Гайдуцький поділився, що в ЄС існує відкладений попит на чоловіків, особливо зі Східної Європи.
Гайдуцький зазначив, що з боку уряду буде неправильно зберігати обмеження на перетин кордону після війни / фото — ua.depositphotos.com
На Україну чекають ще дві хвилі міграції, через які з країни може виїхати велика кількість громадян.
Про це заявив доктор економічних наук і фахівець із міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори Андрій Гайдуцький в інтерв’ю виданню «Телеграф».
Економіст говорив про те, що перша хвиля міграції українців відбудеться після завершення бойових дій, а друга — після вступу України до Європейського союзу. Він спрогнозував, скільки людей можуть виїхати з країни.
Відео дня
«Перша хвиля — це точно близько 2 мільйонів осіб. Але 2 мільйони і повернуться. Тобто ми отримаємо такий самий баланс, а населення країни не зміниться. Друга хвиля — після вступу до ЄС. Це залежатиме від того, який рівень заробітних плат буде в Україні і наскільки він відставатиме від сусідніх країн. Але я очікую, що, оскільки ми вже «видихнули» стільки людей у цій хвилі міграції, то друга хвиля не буде більшою за 1-2 мільйони», — сказав Гайдуцький.
Фахівець із міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори підкреслив, що з боку уряду буде неправильно зберігати обмеження на перетин кордону після війни для чоловіків.
«Це буде неправильно — зберігати обмеження. Вони мають зніматися поступово», — зазначив він.
Гайдуцький вважає, що знімати обмеження на перетин кордону можна з урахуванням віку. Наприклад, можна почати з чоловіків, старших за 50 років, а потім 40 і 30 років.
«Армія має бути професійною, людина має відчувати бажання захищати країну на передовій. А для цього, як правильно зазначає президент Зеленський, потрібно забезпечити українців сучасною зброєю, щоб вони спочатку могли захистити себе від ворога. А вже потім — захищати Україну. Це зробить стимул для залучення українців до армії легшим», — пояснив економіст.
Також Гайдуцький поділився з журналістами, що в ЄС існує відкладений попит на чоловіків, особливо зі Східної Європи, які могли б працювати на підприємствах. За його словами, тисячі фабрик і заводів у Євросоюзі не можуть набрати потрібну кількість працівників через те, що міграція українців за кордон припинилася з початку бойових дій.
Читайте також:
Чому більшість українських біженців навряд чи повернуться після війни: відповідь соціолога
Скільки українських біженців може повернутися додому після війни: Чернишов назвав цифру
Україну не врятує від депопуляції навіть повернення всіх біженців, — демографиня
Фахівець з міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори впевнений, що існують механізми, які можуть загальмувати хвилі міграції:
«Це робота з бізнесом, спрямована на лібералізацію умов для підприємництва, на збільшення кількості бізнесів. У бізнесі зараз відбувається трансформація. Йде автоматизація процесів, у результаті чого багато бізнесів скорочують кількість працівників, щоб забезпечити хоча б невисокий рівень рентабельності. Тому частина людей природним чином стає безробітними».
За словами Гайдуцького, єдиним способом залучити цих людей до роботи є створення нових бізнесів. Він наголосив, що в цьому можуть допомогти програми з розвитку підприємництва з одного боку, і програми повернення українців та залучення іноземців, які хочуть бути бізнесменами або вміють ними бути, з іншого.
Українці за кордоном — інші новини
Раніше Rzeczpospolita писало, що в Польщі не вистачає працівників через скорочення міграції українців. За прогнозами польських економістів, ситуація може стати ще гіршою.
Крім того, директор Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова назвала країну, з якої українські біженці не захочуть повертатися. Навіть урізані виплати будуть інколи більшими за офіційну зарплату в Україні.