За словами експерта, щоб подолати дефіцит кадрів, частина громадян України також повинна перенавчитися тим чи іншим професіям.
Водночас Тимофій Брік наголосив, що Україні будуть потрібні як мігранти, так і українці, які через війну виїхали за кордон / колаж УНІАН, скриншот, фото ua.depositphotos.com
Наразі Україна вже опинилася у новому для себе тренді, який економісти називають «структурне неспівпадіння» або «структурні прогалини», зокрема йдеться про те, що людина не може знайти роботу, адже не має потрібних навичок, тоді як роботодавець теж не може знайти працівника через такі ж причини. Про це розповів соціолог Тимофій Брік в інтерв’ю «Суспільному».
«Уявіть, що є людина, яка хоче дати роботу. Умовно кажучи, десь на Херсонщині треба трактором керувати. І є людина, яка шукає роботу. Чому не відбувається співпадіння? Бо у людини, яка шукає роботу, немає потрібних навичок. Це називають «structural gap»», — зазначив він.
За словами соціолога, програма розвитку ООН створювала проєкт, аби перевчити жінок на водіїв тракторів, адже хтось ними має керувати, оскільки чоловіки мобілізовані.
Відео дня
«Тобто, у нас є питання певної гендерної нерівності — є багато жінок без необхідних навичок. Є також вікові питання — пенсіонери могли б працювати, але і в них немає навичок. Наша економіка буде зростати навіть з тією кількістю українців, що лишиться, якщо ми дамо всім необхідні навички. Це означає, що людям інколи треба швидко вивчити англійську мову, іноді — Excel, іноді — мову програмування, іноді — стати кухарем в ресторані», — підкреслив Брік.
Соціолог наголосив, що наразі головним питанням буде профтехосвіта, а багато організацій будуть інвестувати в розвиток профтехів.
Також експерт розповів, чи мають українці потенціал до перенавчання:
«Зазвичай складніше вчитися, коли ви вже дорослого віку, якщо у вас не було попереднього досвіду, немає освіти чи ви вчилися давно. І складніше вчитися чомусь складному. Гарні новини — часто речі, яким нам треба буде перенавчати, не такі й складні. Якщо, приміром, людина керувала авто, зможе опанувати й складнішу техніку. Це навіть не питання створення чогось нового, це часто питання оптимізації. У нас є профтехи, коледжі, просто деякі з них не завжди ефективні, не завжди там є сучасне обладнання».
Він вважає, аби подолати структурну прогалину, необхідно приділити увагу перенавчанню частини громадян України. Також соціолог припустив, що державі доведеться думати і про міграційні процеси та повернення українців з закордону.
«В демографії є три ключові параметри: народжуваність, смертність і переміщення населення. Навіть під час війни, треба про це думати. Якщо говорити про народжуваність, Україна багато років відповідає тренду сучасних, розвинутих держав — ми народжуємо менше дітей, але вони живуть довше. В цей тренд увійшло багато країн де є урбанізація, індустріалізація, де у жінок є вища освіта і доступ до кар’єри. Впевнений, ми залишимося в цьому тренді. Сумніваюся, що зможемо народжувати більше. Нема для цього ні мотивації, ні соціальних чинників», — зауважив Брік.
Фахівець також наголосив і на залученні трудових мігрантів:
«Які є ризики з ними? Ми знаємо це з досвіду ЄС і США, що навіть в розвинутих країнах між місцевими та мігрантами можуть виникати конфлікти, та сама поляризація. Тому що люди один одного не розуміють з культурної точки зору. А також є конкуренція за економічні блага: у них буде робота, а в мене її немає. У них є пільги, а чому у мене їх немає? Нам, українцям, треба буде працювати над собою, дорослішати. У нас є стратегічна задача — відновити державу, зробити її сильнішою. Думаю, треба прийняти базове припущення, що ми не зможемо обійтися без мігрантів. Як і без повернення українців».
Читайте також:
Нардепи пропонують розформувати ТЦК та створити з них 10 бойових бригад
Населення має бути готовим до погіршення умов життя після вилучення реверсної дотації у міст, — експерт
Третина опитаних українців готова до територіальних поступок у війні з Росією, — КМІС
Працевлаштування в Україні — останні новини
Раніше в Національному банку заявили, що через тривалу війну та дефіцит електроенергії люди й далі виїжджатимуть з України. Зокрема прогноз відтоку людей на 2024 рік погіршено до 500 тисяч осіб. В НБУ наголошують, що такий показник доволі негативно вплине на українську економіку, а саме призведе до зниження пропозиції робочої сили на ринку праці та падіння споживчого попиту.
Також повідомлялось, що в Україні до розмінування територій буде залучено ветеранів та людей з інвалідністю. Зазначається, що для цього будуть створенні спеціалізовані навчальні програми та забезпечені комфортні умови праці.