Колаж Оксани Гладкевич
Головними подіями року у столиці стало відкриття острова Оболонського та наповнення водою багатостраждального озера на Виноградарі. А також ще низка глобальних екоініціатив, які збільшують біорізноманіття у місті.
Столиця України у 2024 році стала одним із 12 міст, які долучилися до ініціативи Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст. Ця програма підтримує українські громади у досягненні кліматичної нейтральності до 2050 року. Важливий екологічний напрям розвитку Києва підтримуватиметься Європейським Союзом.
СТАН ПОВІТРЯ: КИЇВ У РЕЙТИНГУ НАЙЧИСТІШИХ МІСТ СВІТУ
Київ другий рік поспіль входить до рейтингу столиць світу з найчистішим повітрям. У щорічному світовому рейтингу 2023 IQAir World Air Quality Київ увійшов до тридцяти столиць світу з найкращими показниками стану повітря. Розташувавшись між Мадридом та Люксембургом, столиця України посіла 22 місце в рейтингу, опинившись у «зеленій зоні».
Такий результат має столиця у 2024 році. В місті продовжують працювати сертифікована міська система моніторингу столиці. З 2022-го вона додана до переліку джерел, що враховуються при розрахунку світового рейтингу міст за якістю повітря. Безумовно, це вплинуло на об’єктивність звіту і позицію Києва в цьому списку.
Звісно, як і в будь-якому мегаполісі, в Києві час від часу бувають періоди, коли фіксується погіршення якості повітря. Причини можуть бути найрізноманітніші: від метеорологічних умов до транскордонного впливу, коли наслідки пилових бурь за сотні кілометрів від Києва можна спостерігати в нашому місті.
НАВКОЛО СТОЛИЦІ ВІДНОВЛЮЮТЬ ЛІСИ, В МІСТІ — НОВІ ЗЕЛЕНІ ЗОНИ
За весняно-осінній період 2024 року в міських лісах висадили понад 242 тисяч сіянців і заліснили 11,7 га лісових площ. Йдеться як про доповнення лісових культур, тобто висаджування сіянців на місце рослин, які не прижилися, так і про заліснення нових ділянок. Така робота триває щорічно, адже всі розуміють, що ліси — це «зелені легені» столиці, які потрібно підтримувати та розвивати.
Основна частина посадкового матеріалу, що висаджували лісопаркові господарства протягом року, — це традиційно хвойні породи. Решта — листяні дерева. Приміром, дуб, яблуня лісова, горобина, бархат амурський, алича.
Зелений Київ. Фото: Борис Корпусенко
У самому місті цьогоріч в кожному районі облаштували 10 нових зелених зон — мініскверів. Протягом кампанії з осіннього озеленення столиці у нових сквериках висадили понад 250 дерев, 12 300 кущів та майже 31 000 квітів, облаштували 6 500 м кв. газонів. А всього з початку року столичні комунальники вже висадили близько 4 тисяч дерев, майже 40 тисяч кущів та понад 5,2 млн квітів.
Міні-сквер на Дарниці. Фото: Любов Голубятникова
Крім того, у місті працює електронна мапа міських дерев — оцифрували вже понад 280 тисяч.
У КИЄВІ ПОБІЛЬШАЛО ДІЛЯНОК З ЛУЧНИМИ ТРАВАМИ ТА БЕЗ СКОШУВАННЯ
У столиці змінюють підходи до висаджування рослин з акцентом на дерева та кущі, які більш пристосовані до урбаністичного середовища. Щодо квітів, то поступово зеленбудівці переходять на багаторічні зелені насадження. Зокрема, обирають барвінок, іриси, люпин, міскантуси, герань тощо.
Одна з ділянок з лучними травами та квітами у столиці
У 2024 році в столиці масштабували два проєкти зі збільшення біорізноманіття в столиці. Мова йде про ділянки без скошування трави та декоративні луки.
Ділянок без скошування поки що 39. У 2025 році їх кількість збільшиться. Нагадаємо, що ці зелені території також впливають на якість повітря, поглинають вуглекислий газ, створюють притулок для корисних комах-запилювачів. Потребують менше ресурсів на обслуговування.
Перед зеленбудівцями столиці місто поставило завдання збільшити площі із луками та ділянками без скошування в 10 разів наступного року. Але варто розуміти, що для зелених насаджень потрібен час. Трави дадуть повноцінний результат за 2-3 роки, а дерева — за 5-10.
ЗЕЛЕНІ ВУЛИЧНІ МЕБЛІ ТА ТРАМВАЙНІ КОЛІЇ
Озеленення трамвайних колій — пілотний екологічний проєкт, який Департамент захисту довкілля та адаптації до змін клімату разом з зеленбудівцями опрацював з Департаментом транспортної інфраструктури. В чому суть: підбирається певний асортимент рослин, в основному фахівці розглядають сукуленти та рослини, витривалі до міських умов, та висаджується на ділянках з трамвайними коліями. Так експериментальна ділянка вже з’явилася на вулиці Алматинській у Дніпровському районі.
Зелені трамвайні колії на Алматинській
Парклети або зелені вуличні меблі: цьогорічна ідея швидко поширилася на всі райони столиці. Тепер у кожному з них є мінімум одна така локація. Їх створюють зеленбудівці кожного району своїми силами, без залучення коштів з міського бюджету, й масштабуватимуть проєкт у 2025 році. Тепер замість незаконно встановлених мафів або в місцях паркування автомобілів на зелених газонах встановлені лави для відпочинку з квітами та деревами. У таких затишних просторах кияни можуть відпочити, поспілкуватися, насолодитись квітами, кущами та деревами. Важливо, що при облаштуванні парклетів зеленбудівці дотримуються вимог безбар’єрності.
Дощові садки — це також новий екологічний проєкт, створений спільно з Департаментом захисту довкілля КМДА й Департаментом транспортної інфраструктури КМДА. Коли його реалізовували, то використали таке ландшафтне рішення, як заглиблені клумби з правильною системою дренажу й вологолюбивими рослинами.
Зелені вуличні меблі у Києві
Дощовий садок
У КИЄВІ ПОСТІЙНО МОНІТОРЯТЬ СТАН ВОДОЙМ: РЯТУЮТЬ ВІД СМІТТЯ ОЗЕРА, ВІДНОВЛЮЮТЬ ОЗЕРО СИНЄ
Столиця багата на водні об’єкти — річки, озера, ручаї, джерельця, не кажучи вже про головне природне багатство — ріку Дніпро.
На балансі КП «Плесо» нині 120 водойм, а загалом у столиці облікували майже 700 водних об’єктів, частина з яких не має статусу водойми. Фахівці КП «Плесо» обстежують підводні частини й шукають незаконні «врізки» каналізаційних систем, через які порушники природоохоронного законодавства скидають стоки. А ще постійно розчищують захаращені сміттям, яке викидають містяни малі річки та озера.
Десятки разів фахівці «Плеса» цього року розчищали озера: захаращене нафтопробуктами озеро Богатирське, озеро Кирилівське, озеро Біле, озеро Віра, двічі рятували та розчищали озеро Жандарка, Совські ставки, рятували забруднене озеро Мінське, двічі рятували озеро Зариваха, обстежували озеро Небреж. Біда на цих озерах, що є окрасою міста, сталася саме через дике ставлення киян до природи.
Нині «Плесо» готується до розчищення дельти ріки Либідь, знесення з її берегів незаконних тимчасових споруд, автомайстерень.
Нині активно рухається міський проєкт з ревіталізації озера Синє на Виноградарі. Там працює техніка, озеро вже наповнюється водою. Відбувається розчищення двох частин озера від наносів мулу для того, щоб відкрити водотік з підземних джерел, які наповнюють озеро. Розчищення відбувається на глибину понад п’ять метрів.
Родзинкою екологічно-спортивної рекреації у 2024 році стало відкриття паркового мосту «Хвиля Азова» на острів Оболонський та облаштування самого острову. Це рекреаційна зона, яка на сьогодні фактично повністю облаштована. Нині тут доробляють такі локації, які дозволять пораненим Захисникам урізноманітнити реабілітацію.
На острові Оболонський. Фото: Олександри Плакіної
Міст-хвилю відкрили 24 травня й одразу ж локація стала найвідвідуванішим місцем відпочинку киян. З моменту відкриття мосту на острові побував майже 1 мільйон киян.
Міст «Хвиля Азову»
При капітальному ремонті й благоустрої острова Оболонський основний акцент був зроблений на збереження всіх зелених насаджень, які тут росли. Це була принципова позиція міської влади. На острові облаштували декілька дощових садків, чудову ділянку з лучними квітами та травами, що знаходиться біля північного містка. А також — не прямі велодоріжки, які так проклали аби обійти й не видаляти дерева, які тут ростуть вже понад 50 років.
Нерівна велодоріжка в обхід старих дерев. Фото: Олександри Плакіної
Старі дерева на Оболонському острові. Фото: Олександри Плакіної
Нинішнього року у столиці втілили ще декілька цікавих екологічних ініціатив: залишатимуть фрагменти мертвої деревини у деяких зелених зонах для підтримки біорізноманіття та захищають корені дерев від солі у новий спосіб.
Катерина НОВОСВІТНЯ