Відвідувачі підсвічують ліхтариками, щоб роздивитися деталі. Фото: Наьалка Марків
Експозиція — яскраве явище українського мистецтва, яке варто побачити кожному киянину.
У Центральному будинку художника триває експозиція VII Всеукраїнської Трієнале Художнього текстилю 2024 року під назвою «В пошуках смислів».
Зали заповнені гобеленами, колажами, аплікаціями, вишивками, батиками, плетіннями, принтами, текстильною скульптурою. На виставці представлені роботи майже сотні митців з усієї України. Усі роботи створені в час повномасштабної війни, в умовах обстрілів та вимкнення світла.
«Раз у три роки ми влаштовуємо виставки, Трієнале — огляд, що зробили за цей час. Перша виставка була у 2014 році — це був Майдан, після цього пандемія, далі повномасштабна війна… Такі наші реалії, але ми хочемо засвідчити — художники працюють і мають бажання показувати свої роботи, додати нашому життю кольору. Тим більше, що текстиль — це мистецтво тепле», — розповіла одна з організаторів виставки, майстриня декоративного мистецтва Наталка Борисенко.
Диптих «Мій сад». Наталія Борисенко
Наталя Борисенко розповіла, що у світі зараз мистецтво художнього текстилю дуже популярне. На Венеційському Бієнале 2024 було багато робіт у цій техніці. За кордоном великий попит на гобелени, у нас же митці найчастіше створюють такі речі для душі, з любові до мистецтва. При чому у цій техніці працюють і чоловіки. Так на виставці представлені роботи Олександра Левадного, Сергія Кириченка, Андрія Шнайдера.
Виставка «відкривається» з теми війни — текстильними ляльками мисткині Оксани Цюпи з циклу «Поворот на Ірпінь». Вони з великим успіхом експонувалися в галереї «Білий світ», була виставка за кордоном, а тепер є нагода побачити текстильні скульптури в Будинку художника.
Цикл «Поворот на Ірпінь». Оксана Цюпа
На почесному місці гобелени Олександра Левадного. Одна з робіт, з «Генерація енергетики опору», присвячений увіковіченню пам’яті загиблих воїнів і його зятю Михайлу Таскіну, зокрема.
Ще одна робота «Подорожні» — килим із стихіями, знаком всесвіту та фантастичною твариною-багатоніжкою, що прямує з темної частини у бік світла.
«Генерація енергетики опору». Олександр Левадний
Особливістю виставки є те, що кожну роботу можна і треба роздивлятися. Кожен автор використовував якусь свою техніку, і чимало робіт викликають щирий захват майстерністю і задумом.
Будинок художника також потерпає від відключень світла, тож у час, коли нема електроенергії у деяких залах відвідувачі підсвічують собі ліхтариками з мобільних телефонів — це створює особливу атмосферу для огляду робіт. Виставка, безмовно, одна з найкращих, що експонувалися цьогоріч.
Сергій Кириченко «Війна». Полотно, авторська техніка
Виставка «В пошуках смислів» працює з 12:00 до 18:00 (окрім вівторка) до 8 грудня, у Центральному будинку художника, вул. Січових Стрільців, 1-5.
До слова, 5 грудня о 17:30 в Музеї української діаспори відкривається персональна виставка гобеленів мисткині Ольги Пілюгіної «Мета». В експозиції будуть представлені як добре відомі твори мисткині, так і нові роботи, які експонуватимуться вперше.
Наталка МАРКІВ