні символи та образи. Фото: Музей Гончара/Facebook
Згодом тематика пленерів почала ускладнюватися, набуваючи філософського змісту. Це спонукало митців створювати композиції, які не завжди мають аналоги в давньому іконописі. Так, у 2015 році учасники працювали над темою «Приповідки», у 2018 — «Час смерті / час життя», у 2021 — «Пісня над піснями», а у 2023 — «Божа справедливість».
«У час війни мистецтво набуває особливого значення, адже допомагає осмислювати реальність, зберігати віру та знаходити сили для боротьби. Виставка „Нова ікона“ показує, як сучасний іконопис реагує на виклики сьогодення, поєднуючи традицію з новими сенсами…» — наголошує директор музею Петро Гончар.
Експозицію можна побачити до 4 травня. Фото: Музей Гончара/Facebook
За словами очільника музею, є символічним, що експозиція проходить у період Великого посту — у час духовного переосмислення, очищення та внутрішньої тиші.
Тож ікони цієї експозиції дають простір для роздумів, підтримують дух і допомагають знайти відповіді на важливі питання.
Нагадаємо, що проєкт «Нова ікона» реалізується за підтримки та у співпраці Міністерства закордонних справ Республіки Польща, Польського Інституту у Києві, Товариства друзів Новиці, Лабораторії вивчення української ідентичності при кафедрі українознавства Варшавського університету, Львівської національної академії мистецтв та кафедри сакрального мистецтва.
Виставка «Нова ікона»
Коли: до 4 травня, середа-неділя: з 10:00 до 18:00.
Де: вулиця Лаврська, 19
Вартість квитків: 100 грн, пільговий (студенти, пенсіонери) — 50 грн, дитячий (від 7 років) — 30 грн. Для дітей (до 7 років), військових та ветеранів — вхід вільний.
До теми: Мистецтво, яке говорить про реальність: у столиці демонструють виставку Фанні Лешевальє.
Тетяна АСАДЧЕВА