Розповідаємо, чи можливо оформити бронь після повістки та в яких випадках можуть забрати в армію навіть за наявності бронювання.
Бронь від мобілізації з 1 квітня 2025 року / фото ua.depositphotos.com
Бронь від мобілізації дає право військовозобов’язаному отримати відстрочку від призову. Але бувають випадки, коли мобілізують навіть за наявності бронювання. Чому так відбувається, чи можна оскаржити рішення щодо мобілізації заброньованого, а також про інші моменти цього процесу, УНІАН запитав у юриста.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, хто не підлягає мобілізації у квітні 2025 року.
- Чи потрібно проходити ВЛК, якщо є бронь
- Що робити, якщо оформили бронь після повістки
- Чи можуть забрати на війну, якщо є бронь
Чи потрібно проходити ВЛК, якщо є бронь
Як пояснила в коментарі УНІАН адвокатка юридичної компанії «Riyako&Partners» Катерина Аніщенко, законом не передбачено, що перед бронюванням потрібно проходити військово-лікарську комісію. Але деяким працівникам роботодавці обіцяють зробити бронювання саме після проходження ВЛК. І це стосується не лише тих осіб, які були визнані тимчасово придатними і мали знову пройти ВЛК, а й тих, хто ніколи не проходив комісію.
Відео дня
За словами адвоката, з2024року військовозобов’язаним необхідно раз на рік проходити ВЛК. Стосовно того, чи потрібно проходити медкомісію, якщо є бронь — так, потрібно: якщо людина має бронювання, але їй уже час знову проходити комісію, то вона має це зробити, щоб не порушувати порядок ведення військового обліку. Якщо вона не пройде ВЛК, то в майбутньому їй можуть відмовити в бронюванні.
Що робити, якщо оформили бронь після повістки
Тут, пояснює адвокат, усе залежить від того, яку саме повістку видали людині:
- якщо особі вручили повістку на оновлення даних і в період проходження ВЛК оформили бронювання, тоді це буде підставою для того, щоб їй після завершення огляду медкомісією не дали бойову повістку;
- якщо ж людина отримала бойову повістку, в якій зазначено дату прибуття до ТЦК і СП з речами, але бронювання підтягнулося числом, що передує даті, зазначеній у бойовій повістці, тоді потрібно працювати з ТЦК — доводити, що людина має право на те, щоб не бути мобілізованою;
- якщо ж людину не забронювали до дати виконання бойової повістки, то шанси на її мобілізацію зростуть на 99%.
Тобто, після мобілізації бронювання вже не спрацює — військовозобов’язаному доведеться служити.
Чи можуть забрати на війну, якщо є бронь
Це не поодинокі випадки, на жаль. Про це свідчить судова практика.
«Бронювання через «Дію», яке «підтягувалося» в автоматичному режимі, почало діяти з кінця 2024 року, а до цього видавали паперові виписки з Мінекономіки, затверджені Міноборони, про право на бронювання. Але були випадки, коли такі виписки працівники ТЦК і СП просто не брали до уваги і мобілізували людей. Нині також у людини можуть бути на руках папери про надання бронювання, але якщо бронь у «Дії» не підтягнулася, то її можуть мобілізувати», — каже експерт.
Крім цього, були непоодинокі випадки, коли ТЦК і СП не знали про бронювання військовозобов’язаного, бо роботодавець не зробив звірку з ними. За словами адвоката, кожне підприємство, незалежно від форми власності підприємства та його підпорядкування, повинно надсилати звіти до ТЦК про наявність військовозобов’язаних, які в них працюють. Тоді сам факт звітування буде підставою, щоб такий військовозобов’язаний отримав відстрочку. Також бажано, щоб роботодавець направив дві заяви-звернення до ТЦК — у тому районі, де розташоване підприємство, а також до ТЦК, де знаходиться облікова справа військовозобов’язаного.
Щодо того, як виглядає бронь від мобілізації та в якому вигляді її слід мати при собі — то це має бути роздрукована виписка з «Резерв+» про те, що особі надано бронювання. Також є спосіб, як перевірити бронь від мобілізації онлайн — це можна зробити через «Резерв+», куди підтягується інформація, чи заброньована людина.