Перше, про що власники собак мають пам’ятати, це про повагу до оточуючих, вважають користувачі.
Чи можна не прибирати за своїм собакою / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Тема прибирання собачих екскрементів стає дедалі актуальнішою у світі та в Україні, зокрема. З одного боку, це питання дотримання норм благоустрою міста, з іншого — елементарної ввічливості та відповідальності господаря перед оточуючими людьми.
Тому важливо розібратися, чи потрібно прибирати за собакою на вулиці, а також дізнатися, що про це говорять закони в Україні та закордоном.
Чи обов’язково прибирати за собакою в Україні
Якщо хто не знав, чи потрібно прибирати за собакою на вулиці, закон в Україні говорить, що так. Так, стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) прямо карає за «неприбирання екскрементів тварини під час прогулянки в громадському місці».
Відео дня
За перше порушення передбачено штраф 170-340 гривень, за повторне — 340-510 грн.
Закон і штрафи в інших країнах
Увесь цивілізований світ заохочує так звані «pooper-scooper laws» (правила прибирання за собаками). Приміром, у США такі норми встановлюються безпосередньо на рівні міст і штатів.
Ще 1878 року в Нью-Йорку було ухвалено перший у світі «закон про собачі фекалії». Зараз порушників штрафують: у Нью-Йорку — до 250 доларів; у Лос-Анджелесі — до $500; у Вашингтоні — розмір стягнення коливається від 150 до 2 тисяч доларів США. Закон прямо пояснює, де потрібно прибирати за собакою, — » на тротуарі, дорозі або іншому громадському місці».
У більшості європейських країн прибирати «подарунки» за своїм вихованцем теж обов’язок, за невиконання якого вас можуть нагородити «щедрою порцією санкцій». У Німеччині, наприклад, це необхідно робити під час будь-якої прогулянки зі своїм вихованцем у межах міста. Здебільшого розмір штрафу коливається в розмірі близько 10-150 євро, проте в туристичному місті Берже він може й зовсім сягати €750 (приблизно 35 тисяч гривень). Великої Британії це теж стосується. Фіксований штраф на місці становить до £100 (приблизно 5500 грн), але в разі його несплати сума може зрости в суді до £1000.
Що стосується Азії, то ситуація тут практично ідентична. Хоча в Японії, наприклад, це працює не тільки на законодавчому рівні, а й на рівні етикету. «Ваш улюбленець може какати на вулиці, але обов’язково приберіть за ним і обмийте місце водою», — заявляє один із японських гідів з етикету.
А ось у Сінгапурі правила необхідно виконувати суворо і чітко. Адже там навіть заборонено жуйку. Власник, який залишив собачий «сюрприз» на вулиці, може отримати штраф до 1000 сінгапурських доларів (близько 32 тисяч гривень). Влада Сінгапуру агресивно застосовує цю норму: собачі туалети обладнано в парках, а нагадування на вулицях свідчать про необхідність прибирати за своїми тваринами.
Думка людей
На Reddit обговорити це питання зібралися десятки людей. Багато користувачів з обуренням реагують на безвідповідальну поведінку господарів, які не прибирають за своїми собаками. «Я наступив у собачу купу — настрій зіпсовано на весь день», — заявив один із користувачів.
Однак деякі коментатори намагаються виправдати неповагу до решти тим, що собачі «подарунки» — добриво для газону. Хоча таким користувачам одразу відповідають, що це зовсім не так. І що закам’янілий кал — це джерело бактерій і паразитів, яке небезпечне для дорослих, дітей та інших тварин.
Практично всі погоджуються, що свідомий господар має виявляти повагу до оточуючих. У парках, на дитячих майданчиках, у дворах — прибирання за собакою вважається обов’язком, а не опцією. Однак також гостро стоїть питання, де можна не прибирати за собакою. Здебільшого називаються такі локації, як сільська місцевість, поля та ліси, адже там немає великого потоку людей.
Раніше УНІАН повідомляв, що в Києві власники собак зобов’язані зареєструвати своїх тварин у ЦНАПі.