Свинець у Римській імперії використовували при видобутку і виплавці срібла, кажуть дослідники.
У Римській імперії свинець потрапляв у повітря як викид від плавильної промисловості / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Забруднення свинцем повітря у Стародавньому Римі могло знизити середній IQ тогочасних людей. Про це свідчать результати нового дослідження, про яке розповідає Sky News.
Зазначається, що в Римській імперії свинець широко використовувався у глазурованих столових виробах, фарбах, косметиці, його навмисно вживали всередину, а також він був присутній у повітрі — потрапляв у нього як викид від гірничодобувної та плавильної промисловості.
Дослідники дійшли висновку, що рівень фонового забруднення свинцем на той час був настільки сильним, що вплинув на здоров’я більшої частини Європи. Зокрема, це спричинило «широко поширене зниження когнітивних здібностей, включаючи зниження коефіцієнта інтелекту (IQ) на 2,5-3 пункти по всій Римській імперії».
Відео дня
«Зниження IQ на 2-3 бали — це небагато, але якщо застосувати це практично до всього європейського населення, то це дуже важливо», — сказав співавтор дослідження та доцент кафедри гідрології снігу та льоду в Інституті досліджень пустель Натан Челлман.
Читайте також:
Танення льодів Антарктиди може пробудити приховані вулкани, — дослідження
60 млн років тому наші предки народжували переважно близнюків: приголомшливе відкриття
Учені зробили важливе відкриття про інтелект шимпанзе: їм допоміг експеримент з горіхами
Свинець, знайдений у зразках льоду із Гренландії, дослідники пов’язують з давньоримським видобутком і виплавкою срібла. На кожну унцію срібла, отриману в результаті стародавнього промислового процесу, вироблялися тисячі унцій свинцю, велика частина якого викидалася в атмосферу.
Учені використовували сучасні дослідження впливу свинцю, щоб визначити, яка кількість цього хімічного елемента, ймовірно, потрапила б у кров римлян і який це мало би вплив на їхні когнітивні функції. Сьогодні відомо, що вплив свинцю може мати серйозні наслідки для здоров’я.
Зазначається, що в роки піку Римської імперії, з 27 до н. е. до 180 р. н. е., маленькі діти мали 2,4 мікрограма свинцю на децилітр крові, тоді як під час неоліту, який тривав з 10 000 до н. е. до 2200 до н. е. цей показник становив 1 мкг/дл.
Раніше УНІАН повідомляв, що археологи під час розкопок у Великій Британії знайшли «шосе динозаврів». Дослідники виявили п’ять великих доріжок, які становлять частину «дороги динозаврів». Найдовший безперервний ланцюжок слідів мав довжину понад 150 метрів, чотири з них були залишені довгошиїми травоїдними динозаврами, так званими завроподами, і, найімовірніше, такими, що належали цетіозавру — двоюрідному брату диплодока довжиною до 18 метрів.