Історичний центр міста. Ілюстративне фото Ольги Косової
Прозорість та публічність унеможливить зловживання з боку власників будівель.
Сьогодні у місті налічується більш як 3,5 тисячі об’єктів культурної спадщини. Це близько 350 пам’яток національного значення, 2 тисячі — місцевого значення, і близько тисячі — щойно виявлені об’єкти культурної спадщини.
Про це у програмі «КиївВголос» радіо «Київ FM» розповіла депутатка Київради (фракція «УДАР»), заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.
Ганна Старостенко в ефірі програми «КиївВголос» радіо «Київ FM». Фото: скрін з відео
«Усі вони мають той чи інший рівень захищеності. Навіть вони при наявному статусі, коли більшість занесені до державного реєстру пам’яток, трапляються недобросовісні власники, які, на жаль, їх руйнують або доводять до руйнації, — зазначила Ганна Старостенко. — У царині охорони культурно спадщини відбувається дуже багато спекуляцій і маніпуляцій. Ця тема є досить чутлива, але не всі розуміють, що таке пам’ятка місцевого чи національного значення, що таке об’єкт культурної спадщини, як він захищений законом, які повноваження місцевих і центральних органів влади. Через нерозуміння, як це працює, й відбуваються маніпуляції».
За її словами, уникнути маніпуляцій, а також будь-яких корупційних ризиків, може прозорість і публічність.
«Тому ми активно працюємо над переліком об’єктів культурної спадщини міста Києва, який був би у доступі, — підкреслила Ганна Старостенко. — Розпочали цю роботу ще до 2022 року. Під час повномасштабного вторгнення багато реєстрів і баз були закриті. Тож зараз працюємо над тим, щоб переглянути та оновити ту базу.
У міста і громади має бути такий інформаційний ресурс, щоб кожен охочий за адресою міг побачити інформацію про об’єкт: чи він є пам’яткою, чи ні, хто є власником, в якому стані, чи є охоронний договір, що предметом охорони, що власник буде робити, чи є дозволи, на проведення яких робіт. Цьогоріч розпочали потужну роботу над оновленням цієї бази даних. Вона буде відкрита, як тільки нам дозволять відповідні органи».
Також заступниця голови КМДА поділилася, що сьогодні є близько тисячі щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Департамент охорони культурної спадщини розроблює по цих об’єктах облікову документацію. Так, протягом цього року була розроблена і розглянута документація по близько 200 таких об’єктів.
До теми:
- Єврейська лікарня і казарми: у столиці розглянули нові об’єкти культурної спадщини. Ці будівлі є важливими елементами архітектурної спадщини ХІХ–ХХ століть та потребують захисту від пошкоджень або знищення.
Марія КАТАЄВА