Важко в це повірити, але є низка держав, яких не торкнулися жахи війни.
Війна не скрізь / колаж УНІАН, фото facebook.com/GeneralStaff.ua, facebook.com/UALandForces
Україна перебуває у стані війни, розпочатої Росією, ще з 2014 року. Спочатку була окупація Криму, після цього вторгнення на Донбас і вже у 2022 році — повномасштабний наступ. Здається, ніби це вже стає нормою, і життя без війни ми ніколи не бачили.
Через це цікаво було б дізнатися, в якій країні ніколи не було війни, смертей і руйнувань. І, на диво, такі випадки все ж таки є.
Які країни ніколи не брали участі у війні
Деяким державам довгий час вдається залишатися нейтральними. Можливо завдяки географії або рельєфу, але вони не беруть участі ні в міжнародних, ні у внутрішніх війнах. Хоча, правду кажучи, якщо копнути глибше останніх століть, практично нікому не вдалося уникнути конфліктів.
Відео дня
Якщо замислитися над тим, у якій країні не було війни, то Швейцарія — один із перших варіантів, про який тільки можна згадати.
Офіційно нейтралітет було проголошено ще 1815 року, і відтоді Швейцарія справді жодного разу не відправляла свої війська на війну (навіть незважаючи на військові дії навколо її кордонів). При цьому у неї є своя армія, а чоловіче населення зобов’язане проходити військову службу — 260 днів протягом десяти років.
Проте Швейцарія не брала участі в Першій і Другій світових війнах і утримує статус мирної країни вже понад два століття.
У Європі до такого списку можна віднести ще кілька крихітних монархій-республік. Ліхтенштейн, наприклад, із середини XIX століття повністю відмовився від армії і відтоді не брав участі в жодному збройному конфлікті. Князівство Андорра, розташоване в Піренеях між Францією та Іспанією, також не веде військових дій. Хоча за легендою в 1914 році нібито формально оголошувало війну Німеччині, але реальних боїв так і не велося.
Ватикан, створений 1929 року, від самого початку заявляв про абсолютний нейтралітет — у нього немає власної армії, лише почесна Швейцарська гвардія для охорони Папи. Аналогічно Сан-Марино (найстаріша республіка, заснована в IV столітті) ніколи в історії не брала участі у війнах і не прагнула до експансії.
Серед острівних держав виділяються Ісландія та країни Океанії. Ісландія стала незалежною лише у XX столітті. Вона не має постійної армії. За часів Другої світової війни її захищали союзники, але самі ісландці в бойових діях участі не брали.
Палау і Тувалу, а також Вануату на півдні Тихого океану — тихі острівні республіки, які після здобуття незалежності не вступали у військові конфлікти. Південнотихоокеанський архіпелаг Сейшельські Острови, відокремлений в Індійському океані, теж не переживав воєн на своїй території. Навіть у світі, сповненому конфліктів, він вважається «островом миру» — в історії там не було жодної війни.
Не ведуть воєн сучасні держави Африки та Америки, хоча внутрішні конфлікти там мають місце. Коста-Ріка після громадянської війни 1948 року скасувала армію і відтоді на міжнародній арені не брала участі у військових діях. Подібний курс проголосив і Маврикій — він відомий миролюбністю та відсутністю збройних зіткнень. Ботсвана (без гучних подій на момент здобуття незалежності 1966 року) також вважається однією з найстабільніших і наймирніших країн континенту.
Яка з країн взагалі не воювала
Європейські приклади історичного спокою — це найчастіше крихітні або особливі території, роль яких на континенті не передбачала військових дій.
Окрім згаданих раніше країн, можна згадати Монако, яке у XX столітті перебувало під протекторатом Франції та фактично не брало участі у війнах, а також «світські республіки» на кшталт Вільного міста Генуї (XIX століття) чи Королівства Сіаму до XX століття, що не вели завойовницьких війн (хоча згодом їхні долі змінилися).
Наразі ж легко сказати, в якій країні немає воєн — це стосується будь-якої держави, окрім України, куди вдерлася Росія; Судану — де від 2023 року триває громадянська війна між Суданськими збройними силами (SAF) та Парамілітарними силами швидкого реагування (RSF); Палестини та Ізраїлю; та Ємену. Також на поточний момент активним можна назвати конфлікт у М’янмі та Сомалі.
Раніше УНІАН повідомляв, що Індія і Пакистан домовилися про повне припинення вогню.