Учені наголосили, що шторми навколо Антарктиди можуть стати частішим явищем.
Втрата морського льоду може мати величезний вплив на клімат / фото — ua.depositphotos.com
Навколо Антарктиди посилюються шторми через втрату морського льоду, який вчені описують як «зрушення, не схоже ні на що за останнє століття». За їхніми словами, така зміна може мати величезний вплив на клімат, повідомляє IFLScience.
У новому дослідженні Національного океанографічного центру Великої Британії, опублікованому в журналі Nature, було вивчено рекордно низький рівень морського льоду в Антарктиці взимку 2023 року.
Вчені відзначають, що протягом цієї зими концентрація морського льоду у великих регіонах морів Ведделла, Беллінсгаузена і Росса стала на 80% нижчою за звичайний рівень. Вони вважають, що така різка зміна могла викликати хвильові ефекти в усій ширшій кліматичній системі континенту.
Відео дня
У виданні пояснили, що протягом темних зимових місяців морський лід діє як захисний щит. Він обмежує передачу тепла з відносно теплого океану у більш холодну атмосферу.
Відповідно, коли крижаний покрив зникає, тепло вільно переміщується в атмосферу. Через такий ефект кількість тепла, що виділяється в атмосферу океаном у деяких районах Антарктиди, подвоїлася.
Зазначається, що під час потрапляння в атмосферу тепло може спровокувати бурі. Таким чином, припускають, що втрата льоду 2023 року збільшила їхню частоту в найпостраждаліших районах на сім днів на місяць, порівнюючи з кількістю, яка спостерігалася в період із 1990 до 2015 року.
«Протягом майже 40 років кількість льоду в морі навколо Антарктиди збільшувалася незначно, але істотно, досягнувши рекордного максимуму в 2014 році. Але за цим послідувало значне танення морського льоду у 2016 році, а у 2023 році втрати були безпрецедентними, і у 2024 році зберігався майже рекордно низький рівень», — поділилися у своєму дослідженні кліматологи з Національного центру атмосферних досліджень у Колорадо Лора Л. Ландрам та Еліс К. Дювів’є.
Вчені наголосили, що в майбутньому подібні погодні явища можуть стати ще частішими.
Читайте також:
У Китаї знайшли найменше яйце динозавра віком 80 мільйонів років
Земна кора «капає» в мантію: вчені виявили незвичайний геологічний процес у Туреччині
Учені встановили, що в астероїда-вбивці динозаврів був «друг»
«Наскільки аномальним був 2023 рік? В Антарктиці 2024 року знову було надзвичайно мало зимового морського льоду. Ці дві екстремальні зими можуть бути частиною системних змін, пов’язаних зі зміною режиму в Південному океані», — сказано в дослідженні.
Інші відкриття вчених
Учені знайшли міжзоряний «тунель», який з’єднує нашу Сонячну систему з іншими зірками. За словами вчених, Сонячна система розташована в особливій області простору, яка називається Локальна гаряча бульбашка.
Крім того, астрономи розкрили джерело таємничих потужних вибухів у космосі. Досі походження цього явища залишалося загадкою, але тепер у вчених є припущення, що ж це було.