Вітамін B5 для організму

Інша його назва – пантотенова кислота. Іноді ви можете зустріти терміни «пантетин» і «пантетеїн» – це всього лиш її форми, різновиди. Цей вітамін належить до числа тих, які наш організм уміє виробляти сам завдяки мікроорганізмам кишківника, проте, цієї кількості недостатньо, тож необхідну решту він черпає із харчових продуктів та БАДів. Але навіщо черпає? А без нього що з організмом стане? Скільки нам його взагалі потрібно? Далі – тільки відповіді на ці та інші запитання.

Фізіологічні функції вітаміну B5

Пантотенова кислота всмоктується в кишківнику і транспортується в кров. А та, в свою чергу, розносить її по необхідних органах, яким B5 сприяє у таких процесах:

  • Еритропоез (вироблення еритроцитів)
  • Вироблення статевих гормонів і гормонів стресу;
  • Забезпечення злагодженого функціонування системи травлення;
  • Синтез і деградація жирних кислот;
  • Підтримка біологічної активності білків;
  • Обмін інших вітамінів, зокрема В2;
  • Синтез холестерину.

Щодо останнього пункту: в якості харчової домішки пантотенова кислота сприяє зниженню рівня загального холестерину і холестерину низької щільності в людей із невисоким та середнім ступенем серцево-судинного ризику.

Також вітамін В5 опосередкованим чином відіграє позитивну роль у профілактиці діабетичної ангіопатії.

А одна з найвідоміших функцій препаратів на основі пантотенової кислоти – це загоєння ран при порізах, подряпинах, термічних та хімічних опіках. D-пантенол – пришвидшує закриттю шкірних ран, пошкоджені слизові оболонки і навіть зміцнює рубцеві тканини. Зараз ведуться дослідження стосовно того, чи зможуть пантотенові речовини у харчових домішках, чи у складі шампунів запобігати сивині, або, навіть відновлювати колір волосся.

В чому міститься і скільки нам потрібно вітаміну В5

Для дорослої людини добова потреба становить 5-10 . Не бійтеся, що ви перебільшите цей показник: побічні ефекти (наприклад, діарея) можуть виникнути лише при перевищенні норми у тисячу разів. За віком і гормональним станом щоденні норми становлять такі значення:

Вік

Норма, мг

До 6 місяців

1,7

Від 7 до 12 місяців

1,8

Від 1 до 3 років

2,0

Від 4 до 8 років

3,0

Від 9 до 13 років

4,0

Від 14 до 18 років

5,0

Від 19 років

5,0

При вагітності

6,0

При лактації

7,0

Як вже було зазначено, більшу частину необхідної кількості вітаміну В5 ми отримуємо з їжею. З яких харчових джерел ми можемо взяти його якнайбільше – дізнаємося з наступної таблиці:

Харчовий продукт (страва)

Кількість, мг

Яловича печінка, варена, 100 г

8,5

Насіння соняшника, ¼ чашки

2,4

Авокадо

2,0

Куряча грудка, смажена, 100 г

1,4

Тунець, свіжий, варений, 100 г

1,3

Молоко, 2% жирності, 1 склянка

0,9

Гриби білі, обсмажені, ½ склянки

0,8

Картоплина запечена

0,7

Яйце варене

0,7

Яловичина мелена смажена, 100 г

0,7

Арахіс обсмажений на олії, ¼ склянки

0,5

Броколі, варена, ½ склянки

0,5

Рис, коричневий, варений, ½ склянки

0,4

Сир чедер, 50 г

0,3

Морква, нарізана, ½ склянки

0,2

Помідори, ½ склянки

0,1

Ознаки та загрози дефіциту В5

Ті випадки, коли в людини виникав брак пантотенової кислоти, виявлялися з серйозними труднощами, оскільки зазвичай такий авітаміноз супроводжується дефіцитом інших поживних речовин, тож симптоми змішувалися між собою.

В цілому ж нестача вітаміну В5 загрожує порушеннями біологічної активності білків, зростанням рівня холестерину в крові, зниженням у ній кількості еритроцитів та рівня глюкози, виникненням проблем з травленням та статевою функцією.

Аби не допустити розвитку цих недугів і захворювань, варто знати симптоми, які виникають при дефіциті пантотенової кислоти. В їх числі:

  1. Втома;
  2. Апатія;
  3. Депресія;
  4. Дратівливість;
  5. Розлади сну;
  6. Порушення травлення – біль у шлунку, нудота, блювання;
  7. Заніміння кінцівок, судоми, відчуття печіння в ногах.

Вітамін В5 у капсулах

Аби мати спокій від упевненості, що ваш організм цілком забезпечений цим нутрієнтом, варто обрати один з вітамінних препаратів від перевірених виробників зі світовими іменами. Які бренди зарекомендували себе якнайкраще?

Американська компанія Thorne Research – це виробник, який цілком відповідає усім критеріям. Його Пантетин у капсулах виготовляється лише з сировини найвищої якості. Препарат рекомендують для нормалізації рівня холестерину та при аутоімунних захворюваннях. Упаковка містить 60 капсул.

Пантотенова кислота від компанії Now Foods – це 100 вегетаріанських капсул в одній упаковці. При виготовленні виробник уник використання дріжджів, молокопродуктів, яєць, злакових культур чи цукру. В пропорціях 500/45 до його складу ввійшли вітамін В5 (з пантотенату кальцію) та Пантетін. Препарат допоможе людям з такими проблемами: запалення слизових оболонок, надлишкова вага, ослаблений імунітет та занепад сил.

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua