Вчені вважають, що чепчик належав Марії Глєбовій (1743-1765). Фото: Національний заповідник Києво-Печерська лавра
Виставка присвячена 100-річчю Реставраційної майстерні Лаврського музею і демонструє понад 100 мистецьких творів XVII–XX століть, серед них і єдиний унікальний елемент жіночого одягу, врятований фантастичною роботою реставраторів.
Відділ наукової реставрації, консервації та експертизи рухомих пам’яток Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» демонструє врятовані реліквії.
Серед них — понад 100 мистецьких творів XVII–XX століть: старовинні ікони, церковне начиння, літургійні тканини та стародруки. Так лавра вшановує кропітку працю реставраторів.
Виставка врятованих реставраторами ікон, картин, старовинних предметів вжитку.
У Національному заповіднику розповіли про одну з врятованих від плину часу та природного впливу речей — чепчик середини 18 століття, який прикрашав голову юної пані.
Двадцять дев’ять років тому, у 1986-ому році, під час розкопок на території Успенського собору Києво-Печерської лаври, археологи зробили важливу знахідку.
Деталі й подробиці, які відкривають глибину історії України.
Під час досліджень фундаментів храму, зруйнованого вибухом 3 листопада 1941 року, науковці знайшли цегляний склеп з невідомим жіночим похованням. У ньому зберігалися предмети ритуального одягу, серед яких шовкова сукня, чепчик та стрічка з композицією «Деісус» на чолі.
«Чепчик, що привернув особливу увагу дослідників, був у дуже поганому стані: тканина та мережива брудні, волокна висушені та деформовані. Нитки на швах зітліли, і головний убір розпався на дві частини — шапочку та лобову деталь», — пишуть працівники заповідника.
У реставраційній майстерні.
Але завдяки майстерній роботі реставратора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Володимира Назара, завідувача сектору реставрації творів декоративно-прикладного мистецтва, тендітну річ вдалось врятувати і відновити.
Володимир Назар провів складний процес очищення, укріплення тканин та зʼєднав усе до купи, явивши світу винятковий приклад майстерності тодішніх шевців.
«Чепчик — унікальний експонат, оскільки це єдиний предмет даного типу світського одягу в нашій колекції, тому що в основному у нас зберігаються церковні тканини та предмети. Його треба було дуже делікатно, обережно очистити — спочатку механічно, потім розкласти всі ці елементи по згинах на тканині, зрозуміти конструкцію, який це все мало вигляд. Саме це було найскладніше, чесно кажучи, але в результаті ми маємо такий фантастичний предмет», — розповів Володимир Назар.
Дослідники пов’язують це поховання з постаттю Марії Олексіївни Глєбової (1743–1765), можливо, родички київського генерал-губернатора Федора Івановича Глєбова.
Подивитися на цю відновлену знахідку та на інші старожитності й реліквії можна на виставці «Відроджений всесвіт», що діє у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».
Тут можна більше дізнатися більше про українську культурну спадщину.
Виставка діє щодня з 10:00 до 17:00. Будинок намісника Києво-Печерської лаври (корпус №1).
Екскурсія виставкою врятованих шедеврів.
Читайте також за темою:
«„Відроджений всесвіт»: масштабна виставка до 100-річчя реставраційних майстерень, відкрилась у лаврі».
Фото — НЗ Києво-Печерська лавра
Ольга СКОТНІКОВА