Фото з відкритих джерел
Багато аграріїв, які протягом тривалого часу займаються вирощуванням сої, на власному досвіді переконались, що нерідко вибір сорту впливає на прибутковість більше, ніж вдале стратегічне рішення чи котрийсь із важливих агроприйомів.
Тож якщо у прийдешньому сезоні ви плануєте зайнятись агровиробництвом сої, розпочніть складання технологічної карти цієї культури саме з вибору найоптимальнішого сорту чи гібриду, що якнайкраще підійде для вирощування у вашому регіоні.
Основні фактори вибору сої
На сучасному ринку представлене широке різноманіття посівної сої, серед якого легко розгубитись навіть досвідченому аграрію. Вибір сорту утруднюється також пошуком виробника і надійного дистриб’ютора посівмату. При цьому важливим фактором, який вливає на остаточний вибір, є вартість посівного матеріалу. Адже ніхто не хоче переплачувати за бренд, якщо є можливість придбати оригінальну продукцію за менші кошти.
Щоб не робити вибір між ціною та якістю й не шукати компромісних рішень, можна придбати насіння сої та інших с/г культур на одній з найбільших в Україні агрокомпаній — агроплатформі FERM. Особливість цієї компанії якої полягає у тому, що вона є прямим постачальником високоякісної сертифікованої продукції від світових виробників, зокрема, і насіння сої, повний асортимент якої можна переглянути за цим посиланням https://ferm.in.ua/catalog-nasinnia/bobovi/soia. Крім того, компанія FERM має власне виробництво насіння сої під торговою маркою «СОЯ Є». Завдяки масштабним селекційним потужностям та значному попиту на продукцію, агроплатформа FERM має змогу забезпечувати українських фермерів високоякісним посівним матеріалом за доступними цінами.
При виборі вже безпосередньо сої потрібно обов’язково враховувати 5 основних показників сорту:
- Група стиглості.
- Адаптованість до ґрунтово-кліматичних умов вашого регіону вирощування.
- Стійкість до гербіцидів (класична або ГМО соя).
- Врожайність (виходячи з результатів сортовипробувань).
- Напрям використання (призначення).
Рекомендується купувати одразу кілька різних сортів сої, адже диверсифікація, як правило, сприяє мінімізації виробничих ризиків.
ТОП-5 сортів
Кожен сорт має свою специфіку, яка полягає в особливостях вирощування, потенціалі врожайності, стійкості до природних та абіотичних стресів. Крім переваг й недоліків, рейтинг сортів визначається дослідженнями і практикою аграріїв, тобто реальними результатами агровиробництва.
З огляду на ці критерії, можна виокремити 5 сортів сої, які відмінно зарекомендували себе на українських полях та виявилися найбільш прибутковими:
Високоврожайні — найприбутковіші?
Попри те, що процес відбору сорту починається з оцінки його переваг та позитивних характеристик, не слід ігнорувати інформацію й щодо генетичних особливостей насіння. Зокрема, це стосується здатності конкретного виду сої рости й давати хороший врожай у тих ґрунтово-кліматичних умовах регіону, де планується вирощування цієї культури.
Вибір ознак сорту на основі специфіки вашого господарства може допомогти в подальшому уникнути багатьох проблем, пов’язаних з обмеженням врожайності рослин. Тож обираючи посівний матеріал, важливо з’ясувати: скільки потрібно насіння сої на 1 га, точні строки дозрівання врожаю, стійкість сорту до поширених на вашому полі шкідників та бур’янів, толерантність до гербіцидів, здатність рослин переносити стреси і швидко відновлюватися після них, зміни рівня продуктивності в залежності від погодних умов вашої місцевості.
Саме ці фактори вважаються ключовими при вирощуванні насіння сої. Ціна посівмату і потенціал його врожайності можуть стати другорядними показниками, якщо сорт обрано згідно до зазначених рекомендацій. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що високоврожайні сорти є найприбутковішими у тому випадку, коли збережено баланс між витратами на агровиробництво і відповідністю ознак сорту характеристикам поля. Тільки так вирощування сої може бути рентабельним й приносити господарству хороші прибутки.
Леонід РУДЕНКО