Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур: нині університети борються за кожного абітурієнта

Університет Григорія Сковороди в Переяславі відомий різними нововведеннями. Із-поміж останніх: відкриття першого на Київщині «Центру освіти та піклування про дітей дошкільного віку» і створення на базі освітнього закладу Центру ветеранського розвитку. Про цьогорічну вступну кампанію, нові спеціальності, а також співпрацю зі світовими закладами вищої освіти журналісти «Моєї Київщини» поспілкувалися з ректором Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталієм Коцуром.

– Цьогоріч Університет Григорія Сковороди в Переяславі в особі Вас як ректора увійшов до списку світового рейтингу найкращих ректорів та університетів 2024 року, оприлюдненого на платформі Міжнародного агентства державних, корпоративних і приватних рейтингів «ІНВІ», де посіли 873 місце. Які фактори та критерії враховувалися у процесі формування рейтингу? Чи задоволені Ви результатом? 

– Будь-який рейтинг – це досягнення не лише ректора, але й титанічна праця всього науково-педагогічного колективу, тому, якщо УГСП і входить у рейтинги, то завдяки своїм науковцям, викладачам та здобувачам освіти, які роблять значний внесок у розвиток не тільки європейської науки, а й світової.

Цьогорічний рейтинг досить молодого Міжнародного агентства «ІНВІ» приємно порадував, адже серед таких потужних світових та, зокрема, українських ЗВО, Університет Григорія Сковороди в Переяславі зайняв 873 місце серед тисячі. Варто зазначити, що Україна в цьому рейтингу посідає 34 місце із 50-ти країн світу.

Наскільки мені відомо, то цей рейтинг формується, зважаючи на певні критерії – це міжнародна співпраця, наукова діяльність, рівень професійного розвитку співробітників, досягнення, вплив університетів на розвиток країни, у якій він розташований, а також наявність видатних випускників. Можу сказати лише одне, що керівництво УГСП дійсно приділяє усім вище переліченим пунктам (критеріям) велику увагу, а також має чимало видатних людей серед випускників і наразі серед студентів, які відомі не лише в Україні, а й світі.

– Продовжуючи тему важливості ЗВО для країни, не можна не оминути увагою той факт, що Університет Григорія Сковороди в Переяславі, визначили як містоутворювальний. У чому особливість таких університетів?

– Визначення «містоутворювальне підприємство» дає нам Законодавство, але це радше стосується промислових підприємств, які роблять значний внесок до бюджету населеного пункту, у якому розташовані. До уваги беруться також і кількість населення, яке працює на підприємстві. Що ж стосується містоутворювальних університетів, то значення «містоутворювальний» значно глибше, адже до уваги береться не лише фінансове наповнення бюджету міста, а й участь УГСП у соціально-економічному, культурному та спортивному житті міста. А чого варта історія Університету Григорія Сковороди, починаючи від Переяславського колегіуму. Тому університет займає чільне місце у розвитку міста і його впевнено можна назвати містоутворювальним.

– Чи важко конкурувати із закладами вищої освіти у великих містах? І чи змінилася ситуація після внесення змін до Закону України «Про вищу освіту»?

– Якщо подивитися на мапу розташування університетів України, то варто виокремити потужні загальноукраїнські ЗВО, які поза конкуренцією. Тому скажу так, у нас немає конкурентів, у нас є партнери, із якими вже тривалий час складаються товариські відносини. Якщо брати до уваги Київщину, то є три заклади вищої освіти, які є самодостатніми, вони мають свій контингент, свій авторитет, і у нас невеликий відсоток співпадіння в освітніх програмах. УГСП має більш педагогічно-гуманітарне спрямування, у Білій Церкві – аграрне, а в Ірпені – податковий університет. У Києві між університетами своя конкуренція, де поміж державних ЗВО є ще й приватні. Тому питання конкуренції і конкурентоспроможності можна розглядати тільки серед закладів за межами столиці, але знову ж таки повторюся, що ми підтримуємо партнерські стосунки і ні в якому разі не конкуруємо.

Щоб підтримувати конкурентоспроможність ми намагаємося досліджувати ринок праці та відкривати нові актуальні спеціальності, такі як «Публічне управління та адміністрування», «Клінічна психологія», «Захист Вітчизни», «Історія та археологія», «Туризм» тощо.

– Ви активно налагоджуєте міжнародну співпрацю між університетами не лише європейськими, реалізовуєте міжнародні програми, втілюєте різноманітні проєкти. Що нового в УГСП на міжнародній арені?

– Міжнародна співпраця – це один із найважливіших напрямів роботи Університету Григорія Сковороди в Переяславі. Якщо згадувати масштабні й довготривалі міжнародні проєкти, то це Програма Європейського Союзу у сфері освіти, професійної підготовки, молоді та спорту «Erasmus+». Зокрема цьогоріч ми подали чимало заявок у сфері міжнародної мобільності студентів і виграли максимальну їх кількість.

На базі УГСП розпочав свою діяльність єдиний в Україні національний контактний пункт програми ЄС в напрямку «Нова європейська ініціатива Баугауз», де надаватимуть консультативну та методичну допомогу ЗВО, науковим установам, представникам бізнесу та місцевому самоврядуванню в питаннях підтримки наукових досліджень, пошуку та підготовки грантових заявок програм «Горизонт Європа», фінансування ініціатив у країнах ЄС для будівництва соціального житла тощо.

Відкриття координаційного центру на базі нашого університету, та ще й єдиного в Україні, передусім відкриває для нас широкі й всебічні можливості для міжнародної співпраці, пошуку та написанню грантових проєктів різних напрямів, а також консультування в цьому напрямі інших інституцій, налагодження партнерських відносин з державними та приватними установами та організаціями. 

Якщо пояснювати доступно, то національний контактний пункт програми ЄС в напрямку «Нова європейська ініціатива Баугауз» – це єдиний в Україні штаб та осередок міжнародних  інвестицій.

– В Університеті цього року запрацював перший на Київщині й дев’ятий в Україні «Центр освіти та піклування про дітей дошкільного віку», який працює за відносно новою, але перспективною програмою для дошкільнят Mr.Leader «Освіта та піклування». На кого розрахований цей центр, у якому режимі він працює та які є результати роботи?

– Планувати його створення ми почали ще минулого року. Наші викладачі-дошкільники їздили на спеціальні курси за програмою Mr.Leader, брали участь у семінарах, а також відвідали Центр у Полтавській політехніці, що вже діяв, де перейняли позитивний досвід роботи закладу. Відтоді й почали втілювати ідею його відкриття на базі УГСП. Повноцінно він запрацював цього літа. Наразі його відвідують діти викладачів і працівників нашого університету, із якими працюють по програмі для дітей дошкільного віку Mr.Leader «Освіта та піклування» досвідчені педагоги. 

Охочих відвідувати наш Центр чимало, але, на жаль, поки що ми не маємо можливості прийняти всіх діток, не дозволяє розмір приміщення. Але, проаналізувавши отримані результати, попит і кількість звернень, будемо планувати в подальшому розширення, адже для цього маємо приміщення і бажання втілювати в життя дієві і потрібні ініціативи.

– На базі Вашого Університету реалізується ще один потрібний нині проєкт Центр ветеранського розвитку. На кого він розрахований, та які послуги будуть надаватися?

– Попри те, що на такі Центри не передбачене фінансування, наш Центр ветеранського розвитку працює досить успішно, адже ми залучаємо на його діяльність грантові кошти, а також фінансування відбувається й за рахунок університету. Ми активно співпрацюємо із Міністерством ветеранів, беремо участь у їхніх програмах та долучаємося до всіх запропонованих ініціатив. Університет із Міністерством співпрацює на партнерських засадах, зокрема у напрямі професійної перепідготовки ветеранів, проведення тренінгів із психології, а також соціально-психологічної підтримки, інших актуальних на сьогодні галузей. Співпрацюємо з ветеранськими центрами, які відкрилися у громадах Київщини.

У нас в планах проводити не лише психологічну реабілітацію, а й фізичну, адже зараз у цьому є велика потреба. Звичайно, велике значення має не лише соціальна складова, а й інфраструктурна. У цьому напрямі ми вже зробили чимало й продовжуємо створювати комфортні й безпечні умови для людей всіх категорій поки в приміщенні університету, але плануємо розширювати простір для реабілітації військових, їх сімей, а також внутрішньо переміщених осіб.

– І щодо актуального питання нині для всіх ЗВО України – вступна кампанія 2024 року. Наскільки вона була вдалою цьогоріч?

– Порівнювати минулорічну вступну кампанію і цьогорічну не варто, адже це можна робити, коли у країні є стабільність. Ми ж живемо в умовах воєнного стану, де чимало дітей шкільного віку ще 2022 року виїхали з батьками за кордон і не збираються повертатися в Україну, а відтак відбулося зменшення кількості потенційних здобувачів освіти і буде зменшуватися в подальшому. 

Ще два роки тому я казав, що невдовзі університети будуть боротися за кожного абітурієнта. Цей час настав.

У цьому році почали діяти грантові умови вступу, тому чимало випускників змогли отримати допомогу від держави на часткову оплату за навчання. Хоч УГСП має чимало спеціалізацій, та все ж основою був і є педагогічний напрям, а саме педагогічні спеціальності та програми на спецпідтримці, тобто ті, які фінансуються за державний кошт. 

Понад 2 тисячі студентів навчатимуться у стінах нашого ЗВО, приблизно сто з них за ваучерами. Наразі триває друга хвиля вступу на окремі спеціальності, сподіваємося, що кількість здобувачів освіти УГСП суттєво збільшиться. 

– Чи з’явилися в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі нові спеціальності? Які напрями були популярними серед вступників цього року?

– Ми щороку переглядаємо свої освітні програми, щоби спеціалізації не втрачали своєї актуальності і мали попит на ринку праці. Не актуальні ми закриваємо, а ті, які ми можемо акредитувати і вони перспективні – відкриваємо або ж трансформуємо наявні.

Найбільш актуальними були і лишаються кон’юнктурні спеціальності, такі як «Психологія», «Публічне управління та адміністрування», «Професійна освіта і цифрові технології», користується попитом «Іноземна філологія». 

– Яка форма навчання в УГСП, а також чи належні безпекові умови для здобувачі освіти та науково-педагогічного складу?

Після повномасштабного вторгнення університет лише на кілька тижнів призупинив активне навчання. Із березня 2022 року студенти та викладачі повернулися до дистанційного навчання, яке вже за кілька місяців ми зробили його змішаним.

За дуже короткий час нам вдалося побудувати найпростіше укриття, забезпечити його усім необхідним: системою StarLink із безперебійним доступом до Інтернету, медпунктом, вбиральнями, меблями тощо. Згодом наше укриття стало «Пунктом незламності», де могли знайти прихисток не лише студенти та працівники університету, а й жителі мікрорайону.

Наразі укриття може вмістити близько 1700 осіб і роботи з розширення простору тривають постійно. Ми намагаємося раз на кілька місяців облаштовувати ще одну додаткову аудиторію для проведення очних занять із нашими здобувачами у разі повітряної тривоги.

От, до речі, зараз тривають роботи з облаштування пандуса до нашого укриття, щоби люди з інвалідністю також із легкістю могли убезпечити себе.

Безпека понад усе!

– Університет відомий різними нововведеннями. Що нового зроблено за останній час?

– Були нововведення як освітні, так й інфраструктурні. Щодо освітніх, то ми постійно працюємо над оновленням навчальних програм, удосконалюємо матеріально-технічну базу. Минулого року запровадили в університеті електронний документообіг, який має на меті систематизацію документів, їх упорядкування, контроль виконавської дисципліни. Окрім цього, нещодавно презентували у стінах УГСП комплексну систему рейтингування та звітності «EduRank+», за допомогою якої можна збирати звітну інформацію, генерувати таблиці для акредитації та подавати звітність. Наразі аналізуємо позитивні сторони її впровадження.

Покращення інфраструктури Університету Григорія Сковороди в Переяславі – це не просто ремонти, а системний комплексних підхід. Якщо ми відкриваємо нові центри, створюємо зони відпочинку або будуємо спортивні майданчики, то обов’язково робимо благоустрій прилеглої території, таким чинок облаштовуємо довкола екопростір, який слугуватиме не лише складовою навчального процесу, а й стане напрямом соціальної й психологічної реабілітації – гарденотерапією. 

Велику увагу приділяємо інклюзивній інфраструктурі, будуємо і реконструюємо все з урахуванням людей із інвалідністю. Кожен, хто перебуває на території Університету Григорія Сковороди в Переяславі, повинен відчувати себе комфортно і безпечно, адже основна наша мета – це студентоцентризм у всіх його проявах та розуміннях.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua