КНУ ім.Т.Г Шевченка. Фото: Борис Корпусенко
Керівництво Київського національного університету імені Тараса Шевченка ухвалило рішення про дострокове розірвання контракту з професором кафедри друкованих медіа та історії журналістики Навчально-наукового інституту журналістики Микитою Василенком, це відбудеться цьогоріч 30 грудня.
На офіційному сайті КНУ ім.Т.Г.Шевченка з’явилось повідомлення про те, що рішення розірвати контракт з викладачем ННІЖ Василенком базується на висновках вченої ради Інституту журналістики, Постійної комісії Вченої ради Університету з питань етики та інших колегіальних органів, які встановили порушення професором норм Етичного кодексу університетської спільноти, умов контракту й загальних етичних стандартів.
«Поведінка професора Микити Василенка не лише суперечила основним етичним принципам університетської спільноти, але й завдала репутаційної шкоди Університету», — йдеться у опублікованих висновках.
Нагадаємо, що 23 грудня в етері ютуб-каналу з проросійським ведучим, професор сказав, що «іноземні миротворці» нібито покращать демографічну ситуацію в Україні, де є сотні тисяч «голодних жінок».
Також Василенко порівняв «іноземних миротворців» із німецькими військовими, від яких на вже деокупованих територіях після Другої світової війни «народжувалися діти».
Тоді голова Студентського парламенту Іван Нерсесов заявив, що не буде підписувати жодних документів задля забезпечення діяльності ННІЖ.
«Микиту Василенка мають звільнити. Наші аргументи такі: викладач, який поширює російські наративи на проросійських майданчиках в Олександра Шелеста та Віталія Дикого, що підхоплюються у ЗМІ країни-агресора, а також дозволяє собі сексистські висловлювання, не може бути викладачем у КНУ та ННІЖ. Тим більше під час війни! Парламент знайомий з офіційною заявою, яку оприлюднила 24 грудня адміністрація КНУ ім.Т.Г Шевченка і чекає рішучих дій», — заявив Нерсесов у коментарі «Вечірньому Києву».
Як йдеться у офіційній заяві адміністрації КНУ, колектив кафедри друкованих медіа та історії журналістики після детального обговорення і голосування рекомендував вченій раді Інституту звернутися до керівництва Університету з проханням достроково розірвати контракт із професором Микитою Василенком.
Вчена рада ННІ журналістики ухвалила рішення визнати дії Микити Василенка такими, що суперечать положенням Етичного кодексу університетської спільноти, порушують умови контракту науково-педагогічного працівника та завдають шкоди репутації Інституту та Університету. На основі цих висновків рада звернулася до ректора з проханням розірвати контракт із професором.
Постійна комісія Вченої ради з питань етики також підтримала це рішення, надавши детальні висновки щодо систематичних порушень викладача.
Основними порушеннями визнали: невідповідність поведінки нормам Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та Закону України «Про освіту»; нехтування вимогами Етичного кодексу університетської спільноти, такими як збереження наукової репутації, виховання студентів у дусі патріотизму, дотримання толерантності та моральних цінностей; використання своєї афіліації з Університетом у спосіб, який завдає шкоди репутації закладу.
Комісія наголосила, що в умовах воєнного часу від викладачів очікують цілковитого дотримання моральних та професійних стандартів.
В результаті всебічного розгляду на всіх рівнях у виші та на підставі рекомендацій вченої ради ННІ журналістики та Постійної комісії Вченої ради з питань етики, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка підписав наказ про дострокове розірвання контракту з професором Микитою Василенком.
Контракт припинять 30 грудня 2024 року відповідно до умов контракту та законодавства (пункт 8 ст. 36 КЗпП України).
Київський національний університет імені Тараса Шевченка залишається відданим принципам академічної етики, поваги до прав кожного члена спільноти та захисту репутації Університету.
«Вечірній Київ» писав про те, що саме студентська спільнота ННІЖ неодноразово підіймала з 2015-го року проблему з висловлюваннями професора Микити Василенка. Вже у час війни у лютому цьогоріч виник черговий скандал, на який відреагував Уповноважений з ВРУ з прав людини Дмитро Лубінець, але контракт з викладачем все ж продовжили. Остання історія з сексистськими цитатами професора знов стала поширюватись у російських змі. Тож Студентський парламент ННІЖ оголосив бойкот з вимогами звільнити науковця.
Читайте за темою:
«Скандал з професором Василенком у КНУ: коментар голови Студентського парламенту про ситуацію і вимоги».
Ольга СКОТНІКОВА