Льотчик-винищувач, Герой України Степан Чобану. Колаж: Оксана Гладкевич
Степан Іванович Чобану—легендарний льотчик-винищувач, який віддав своє життя захисту українського неба. Його шлях—це історія безмежної відданості професії, військової майстерності та справжнього героїзму.
Впродовж останніх років Київрада підтримала перейменування майже 300 вулиць, провулків, проспектів та площ, пов’язаних назви яких пов’язані з країною агресоркою та радянським союзом.
Зокрема, в межах дерусифікації та декомунізації змінила свою назву вулиця Василя Алексухіна у Святошинському районі Києва.
Вона сформувалася в середині XX століття в місцевості Авіамістечко, об’єднавши дві частини: Барвисту (до 1955 року — 845-та Нова) та частину Сільської. У 1980 році вона була перейменована на честь радянського льотчика-штурмовика, Героя Радянського Союзу Василя Алексухіна, який загинув 1943 року на Одещині.
Вулиця Степана Чобану у Святошинському районі Києва. Фото: Вікіпедія
Ще наприкінці 2022 року Київрада перейменувала цю вулицю на честь полеглого льотчика-винищувача, Героя України Степана Чобану, увічнивши пам’ять про його подвиг.
Майбутній герой народився 21 грудня 1963 року в селі Долинське, що нині входить до Ренійської громади Ізмаїльського району Одеської області.
У 1982 році він закінчив Ізмаїльський ТСААФ, здобувши спеціальність водія. Того ж року його призвали на строкову службу до Збройних сил СРСР.
Степан Чобану у молоді роки. Фото з відкритих джерел
Згодом хлопець працював водієм санітарного автомобіля в Умані, у навчальному авіаційному полку Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Там він познайомився з курсантами-льотчиками й вирішив пов’язати своє життя з авіацією, хоча його батьки про цей вибір тоді ще не знали.
У 1987 році успішно завершив навчання в Чернігівському авіаційному училищі, ставши одним із небагатьох курсантів, кому довірили пілотування бойового літака МіГ-23. Після випуску його направили на службу до 190-го винищувального авіаційного полку, що дислокувався на Кіровоградщині, на аеродромі Канатове, де він проживав на вулиці Добровольського.
Степан Чобану в кабіні літака Су-27УБ б/н 70 з американським льотчиком Марком Фектоном. Фото: Вікіпедія
Прагнучи взяти участь у бойових операціях в Афганістані, він подав відповідний запит, але через молодий вік залишився у місці постійної дислокації. У 1990 році пройшов перенавчання на літак Су-27 та розпочав службу у 831-му винищувальному авіаційному полку в Миргороді.
Після проголошення незалежності України у 1992 році він присягнув на вірність українському народу та продовжив служити в Збройних силах України. Навіть у складні часи, коли гостро відчувався дефіцит авіаційного пального й польоти стали рідкістю, він залишався в строю, виконуючи бойові чергування у складі сил ППО, охороняючи небо України.
Відомий льотчик-винищувач неодноразово брав участь у парадах до Дня Незалежності України. Фото: Вікіпедія
Степан Чобану був незамінним учасником системи протиповітряної оборони, виконував бойові чергування та удосконалював майстерність. Здобув кваліфікацію «Військовий льотчик 1 класу», а загальний наліт на літаках Л-39, МіГ-23, Су-27 перевищив 1100 годин.
Брав участь у численних військових навчаннях і тестуваннях військової техніки, а також тричі пролетів над Хрещатиком під час святкових парадів з нагоди Дня Незалежності України у 1998, 2001 та 2008 роках.
Степан Чобану був незамінним учасником системи ППО нашої країни. Фото: Вікіпедія
Окрім того, Степан Чобану брав участь у військових навчаннях та авіаційних парадах, представляв українські ВПС на міжнародних заходах. У 2010 році вийшов на пенсію та за спогадами рідних, мріяв про рибалку та спокійне життя, але у 2015 році Степан повернувся до служби через військову агресію російської федерації проти України. Як один із найдосвідченіших льотчиків, виконував бойові чергування та тренував молодих пілотів.
З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року Степан Чобану —командир ланки авіаційної ескадрильї 831-ї бригади тактичної авіації.
Досвідчений льотчик-винищувач негайно вступив у боротьбу з окупантами, виконавши понад 10 бойових вильотів, до останнього подиху захищаючи українське небо.
Степан Чобану у проєкті Юрія Журавля «Знай наших».Фото зі сторінки митця у Facebook
28 лютого 2022 року піднявся у повітря над Кропивницьким, вступив у бій із ворожою авіацією, відволікаючи їхні атаки на себе. Літак Чобану був підбитий, і чоловік загинув смертю хоробрих. Степанові було тоді 58 років.
У нього залишилася дружина Ганна, з якою він прожив щасливо у шлюбі 27 років та двоє синів.
Льотчика-винищувача поховали з військовими почестями у Миргороді на Полтавщині.
Степан Чобану отримав посмертно звання Героя України. Його ім’ям названо вулиці в кількох містах України.
***
Повний перелік вулиць Києва, перейменованих з 2014 року.
У разі перейменування вулиці, документи киянам змінювати не потрібно.
До теми: Загинув на другий день війни: у Києві перейменували вулицю на честь льотчика-винищувача Олександра Оксанченка.
Тетяна АСАДЧЕВА