Повідомляється, що всі залишилися задоволені після його використання безпосередньо в бою.
J-10 пройшов бойове хрещення / фото ua.depositphotos.com
Акції китайської авіабудівної компанії Chengdu Aircraft Company почали стрімко зростати. Майже через три десятиліття після першого польоту їхній перший винищувач, J-10 «Потужний дракон», нарешті пройшов бойове хрещення і залишився неушкодженим.
До 4 ранку 7 травня китайські дипломати в Ісламабаді (столиця Пакистану) вже перебували в Міністерстві закордонних справ, вивчаючи результати першого зіткнення між сучасними китайськими бойовими літаками, оснащеними ракетами і радарами, які не пройшли бойових випробувань, і передовою західною технікою, розгорнутою Індією, пише Financial Times.
У міру накопичення, хоча й неостаточних, доказів того, що пакистанський пілот на останній модифікації J-10 міг збити французький винищувач Rafale, акції Chengdu злетіли більш ніж на 40% всього за два дні.
Відео дня
«Немає кращої реклами, ніж реальна бойова ситуація. Це стало приємним сюрпризом для Китаю… результат вельми вражаючий», — сказала фахівчиня з китайських військових питань із Центру Стимсона у Вашингтоні Юн Сунь.
Хоча Індія і Пакистан можуть бути залучені в найсерйозніші зіткнення за останні десятиліття, цей конфлікт також служить випробувальним полігоном для обладнання, важливого для іншого суперництва — між Китаєм і очолюваним США західним альянсом.
Близько 81% військового обладнання Пакистану надходить із Китаю, включно з більш ніж половиною з 400 бойових і штурмових літаків, згідно з оцінками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру і Міжнародного інституту стратегічних досліджень. Це відображає «всепогодну дружбу», яку Китай розвиває з Пакистаном з 1960-х років, прагнучи стримати Індію.
Озброєння, що поставляється Пакистану, розвивалося паралельно з власною оборонною промисловістю Китаю, зазначив експерт із відносин Пакистану і Китаю з Німецького фонду Маршалла Ендрю Смолл.
«Крім співпраці в галузі ядерної зброї та балістичних ракет, багато чого з того, що Китай постачав, раніше було низькотехнологічним — танки, артилерія, стрілецька зброя», — зазначив він. Тепер же Пакистан «стає вітриною деяких нових можливостей Китаю».
Щодо використання китайського винищувача, викладач південноазіатських досліджень у Єльському університеті Сушант Сінгх заявив, що це перший випадок, коли китайське військове обладнання було випробувано проти першокласного західного обладнання.
«Коли і як би це не закінчилося, підсумок покаже, що станеться на Тайвані, і в якому напрямку повинні рухатися західні оборонні компанії, щоб протистояти недорогим і високотехнологічним можливостям, які продемонстрував Китай», — додав експерт.
Навіть короткі сутички, подібні до тих, які Індія і Пакистан регулярно ведуть, служать унікальній меті. Противники випробовують один одного і демонструють свої можливості, прагнучи зміцнити наявні «червоні лінії» і встановити нові. Вони генерують величезну кількість оперативних даних, які формують наступне зіткнення — або виграють наступну війну.
Союзники обмінюються цими даними, а виробники зброї аналізують їх, коригуючи свої власні системи озброєння. Військові аташе із західних суперників Китаю «з нетерпінням» чекали, коли Індія поділиться радіолокаційними та електронними сигнатурами J-10C у бойовому режимі, щоб їхні власні системи ППО могли бути націлені на нього.
Аналогічно для Китаю це зіткнення стало випробуванням не тільки для літака, а й для складної радіолокаційної системи — активної фазованої антенної решітки (AESA), встановленої в носовій частині літака. Бій перевірив її здатність не тільки виявляти загрози, а й допомагати в наведенні ракет.
Заступник начальника повітряних операцій Пакистану Аурангзеб Ахмед заявив, що серед використаних цього тижня ракет були варіанти PL-15. Ба більше, індійські ЗМІ повідомили, що було виявлено неушкоджену PL-15, що дає можливість вивчити її секрети.
«Якщо це підтвердиться, ми стали свідками демонстрації китайської AESA на ракеті дальньої дії, використаної в бою», — сказав один з експертів.
Інші новини про конфлікт між Індією та Пакистаном
Раніше УНІАН повідомляв, що спочатку Пакистан заявив про масштабний військовий наступ на Індію. «Склад ракет BrahMos знищили в районі Беас», — повідомили пакистанські військові, додавши, що також атакували аеродром Патханкот у західному індійському штаті Пенджаб і авіабазу Удхампур у Кашмірі.
Однак незабаром після цього Трамп заявив, що Індія і Пакистан домовилися про повне припинення вогню. «Вітаю обидві країни з використанням здорового глузду і великого розуму. Дякую вам за увагу до цього питання!», — написав президент США.