Тіла загиблих у полоні повертають на рідну землю. Фото ілюстравтине: Борис Корпусенко
28 липня — День вшанування пам’яті Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні.
Це день памʼяті про тих, хто до останнього залишався нескореним. Це крик правди про катування, біль і втрати. Ми згадуємо їхні імена, їхню мужність, їхню жертву. Не маємо права забути.
У Генштабі ЗСУ нагадують — цей день — не лише про втрату:
«Це про біль, який не стихає. Про людей, яких не встигли обійняти. Про злочини, які не мають терміну давності і про які Україна має говорити світові».
Системні злочини проти полонених стали частиною воєнної практики країни-агресора. Росіяни катують. Розстрілюють. Принижують. Використовують наших людей як живий щит, інструмент пропаганди і шантажу.
«Оленівка, тортури струмом у полоні, сексуальне насильство, неналежне харчування, відсутність медичної допомоги і зв’язку з рідними — не винятки, а ланки цілеспрямованої політики», — нагадують військові.
Росія порушує всі міжнародні конвенції: Женевські конвенції, Конвенцію ООН проти катувань, Римський статут Міжнародного кримінального суду, основи гуманістичної традиції. Це — воєнні злочини. Злочини проти людяності.
У цій війні українці мають справу з організованою системою знущань над українськими полоненими.
«Це недостатньо спостерігати — міжнародні інституції мусять діяти. Потрібен їхній тиск. Доступ. Контроль. Відповідальність», — впевнені у ЗСУ.
Збройні Сили України вдячні всім волонтерам, правозахисникам, журналістам, які не дають замовчати трагедії наших полонених. Тим, хто шукає зниклих. Підтримує родини. Тримає зв’язок.
«Ми вшановуємо полеглих у полоні. Закатованих. Знищених. Ми пам’ятаємо. І не пробачимо. Ми віримо в повернення кожного нашого воїна. І в силу кожної родини, яка чекає. З любов’ю, болем і витримкою», — звертаються у Генштабі ЗСУ до тих, у кого близькі у полоні.
Держава робить усе можливе, щоб повернення відбувалися. І ця робота триває, щоб повернути додому всіх.
Це не просто боротьба за наших людей. Це — боротьба за людяність.
Пам’ять. Терпіння. Віра. Шана тим, хто чекає. Слава тим, хто рятує. Слава тим, хто бореться.
Читайте також:
«В День памʼяті страчених під час теракту в Оленівці, на Майдані відбудеться вшанування їх пам’яті».
Теракт в Оленівці — один з найжорстокіших терактів, скоєних росією проти військовополонених, у День памʼяті страчених під час теракту в Оленівці: прийди та вшануй героїв.
28 липня в Києві о 17:00 відбудеться акція, присвячена третій річниці теракту в Оленівці.
Ольга СКОТНІКОВА