«Ноосфера» завершила найдовший антарктичний сезон: науковці розповіли про здобутки

Судно пришвартувалося у Кейптауні, оскільки не може повернутися до України під час війни.

«Ноосфера» завершила третій антарктичний сезон / колаж УНІАН, фото НАНЦ

Українське науково-дослідницьке судно «Ноосфера» завершило третій антарктичний сезон, який був дуже насиченим, зокрема, цікавими науковими дослідженнями. 

Як повідомили у Національному антарктичному центрі України, пізно ввечері 8 травня судно пришвартувалося в порту Кейптауна (ПАР). 

Зазначається, що це був найдовший антарктичний сезон «Ноосфери» з найбільшою науковою програмою. Він почався ще 17 листопада 2023 року за маршрутом Кейптаун – острів Кінг-Джордж (польська антарктична станція «Арцтовський») – острів Галіндез (українська станція «Академік Вернадський»).  Тоді криголам доправив вантажі та учасників експедицій, зокрема загін технічних фахівців для модернізації «Вернадського». Відтак прибув у порт Пунта-Аренас (Чилі).

Відео дня

Знову до Антарктики судно вийшло 15 березня 2024 року. На борту була команда річної 29-ї Української антарктичної експедиції, вантажі для її зимівлі, а також науковці сезонної експедиції з України та інших країн. Саме в цій частині – дорогою до «Вернадського», в районі станції та на шляху назад – з борту «Ноосфери» було виконано багато досліджень. Зокрема, відібрано зразки донних осадів для продовження вивчення геологічної історії Землі, насамперед зміни клімату. Також вперше разом з польськими колегами відібрано зразки морської фауни з дна Південного океану, зібрано унікальний матеріал для дослідження акустичної комунікації рідкісних китів – південних плавунів.

Читайте також:

«Льодові таємниці»: Україна долучилася до важливого дослідження

Полярники показали, як заходить сонце над Атлантичним океаном: вражаючі фото

Про що говорять кити: науковці записали звуки рідкісних тварин (фото)

«Відібрано зразки крилю та фітопланктону для важливого міжнародного дослідження щодо розповсюдження силіконів в Антарктиці та цікаві проби ізольованих популяцій прісноводних безхребетних та судинних рослин, а також — гірських порід з островів Десепшен та Крістін, бухти Артура», — йдеться у повідомлені.

Знову до Чилі «Ноосфера» прибула 13 квітня, доправивши туди учасників річної 28-ї УАЕ та сезонної експедиції. У цьому переході криголаму довелося долати сильний шторм у протоці Дрейка з висотою хвиль до 10 м та швидкістю вітру до 35 м/с.

Відтак судно вчергове вирушило до Антарктики – до острова Кінг-Джордж для ротації полярників на польській станції «Арцтовський». Звідти «Ноосфера» взяла курс на Кейптаун, куди успішно дісталася вчора.

Як і минулого разу, нинішня експедиція «Ноосфери» була спільною українсько-польською і частково фінансувалася Польською антарктичною програмою.

«Навіть в умовах повномасштабної війни ми не лише підтримуємо, а й розвиваємо діяльність нашого наукового флагмана. Цього разу маємо і забезпечення логістики, і міжнародну співпрацю, і найбільшу програму досліджень. З усмішкою згадую слова скептиків про «іржаве корито, що стоятиме в порту». «Ноосфера» блискуче відпрацювала третій антарктичний сезон…», – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Судно лишатиметься у Кейптауні до наступного антарктичного сезону. Повернення «Ноосфери» в Україну планується після завершення повномасштабного вторгнення РФ.

Що відомо про український криголам «Ноосферу»

«Ноосфера» – українське науково-дослідне судно-криголам, флагман українського науково-дослідного флоту. У 2021 році було придбане у Великої Британії за 5 млн дол. для української антарктичної станції «Академік Вернадський». У жовтні того ж року корабель зайшов до порту Одеси. 

У 2022 року «Ноосфера» вирушила з Одеського порту у свій перший рейс до Антарктиди.

Через війну судно не може повернутися до України, тому тимчасово базується у Кейптауні (ПАР). 

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua