Не на історичних будівлях і без реклами: у Києві затвердили порядок створення муралів

Мурал із Залужним на стіні будівлі на вулиці Михайла Котельникова, 51. Київ. Instagram/Євгенія Фуллен

Депутати Київради затвердили порядок створення муралів на будівлях і спорудах столиці. Він передбачає прозорий механізм мистецького оформлення міського середовища.

За таке рішення сьогодні, 4 липня, під час засідання Київської міської ради проголосували 79 депутатів.

Документ визначає механізми нанесення муралів у Києві, їх утримання, збереження та демонтаж, а також процедуру розгляду питання щодо доцільності створення стінописів.

"Київ — перше місто, яке розробило зрозумілу та відкриту процедуру, що визначає дорожню карту для ініціаторів створення муралів, сприятиме гармонізації нових стінописів з міським середовищем і дозволить захистити місто та публічний простір від хаотичного насичення творами монументального мистецтва, зокрема на об’єктах культурної спадщини", — сказала депутатка Київради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Мухає.

За її словами, буде створена Комісія з питань погодження ескізів та локацій розміщення муралів у Києві. До її складу увійдуть 11 людей: п'ять представників від міської влади та шість незалежних експертів. Комісія враховуватиме різні аспекти, зокрема мету та концепцію, актуальність і соціальний вплив, обґрунтування вибору локації та наявність погодження з місцевою громадою, а також гармонійну інтеграцію в урбаністичний контекст.

Крім того, порядок передбачає, що в місті не допускається створення муралів на фасадах об'єктів культурної спадщини та стінописів, які містять інформацію або контент, заборонений законодавством України, а також рекламу.

Проєкт рішення про створення комісії з питань погодження ескізів та локацій розміщення стінописів у столиці депутати Київради підтримали 24 червня.

У листопаді 2023 року у Києві ввели тимчасову заборону на створення нових стінописів. Тоді у Київській міській раді сказали, що планують затвердити процедуру погодження ескізів та локацій розміщення монументальних розписів у Києві.

Події, що передували забороні муралів у Києві

Через кілька гучних історій з київськими муралами містяни створили петицію про розроблення прозорої процедури погодження стінописів. Комісія з питань збереження та захисту культурної спадщини 30 жовтня підтримала петицію.

Каталізатором невдоволення хаотичними муралами в Києві стала робота Євгенії Фуллен, яку вона почала малювати на будинку з охоронним статусом на Січових Стрільців, 31, що в Шевченківському районі. За словами авторки, концепція цього муралу — це вдячність Франції за їхню військову підтримку України. На стінописі зображена закохана пара на фоні Парижа, чоловік тримає жінку над урвищем, поруч із ними — пелікан з дитинчам.

Новий мурал назвали "несмаком" обурені місцеві жителі. Його також розкритикувала депутатка Київської міської ради Євгенія Кулеба і написала, що створення муралу не погоджувала місцева влада.

Що відомо про мурали у Києві

У Києві на Андріївському узвозі замалювали мурал художниці Софії Морозюк. Раніше інший мурал мисткині облили фарбою.

На стіні багатоповерхівки по вул. Анни Ахматової в Києві з'явився 50-ти метровий мурал на вшанування пам'яті всіх добровольців, які загинули захищаючи Україну. На малюнку зображений командир підрозділу добровольчого батальйону ОУН, киянин Олексій Мовчан із позивним "Тінь".

На побутовій будівлі у парку "Відрадний", що у Солом'янському районі Києва, зобразили собаку Патрона, який став талісманом чернігівських піротехніків ДСНС.

Також у столиці відкрили мурал, присвячений наймолодшому Герою України Роману Гломбі, відомому як "Запорізький месник". Захисник знищив з ПЗРК "Ігла" 7 російський літаків.

У Шевченківському районі відкрили мурал "Сім'я для чотирилапого", присвячений адопції безпритульних тварин. Мета стінопису — привернути увагу суспільства до тварин, що не мають дому, щоб якомога більше чотирилапих потрапили до нових сімей.

У Києві відкрили мурал, присвячений силам протиповітряної оборони та українським енергетикам. Стінопис отримав назву "Захисники світла".

Топ дня

Жоден «Кинджал» не досяг Києва після отримання Україною американських ЗРК Patriot — полковник Повітряних сил ЗСУ 4 липня, 18:50

Київрада збільшила суму відшкодування за придбання генераторів для багатоповерхівок 4 липня, 16:50

Зловживання з гумдопомогою і посвідченнями волонтерів: під підозрою подружжя ексспівробітників Червоного Хреста з Києва 4 липня, 15:50

Начальник Генштабу збройних сил Польщі приїхав до Києва 4 липня, 12:20

Наближалися хвилями: вночі Київ атакували російські безпілотники 4 липня, 08:24

Вибір редакції

Кличко розповів, як Київ готується до складної зими та опалювального сезону

Міст-хвиля і рекреаційна зона на острові: Кличко пояснив, чому не зупинили будівництво під час воєнного стану

Зібрав понад 1 млн грн: Буча зустріла волонтера з Полтавщини, який ініціював велопробіг на підтримку ЗСУ

Світ дитинства під час війни: в музеї Тараса Шевченка в Києві відкрилась виставка «Вийти з тіні» Ексклюзивно

У Макарівській громаді на Київщині подвір’я школи, пошкоджене військовою технікою росіян, перетворюють на квітучий сквер Ексклюзивно

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua