Ексберкутівці Віктор Ейсмонт і Володимир Мохонь під час судового засідання . Адвокатська дорадча гупа
Верховний суд залишив у силі вирок двом колишнім працівникам батальйону міліції особливого призначення "Беркут" Віктору Ейсмонту і Володимиру Мохоню у справі про побиття одного з учасників масових акцій протесту у Києві на Майдані Незалежності 30 листопада 2013 року.
Про це повідомили пресслужба Верховного суду України та Адвокатська дорадча група.
Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій у частині призначення покарання, відповідно до яких ексберкутівців визнали винними в перевищенні влади та службових повноважень (ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 365 КК України (в редакції Закону України від 7 квітня 2011 року № 3207-VI)).. Їм призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки та заборонено обіймати посади в правоохоронних органах строком на три роки.
"Крім того, згідно з рішеннями судів колишніх працівників спецпідрозділу визнано винними в перешкоджанні мирним зібранням (ч. 1 ст. 28, ч. 2 ст. 340 КК України) та службовому підробленні (ч. 1 ст. 366 КК України), разом з тим їх звільнено від відбування покарання у зв'язку із закінченням строку давності", — йдеться у повідомленні.
Як установили суди, 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності в Києві двоє командирів відділень взводу оперативної роти полку міліції особливого призначення "Беркут" підбігли до учасника мирного зібрання, який внаслідок тисняви впав біля монумента Незалежності.
Вони схопили потерпілого за руки та ноги, протягли кілька метрів в напрямку вул. Інститутської, після чого підняли на ноги, застосувавши фізичне насильство, вивели потерпілого за межі території Майдану Незалежності. У подальшому затриманого учасника мирного зібрання доставили до районного управління міліції, де склали протоколи про адміністративне затримання та про адміністративне правопорушення.
Суд повернув суму моральної шкоди для потерпілого, яку призначив суд першої інстанції — 400 тис. грн. Та вирішив стягнути шкоду не тільки з засуджених, а солідарно з МВС та Нацполіцією.
"Ця справа буде мати значення для інших проваджень по подіях 30 листопада 2013 — розгону студентського Майдану. На даний час вона перша, яка пройшла усі судові інстанції, та завершилась саме обвинувальним, а що ще головніше — реальним обвинувальним вироком. На жаль, цей вирок може залишитись унікальним саме у своїй реальності, через тривалий розгляд інших судових справ та сплив строків давності", — сказала представник потерпілого Світлана Петраковська.
14 червня 2021 року Шевченківський суд виніс вирок беркутівцям Віктору Ейсмонту та Володимиру Мохоню, який сьогодні підтвердила касаційна інстанція. Тоді суд визнав їх винними за трьома статтями: перевищення влади або службових повноважень із застосуванням насильства, протидія мирним протестам та службове підроблення. За двома останніми звинуваченнями (протидія протестам та підроблення), суд звільнив їх від покарання у зв'язку з закінченням терміну давності притягнення до відповідальності. Натомість призначив реальний термін покарання за обвинуваченням у перевищенні влади.
Засуджені ще не почали відбувати покарання. Коли вирок набрав законної сили, Шевченківський суд не видавав відповідного розпорядження про виконання судового рішення, оскільки матеріали справи передали до Верховного суду.
Що відомо про справи Майдану
Наприкінці 2013 та на початку 2014 років Україну охопили масові протести, які отримали назву Революція гідності. Вони призвели до зміни влади та втечі за кордон тодішнього президента Віктора Януковича і його соратників. Кульмінацією подій стало масове протистояння на Майдані у Києві 18-20 лютого 2014 р., внаслідок якого було вбито 107 протестувальників та 13 міліціонерів.
ГПУ оголосила підозри щодо причетності до вбивств на Майдані 66 особам, 46 з яких перебувають у розшуку. Здебільшого звинувачення у розстрілах висунуто співробітникам розформованого нині спецпідрозділу МВС "Беркут".
Окрім того, підозри в організації злочинів висунуто Віктору Януковичу, його старшому сину Олександру, експрем'єру Миколі Азарову, ексголові МВС Віталію Захарченку, ексгенпрокурору Віктору Пшонці та його синові Артему та інших. Більшість з них нині переховується в Росії. Сукупно у всіх містах України розслідується понад 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.
Сукупно у всіх містах України розслідується більше ніж 4,7 тис. злочинів проти учасників Революції Гідності.
28 грудня 2019 року апеляційний суд Києва звільнив з-під варти підозрюваних у розстрілах на Майдані ексберкутівців. Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна випустили із СІЗО, а Сергію Тамтурі та Олександру Маринченку скасували домашній арешт.
29 грудня 2020 року Янішевського, Зінченка, Аброськіна, Тамтуру та Маринченка, обміняли в рамках обміну полоненими. Пізніше двоє, Тамтура і Маринченко, повернулися до Києва.
Європейський суд з прав людини 21 січня 2021 року виніс рішення стосовно кількох справ щодо подій Революції гідності та визнав порушення прав та насильство щодо учасників протестів.
У червні 2022 року ДБР завершило досудове розслідування щодо 8 "тітушок", причетних до викрадень та вбивств активістів Євромайдану.
5 липня 2022 року сторони справи 5 ексберкутівців, перейшли до дебатів. За словами прокурора у справі Ігоря Земскова, до кінця липня відбуватимуться дебати, далі суд заслухає потерпілих, а з вересня почнуть слухати адвокатів обвинувачених. І зокрема самих обвинувачених — за їхнім бажанням.
Печерський районний суд Києва 5 грудня 2022 року засудив до 8 років за ґратами колишнього працівника батальйону міліції особливого призначення "Беркут" ГУ МВС України в Харківській області. Це перший вирок у "Справах Майдану" за процедурою спеціального судового провадження.
У лютому 2023 року адвокат сімей героїв Небесної сотні Віталій Титич повідомив, що у 60 провадженнях стосовно тяжких злочинів проти учасників Революції гідності спливають терміни давності, однак стан судової системи України становить проблеми для об’єктивного судочинства загалом.
Читати ще
Читати ще
Справи Майдану: суд виправдав правоохоронців, які у 2014-му переслідували 72-річного учасника Революції Гідності
Читати ще
Справи Майдану: cудитимуть eкскерівників СБУ та 20 посадовців російських спецслужб
Топ дня
В Укренерго повідомили коли відключатимуть світло у Києві та області 4 грудня, 18:04
Тепер без Ковпака: у Києві у парку Слави демонтували погруддя радянських діячів Ексклюзивно 4 грудня, 14:45
На Київщині діє понад 450 «пунктів незламності»: де їх знайти 4 грудня, 13:17
Як вимикатимуть світло в Києві та області: графік відключень на 4 грудня 3 грудня, 21:17
У київському метрополітені назвали собівартість проїзду: дорожче майже в 5 разів Ексклюзивно 3 грудня, 20:49
Вибір редакції
Бігли військові, спортсмени та робот-пес: у Києві провели благодійний забіг Run4Victory на підтримку Нацгвардії України
У Києві відкрилася виставка «Протест/архітектура. Барикади і намети: світ і Україна»
«Мій матч за героїв»: у Києві ветерани на протезах зіграли з зірками у футбол
До патрулювання вулиць Києва муніципальна охорона почала залучати службових собак
ТЮГ на Липках у Києві відкрив свій 100 театральний сезон: у закладі розповіли чого очікувати глядачам