Звільнення керівника підприємства має свої особливості, адже директор виступає виконавчим органом і виконує важливі управлінські функції в компанії, має значне коло обов’язків щодо прийняття рішень, укладення правочинів, організація фінансових питань тощо. Тобто, порядок звільнення директора з урахуванням його специфічного статусу та широких повноважень не є стандартним як звільнення найманого працівника. Звільнити керівника можуть власники підприємства прийнявши відповідне рішення. Дуже важливою умовою звільнення директора є обрання нового керівника або тимчасово виконуючого його обов’язків.
Звільнення керівника відбувається у зв’язку з припиненням укладеного з ним трудового договору. Правові підстави звільнення чітко визначені законодавством і умовно можуть поділятися на ті, що можуть застосовуватися як до будь-якого працівника, так і ті, які застосовуються до працівників зі спеціальним статусом, в тому числі керівників підприємств.
Загально, підстави для звільнення директора ТОВ можна поділити на такі:
— за власним бажанням працівника;
— за угодою сторін;
— у зв’язку із закінченням строку дії контракту;
— за умов, передбачених контрактом;
— з ініціативи роботодавця;
— на вимогу виборного органу первинної профспілкової організації
— на вимогу закону (призов; переведення; відмова від переведення; засудження до позбавлення волі; при порушенні законодавства про очищення влади та інші)
— у зв’язку зі смертю роботодавця чи працівника, оголошення їх безвісно відсутніми чи померлими;
— у зв’язку з відсутністю працівника на роботі протягом 4 місяців поспіль (без інформування причини відсутності).
Детально про процедуру зміни директора та виключення відомостей про керівника із ЄДР.
Законодавством, що регулює діяльність ТОВ встановлюються певні вимоги до посадових осіб (члени виконавчого органу, наглядової ради та інші, визначені Статутом) підприємства. Так, у випадку невиконання таких обов’язків як: виплата винагороди та інших благ лише на умовах, визначених договором; інформування про афілійованих осіб; інформування про виникнення конфліктів інтересів в чітко визначені терміни; нерозголошення комерційних та конфіденційних таємниць підприємства – є підставою для розірвання товариством договору (контракту) з такою особою без виплати компенсації.
Варто звернути увагу, що в трудовому законодавстві містяться підстави для звільнення окремих категорій працівників, до кола яких також входять і керівники. До таких підстав відносяться: одноразове грубе порушення трудових обов’язків директором; винні дії керівника щодо несвоєчасної або менш ніж мінімальної виплати заробітної плати; перебування під прямим підпорядкуванням близької особи; припинення повноважень як посадової особи; аморальний проступок (для керівників навчальних чи виховних закладів) та інші.
Під час дії режиму воєнного стану було прийнято відповідний нормативний акт, який регулює організацію трудових відносин в умовах воєнного стану. Так, якщо за місцезнаходженням підприємства відбуваються бойові дії, що загрожують життю і здоров’ю працівника, то він може за власною ініціативою розірвати трудовий договір у строк прописаний в його заяві (крім об’єктів критичної інфраструктури та суспільно корисних робіт). Також роботодавцю дозволено звільнити працівника у період його тимчасової непрацездатності та у період перебування працівника у відпустці з зазначенням дати звільнення днем виходу на роботу (не стосується відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами та по догляду за дитиною до 3-х річного віку).
Варто звернути увагу, що з 27 вересня 2024 року набирають чинності норми законодавства, що закріплюють нові підстави для розірвання трудових відносин з ініціативи роботодавця. До них відносять: набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України (наприклад, державна зрада, колабораційна діяльність, пособництво державі-агресору, диверсія та інші); невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації (наприклад, розголошення працівником державної чи комерційної таємниці на підприємстві стратегічного значення чи на підприємстві критичної інфраструктури).
Підготовлено юристами OGP.UA