Що таке блокчейн APTOS та як він працює?

Останнім часом блокчейн Aptos набуває більшої популярності. Спробуємо розібратися, як він працює та чим саме приваблює користувачів.

Aptos є блокчейном першого рівня, який також називають Proof-of-Stake L1-блокчейном. Його розробники стверджують, що їхній продукт більш швидкий та безпечний, ніж будь-який інший існуючий зараз блокчейн.

Історія створення

Aptos створили інженери, що раніше працювали в Metaі. Для розробки цього блокчейна була створена нова мова програмування Move. Саме вона становить собою головну особливість блокчейна, через яку він набув такої шаленої популярності. Спеціальна мова, що була розроблена в Meta, забезпечує безпеку та масштабність блокчейна. До розробки проєкту долучилися 27 організацій, серед них відомі сервіси Lyft, Uber та Spotify. Проте процес уповільнився через деякі обмеження, що були накладені законодавствами країн «Великої Сімки», які переймались правовою відповідністю проєкту.

Безпека

Ключові переваги нової мови програмування Move полягають у використанні так званих ресурсів. У контексті алгоритму роботи мови, ресурси – це високонадійний метод, за яким ключова інформація зберігається в системі. Ресурси отримують високий статус у коді, тому їх неможливо скопіювати або випадково видалити. Важлива інформація зберігається у якості ресурсів. Такий принцип робить мову більш безпечною у порівнянні з конкурентами.

При створенні мови також використовувався консенсус протоколу DiemBFT v4, що, своєю чергою, базується на засадах протоколу HotStuff, який був розроблений компанією Diem.

Швидкість і масштаби

Досвідчені користувачі знають, як довго можуть проходити транзакції, особливо якщо користуватись Ethereum. Очікування 3 – 5 хвилин не є критичним, але може зіпсувати враження від покупки. Через величезну кількість проєктів та продуктів, що будуються на Ethereum швидкість проходження транзакцій часто не задовольняє користувачів, які би воліли не очікувати так довго на надходження коштів. Розробники Aptos, своєю чергою, стверджують, що новий блокчейн повністю вирішує проблему швидкості та масштабованості.

Швидкість, з якою працює блокчейн вимірюється наступними способами:

  1. Transaction per second (TPS) — кількість транзакцій у секунду
  2. Time-to-finality (TTF) — час до завершення.

TPS посилається на пропускну здатність блокчейна, тобто свідчить про максимальну кількість транзакцій, які блокчейн опрацьовує за секунду часу. Для прикладу, значення TPS блокчейна Ethereum становить 12,9. У цей час, Aptos має 1000 TPS. Розробники також обіцяють розвинути це значення до позначки 160 000.

TTF – це часовий відрізок між точкою відправки токенів користувача А на гаманець користувача Б та точкою відображення токенів у гаманці користувача Б. По суті, це і є швидкістю блокчейна. Показник швидкості Ethereum становить 80 секунд, в той час як Aptos потребує лише 0,15 секунди для завершення транзакції.

TTF і TPS

Пропускна здібність позначкою в 10 000 TPS підтверджено та 100 000 TPS потенційно досягається завдяки особливому механізму консенсусу, що виконує конвеєр. Іншими словами, такі транзакції організовуються збірною лінією та оптимізуються для більшої швидкості при одночасній роботі. Команда також займається покращенням HotStuff BFT механізму, який дозволяє виконати перевірку більшої частини транзакцій лише за два сеанси, що додає швидкості блокчейну.

Aptos також співпрацює з проєктом Google Cloud, що дозволяє спростити створення Aptos мережі. Така співпраця забезпечує стійкість та безпеку інфраструктури, на якій створюватимуться та масштабуватимуться додатки. Також, завдяки такому рішенню, користувачі зможуть вмикати мережу за 15 хвилин або менше.

Поточний стан та прогнози

Сьогодні Aptos уже запустив тестову мережу. Пік активних вузлів уже сягнув позначки 18 000 штук. Перший етап перевірки пройшов успішно. Команда отримала близько 30 000 заявок, з яких розробники відібрали тільки 100. Завдяки такому етапу було виявлено та виправлено деякі помилки протоколу. Проєкту вдалося об’єднати навколо себе товариство із 70 000 користувачів на платформі Discord, а також приблизно таку ж кількість підписників у соціальній мережі Twitter.

Окрім блокчейн системи, розробники створили також власну криптовалюту Aptos (APT), яку можна придбати на будь-якій крупній криптобіржі. Перед тим, як задумуватись про покупку токена, радимо провести аналіз ринка, поспостерігати за цінами та звернути увагу на aptos token прогноз.

Наразі Aptos приковує до себе все більше уваги від індустрії криптовалютного ринку. Така увага цілком виправдана, зважаючи на нововведення, які пропонують розробники користувачам. Уже зараз створюється велика кількість цифрових продуктів, що працюватимуть саме на блокчейні Aptos.

Така популярність також пояснюється списком інвесторів, що вклали кошти в проєкт. До них належать такі відомі компанії: Paxos, Circle Ventures, Multicoin Capital, a16z, Binance Labs, Variant, FTX Ventures, DragonFly Capital, Tiger Global та багато інших.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua