Ізраїльські війська діють зі свого боку паркану, що відокремлює Ізраїль від Смуги Гази, 29 серпня 2024 року. Фото з відкритих джерел.
Ізраїльська армія має на меті звільнити заручників.
Ізраїльські війська 16 травня розпочали новий етап військової операції в Секторі Гази під назвою «Колісниці Гідеона».
Як повідомляють Times of Israel та Reuters, мета кампанії — звільнення заручників та повна ліквідація бойовиків ХАМАС.
ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю ред.) завдав потужних авіаударів по анклаву та стягнув наземні сили для подальшого наступу. У межах першої фази операції армія планує встановити контроль над низкою територій у Газі. Водночас прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу заявив, що цього разу Ізраїль не має наміру «входити й виходити», а має намір досягти рішучої перемоги над ХАМАС.
Планом операції також передбачено переміщення мирного населення з півночі анклаву на південь «задля їхньої безпеки». За даними ізраїльських ЗМІ, перед початком атак оголосили евакуацію тисяч мешканців.
Водночас Al Jazeera повідомляє, що від ранкових ударів 16 травня загинули щонайменше 115 палестинців.
Сектор Гази вже понад два місяці перебуває в повній блокаді. Ізраїль не пропускає гуманітарну чи комерційну допомогу, звинувачуючи ХАМАС у її привласненні. Ці дії спрямовані на тиск із вимогою звільнення ізраїльських заручників. Однак низка міжнародних організацій критикує дії Ізраїлю, звинувачуючи його у використанні голоду як зброї — що може кваліфікуватися як воєнний злочин.
Глобальні гуманітарні структури попереджають: близько 500 тисяч жителів Гази — а це чверть населення анклаву — перебувають на межі голодної смерті.
Ситуацію обговорили і в Раді Безпеки ООН. Заступник генсека з гуманітарних питань Том Флетчер звернувся до Ради із запитанням, чи планує вона діяти, щоб «запобігти геноциду». Ця заява викликала обурення Ізраїлю — посол при ООН Денні Данон назвав її безпідставною.
Флетчер у відповідь закликав Ізраїль зняти блокаду та повідомив, що 9000 вантажівок з гуманітарною допомогою вже отримали допуск ізраїльського військового агентства COGAT і готові в’їхати в Газу. За його словами, ООН має чіткі механізми перевірки, щоб запобігти доступу ХАМАС до допомоги.
«Під час припинення вогню ми вже довели, що можемо ефективно доставляти допомогу. Дайте нам робити нашу роботу», — заявив представник ООН.
Читайте також:
Канада надасть до 50 тисяч доларів на проєкти для ветеранів, молоді та ЛГБТКІ+ в Україні.
Олександра ПЛАКІНА