Учасники та куратори проєкту на відкритті виставки «Шість вимірів».Фото: Музей української діаспори
Кожен митець-учасник відкрив для глядачів свій унікальний творчий всесвіт, наповнений емоціями, символами та особистими історіями.
Нещодавно в Музеї української діаспори розпочався новий проєкт «Шість вимірів».
Експозиція відвідувачам поринути у світи творчості шести митців: Олени Зарецької, Олени Сагун, Акеліни, Лілії Небери, Влада Кааса та Бони. Кожен з них представив свою унікальну призму світосприйняття, рефлексуючи на мистецькі теми в умовах буремних реалій сучасної України.
Кураторка Богдана Пислар розповідає про нову виставку. Фото: Музей української діаспори
«Уявіть себе мандрівником, який подорожує крізь простір і час, матерію та ідеї. У кожному такому вимірі — унікальний світ, де форми, кольори та внутрішній світ художника переплітаються, створюючи нові реальності. На виставці „Шість вимірів“ відвідувачі могли відчути, як творчість може стати рятівною ниткою у найважчі часи, світлом, що стає тільки потужнішим, коли ним ділишся, або навіть сюрреалістичними звірами, які зійшли на полотна напряму зі снів», — розповідають у Музеї діаспори.
За їхніми словами, творчість на виставці представлена як терапія, наповнена мріями про світле майбутнє, або як ретроспектива пережитого досвіду, коли старі замальовки перероджуються, даючи життя новим художнім потокам. Для когось творчість — це духовний дім, фундаментом якого є небайдужість.
Твори Лілії Небери. Фото: Тетяна Асадчева
Пейзажі Бони в експозиції «Шість вимірів».Фото: Тетяна Асадчева
Учасники проєкту:
— Akelina — мисткиня з Буковини, яка надихається орнаментами декоративно-ужиткового мистецтва. У своїй творчості вона звертається до символів, які незмінні протягом століть, створюючи полотна, що нагадують килими, якими колись прикрашали стіни. Її роботи торкаються тем пропаганди, колоніального минулого та необхідності єдності.
— Лілія Небера — художниця з культурологічною освітою. У своїй практиці досліджує сни та підсвідоме. Через символи переосмислює дійсність, перетворюючи соціальні та культурні питання на сюрреалістичні образи. Працює з живописом, керамікою та цифровим мистецтвом. Живе і працює в Одесі. Брала участь у виставках в Україні, США, Ірландії та Польщі. Публікувалась у декількох артбуках та міжнародних глянцевих виданнях.
— Слава Каас — небінарний митець з міста Південне на Одещині. У своїх творах досліджує теми небайдужості, вираження емоцій, світовий культурний спадок. Його картини знайшли свій дім у приватних колекціях в Україні, Туреччині, Польщі, Німеччині, Нідерландах, Бельгії та США.
Твори Слави Кааса. Фото: Тетяна Асадчева
— Бона — військова медикиня 3ОШБ, яка публічно не розкриває свого імені та обличчя. Її картини, написані біля лінії зіткнення, сфокусовані на мріях про майбутнє та мирне життя, нагадуючи, що майбутнє є і воно світле.
— Олена Сагун — художниця з Києва, у творчості якої переплітаються ботанічний живопис, графіка, декоративні розписи, ручна вишивка та текстильний колаж. Вона рефлексує на тему творчості як рятівної нитки, що допомагає зшивати розірване на шматки серце та мотивує продовжувати жити.
— Олена Зарецька — художниця, кураторка, керівниця Благодійної організації «Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького». Через свою творчість Олена висвітлює досвід материнства, рефлексії на події в Україні, переосмислення творчості українських художників минулого. Вона працює з аквареллю, лайнерами, тушшю, змішаними техніками, паперовим колажем та відео.
Експозиція презентує шість унікальних всесвітів, зібраних під одним дахом.
Роботи Олени Сагун. Фото: Тетяна Асадчева
Кураторка проєкту Богдана Пислар розповідає, що ідея об’єднати в один проєкт цих митців була дуже невипадковою, адже усі вони не лише представляють різні регіони України, але є надзвичайно успішними у своїй творчості. Водночас до них майже неможливо потрапити на якусь відкриту зустріч чи майстерку.
«Тож мені дуже хотілося зібрати їх в один мистецький простір, де кожен митець зміг розказати відвідувачам про свою концепцію сприйняття та бачення світу. Цікавим вийшло поєднання в одній залі творів військової медикині Бони та Слави — який є небінарним митцем та антимілітаристом. Проте, це не заважає його постійно донатити на ЗСУ… Це знову говорить про те, що попри різне світосприйняття можна завжди знайти точки спільні точки дотику», — переконана кураторка артпроєкту.
Олена Сагун залишила одну з робіт незавершеною, щоб відвідувачі могли долучитися до її створення. Фото: Музей української діаспори
Мисткиня Олена Сагун у своєму коментарі «Вечірньому Києву» розповіла, що представила в експозиції свою серію творів «Шити життя».
«Я працюю з різними матеріалами: аквареллю, акрилом, текстилем та вишивкою. Тож в експозиції я представила роботи, де поєднуються ці матеріали. Я вважаю, що саме вишивка та нитки є тією основою та фундаментом, яка тримає на собі мій внутрішній стан, дозволяючи об’єднати зібрати разом якісь розрізнені елементи. Тож у моїх роботах я спеціально використовую нитки, голки, які символізують спосіб зібрання докупи у будь-якій ситуації, навіть, коли серця розривається від новин, від бурхливих емоцій чи інших життєвих подій. Тож, можна сказати, що ці текстильні колажі є відображенням мене, як людини, яка сама шиє своє сьогодення», — зазначила Олена Сагун.
Колажі Олени Зарецької- онуки митців Алли Горської Віктора Зарецького. Фото: Музей української діаспори
Також мисткиня розповіла, що улюбленими її темами у творчості є птахи та дерево життя. На одній з робіт можна побачити двох пташок, де в одної з них — крило замінене нитковдівачем.
За словами художниці, ця робота є алюзією на протезовану кінцівку та присвячена людям, які наразі, попри втрати, знаходять в собі сили продовжувати жити й творити власне життя.
Виставка «Шість вимірів»
Коли: до 1 грудня, ср.-нд. 11:00-18:00 (каса — до 17:15), пн. і вт. — вихідні
Де: вулиця Князів Острозьких, 40-Б
Вартість квитків: 150 грн та пільговий — 100 грн.
До теми: мерехтіння спокою: столична галерея презентує неординарні твори Олекси Шатківського.
Тетяна АСАДЧЕВА