Озера втрачають кисень з неймовірною швидкістю: вчені б’ють на сполох

Учені попередили, що зниження рівня кисню у водах може призвести до знищення популяцій деяких видів тварин.

Науковці дослідили більш ніж 15 000 озер по всьому світу / фото — Unsplash

Зміна клімату зачіпає всю нашу планету, і озера не є винятком. Скорочення рівня кисню в прісній воді може бути досить серйозною проблемою, пише Earth.

Зазначається, що у своєму нещодавньому дослідженні вчені під керівництвом професорів Ши Куня і Чжан Юньліня з Нанкінського інституту географії та лімнології спробували зрозуміти, як глобальне потепління впливає на більш ніж 15 000 озер по всьому світу. Результати виявилися далеко не найкращими для нашої планети.

За словами вчених, виявлено різке зниження рівня розчиненого кисню в більш ніж 4/5 озер, які брали участь у дослідженні.

Відео дня

«Широко поширене зниження вмісту розчиненого кисню спостерігається в річках, озерах і океанах, проте вплив кліматичного потепління на глобальне знекислення озер залишається незрозумілим», — поділилися дослідники.

У виданні пояснили, що озерна вода містить кисень, який необхідний рибам, рослинам та іншим організмам. Зазвичай він надходить з атмосфери або внаслідок фотосинтезу. Тепліші умови зменшують кількість кисню у воді, а коротші зими означають менше перемішування холодної води зверху вниз.

Учені звернули увагу на те, що втрата кисню в озерах відбувається навіть швидше, ніж в океанах і річках. Вони припустили, що близько 55% зниження вмісту кисню в озерах пов’язано з підвищенням температури. Дослідники наголосили, що надлишок поживних речовин, званий евтрофікацією, пояснює тільки зниження на близько 10%.

У виданні додали, що короткі сплески спекотної погоди впливають на озера не так, як цілорічне потепління. Аналіз учених показав, що температура, яка різко перевищує норму, збільшує втрату кисню приблизно на 7-8%. За їхніми словами, частіші хвилі тепла можуть посилити ці закономірності і завдати несподіваної шкоди популяціям риб.

Ба більше, деякі райони можуть виявитися більш вразливими. Річ у тім, що вони вже мають справу з високим рівнем поживних речовин і густим ростом водоростей. У таких місцях різкі стрибки температури призводять до ще більшого зниження рівня кисню.

Вчені попередили, що риби та інші тварини страждають, коли кисень опускається нижче критичного рівня. Вони заявили, що зони з низьким вмістом кисню скорочують простір для проживання, впливають на цикли розмноження, а іноді вбивають цілі популяції.

Також через втрату кисню спостерігається зниження якості води. У виданні поділилися, що каламутна вода з низьким вмістом кисню може сприяти цвітінню бактерій і зміні смаку та запаху питної води.

Читайте також:

Учені з’ясували, чому морське життя стало одноманітним після наймасовішого вимирання

Землі загрожує глобальне вимирання вже через 2700 років, — вчені

Апокаліптичний сценарій про «смерть трави» стає усе ближчим, — вчені

За словами вчених, повернути назад деякі зміни клімату буде непросто. Проте все ще є шанс.

Дослідники закликали поліпшити управління поживними речовинами і звести до мінімуму сільськогосподарські стоки. Вони порадили використовувати добрива більш розумно, а також інвестувати в очищення стічних вод.

Інші кліматичні проблеми

Раніше кліматологи заявили, що на полюсах Землі лід тане рекордними темпами. Площа океанічного льоду біля обох полюсів Землі виявилася найнижчою для кінця лютого за весь час наукових спостережень.

Крім того, вчені знайшли загадковий вулкан, який влаштував кліматичну аномалію 1831 року. 194 роки тому температура Землі раптово знизилася на 1 градус за Цельсієм, що спричинило неврожаї та голод у багатьох регіонах світу.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua