Раніше рік тривав довше, ніж 365 днів: учені розкрили, що за цим стоїть

Із часом обертання Землі сповільнюється, і до цього причетний Місяць, вважають науковці.

З часом Земля обертається навколо Сонця дедалі повільніше, вважають науковці / фото ua.depositphotos.com

Раніше рік на Землі тривав 420 днів, а не 365, як зараз. Це означає, що дні були коротшими, і за час оберту нашої планети навколо Сонця їх минало більше. Видання IFLScience спробувало розібратися у причинах цього явища.

Зазначається, що обертання Землі з часом сповільнюється, і це означає, що дні стають довшими. Раніше їх у році навіть було більше, ніж зараз. Так, ближче до кінця ери динозаврів рік складався із 372 днів, а коли Земля сформувалася, вона, ймовірно, оберталася достатньо швидко, і тому рік уміщав щонайменше 500 днів.

На думку вчених, причиною сповільнення обертання Землі є Місяць. У матеріалі йдеться, що коли Місяць віддаляється (а він це робить), його орбіта більшає, а отже, зростає і його обертальна енергія. Цю «енергію» він забирає у Землі – у той час рух Землі сповільнюється. Це віддалення Місяця від Землі зумовлене припливами — як в океанах, так і в твердій земній корі. 

Відео дня

Оскільки Місяць був поруч із Землею майже з моменту утворення нашої планети і весь цей час уповільнював її рух, у нас було багато днів різної тривалості. Однак визначити, скільки днів було в певний момент історії Землі, непросто. Принаймні протягом половини життя Землі ми можемо про це лише здогадуватися, вважають учені.

Читайте також:

У Китаї археологи знайшли дерев’яні інструменти, яким понад 300 000 років

В Італії розкрили незайману гробницю — вона була запечатана в скелі 2 700 років (фото)

Біля Мадагаскару знайшли 300-річний затонулий корабель, що став здобиччю піратів

Деякі дослідники підрахували, що 1,4 мільярда років тому день тривав близько 18 годин, що означало 490-денний рік. Інші науковці це спростовують, стверджуючи, що від 2 до 1 мільярда років тому обертання Землі майже не змінювалося. 

Ще інші й це заперечують: зокрема, вважають, що між 2 і 1 мільярдом років тому швидкість обертання майже не змінювалась. Це нібито пояснюється впливом Сонця, яке через атмосферу Землі частково компенсувало ефект Місяця. Якщо це так, то у цей проміжок часу рік на Землі тривав близько 460 днів.

При інших підрахунках ученим допомогли корали. Як і дерева, ріст багатьох коралів збігається з порами року. Це залишає сліди сезонного росту, подібні до кілець дерев, що дозволяє визначити їхній вік. Деякі мілководні корали також фіксують припливи та відпливи.

У 1963 році професор Джон Веллс з Корнельського університету опублікував новаторську статтю про скам’янілі корали середнього девону (380 мільйонів років тому), в якій повідомлялося про рік тривалістю 400 днів плюс-мінус тиждень. 

Інші дослідники виявили, що протягом 444-419 мільйонів років тому (силурійський період) цей показник становив від 400 до 420 днів. Це логічно: що далі в минуле, то більше днів у році. Якраз число 420 стало популярним у ЗМІ. 

Однак не всі з цим погоджуються. У 2000 році доктор Джордж Вільямс з Університету Аделаїди опублікував статтю, в якій за допомогою тієї ж методики на набагато давнішому зразку коралів з’ясував, що 620 мільйонів років тому рік тривав 400 днів. Це суперечить висновкам Веллса, і тим більше цифрі 420 днів, отриманій приблизно на 200 мільйонів років пізніше. 

Вільямс також використовував деякі інші методи, щоб отримати оцінки 466 та 514 днів (2450 мільйонів років тому). 

Видання підкреслює, що висновки вчених щодо того, як змінювалася кількість днів у році, дуже суперечливі, однак усі погоджуються з тим, що раніше дні були коротшими. Тобто в якийсь момент їх було 400, 420, 450 і, ймовірно, 500 на рік. А от питання, коли саме це було, лишається відкритим.

Інші відкриття про Землю

Як повідомляв раніше УНІАН, близько 252 мільйонів років тому Земля стала майже непридатною для життя. Йдеться про пермсько-тріасове масове вимирання, що стало найкатастрофічнішим зникненням багатьох форм життя в історії нашої планети. Нове дослідження пролило світло, що це вимирання було спричинене потужним виверженням вулкана на території сучасного Сибіру. Його результатом стало викидання в атмосферу величезної кількості розплавленої породи та вуглекислого газу. І цей викид парникових газів спричинив швидке глобальне потепління, під час якого температура на Землі підвищилася на цілих 6-10 °C . Оскільки умови надто швидко змінювалися, багато форм життя не змогли до них адаптуватися, що призвело до масового вимирання. Після цього Земля відновлювалася протягом 5 мільйонів років, вважають учені.

Також ми писали про найдревніші частини нашої планети, які можна побачити в Канаді. Учені дослідили гірські породи, що виступають на поверхню на півночі провінції Квебек, уздовж узбережжя Гудзонової затоки, і дійшли висновку, що вік деяких порід у цьому регіоні становить 4,16 мільярда років, що дозволяє зазирнути в сам початок історії Землі.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua