Корали Великого Бар’єрного рифу продовжують гинути, дослідники назвали причину

Загинули майже всі: дослідження показало, що корали на острові Лізард на Великому Бар’єрному рифі померли після торішнього знебарвлення. Це один із найвищих показників смертності коралів, коли-небудь зареєстрованих у світі.

Вчені встановили, що знебарвлення — вірна ознака швидкої загибелі коралів / фото ua.depositphotos.com

З’являються перші дані про те, що після повного знебарвлення загинули корали на острові Лізард, який входить до Великого Бар’єрного рифу і є Національним парком Австралії. Масштаби перевищили всі історичні рекорди, пише Independent.

У 2024 році втратили колір корали на багатьох тропічних рифах. Причиною знебарвлення називають підвищення температури води в океанах.

Дослідники з університетів Гріффіта і Маккуорі за допомогою безпілотників вивчили 20 ділянок рифа в північному і південному кінцях острова Лізард. Вони відстежили одні й ті самі ділянки рифу до і після знебарвлення, щоб отримати точні дані.

Відео дня

У результаті їм вдалося встановити, що 96 відсотків коралів знебарвлені. До червня, після пікового теплового стресу, смертність загинули 92 відсотки коралів. А на деяких ділянках — 99 відсотків. Таким чином, на деяких ділянках рифу залишилося в живих менше 1 відсотка коралів. Це свідчить про те, що навіть помірний тепловий стрес може призвести до катастрофічних наслідків для екосистем, уже ослаблених повторюваними подіями, кажуть учені.

«Результати викликають занепокоєння щодо стійкості коралів з огляду на зростання частоти та інтенсивності екстремальних теплових явищ, прогнозованих на найближче майбутнє, з потенційно незворотними наслідками для екосистем рифів», — сказала професорка Джейн Вільямсон з Університету Маккуорі, старша авторка дослідження.

У дослідженні зазначається, що на острові Лізард і раніше фіксувалися екологічні потрясіння для коралів. З 2016 року вони переживали період сильного знебарвлення, циклони та спалах чисельності морських зірок «терновий вінець», яка поїдає корали. Але нинішня смертність серед коралів на острові Лізард перевищила всі історичні рекорди.

Науковці продовжують стежити за островом, щоб оцінити, чи вдасться рифу відновитися 2026 року.

Як рятують корали в Таїланді

Нагадаємо, що біологи з Таїланду, де від знебарвлення постраждали 90 відсотків рифів, вирощують корали в лабораторних умовах. Для цього вони відібрали статевий матеріал коралів під час періоду розмноження та поселили їх у басейнах. Молоді корали ростимуть у лабораторії до 5 років, щоб потім повернутися в океан.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua