Будівля є однією з найстаріших серед забудови Ярославового Валу. Фото: Вікіпедія
Унікальна пам’ятка ХІХ століття, яка знаходиться на вулиці Ярославів Вал, 27 наразі опинилася під загрозою незаконних будівельних втручань.
Нещодавно Департамент охорони культурної спадщини міста Києва (далі — ДОКС) видав черговий припис про зупинку незаконних робіт на пам’ятці архітектури місцевого значення — «Будинку з хлібною лавкою» (1860–1877 рр.) на вулиці Ярославів Вал, 27.
Про це повідомляється на сторінці Департаменту у Facebook.
Попри заборону в будівлі відновили незаконні роботи. Фото: ДОКС/Facebook
Фото: ДОКС/Facebook
Фото: ДОКС/Facebook
У пам’яткоохоронній установі зазначили, що напередодні небайдужі кияни зафіксували будівельні роботи на фасаді історичної споруди, які проводилися без науково-проєктної документації, відповідних дозволів та погоджень.
«Попри припис Департаменту та штрафні санкції, накладені ще минулого року на суму понад 340 тис. грн, роботи знову були розпочаті», — розповідають у ДОКСі.
За їхніми словами, вранці 17 квітня представники Департаменту здійснили повторний огляд будівлі, склали відповідний акт і видали другий припис про негайне припинення будь-яких будівельних робіт.
«Проте вже після обіду їх незаконно відновили. Активісти ГО „Справжній Київ“ оперативно повідомили про це, і завдяки втручанню Шевченківського управління поліції роботи вдалося зупинити. За цим фактом також направлено звернення до Київської міської прокуратури та Шевченківського управління поліції», — наголосили у Департаменті.
Так виглядала пам’ятка у середині ХХ століття. Фото зі сторінки Кирила Третяка у Facebook
Нагадаємо, що «Будинок з хлібною лавкою» належить до рідкісних взірців забудови старовинних вулиць Києва. Будівля була зведена у період з 1860-1863 роки за типовим проєктом на замовлення титулярного радника Олексія Кобилянського і залишався у власності його родини аж до 1915 року.
Будівля має двоповерхову структуру з мезоніном: нижній цокольний поверх — цегляний, другий — дерев’яний, обкладений цеглою. Фасад виконано у стилі пізнього класицизму, його центральна частина підкреслена розкріповкою з трикутним щипцем.
Згодом будівлю придбало страхове товариство «Саламандра», а після націоналізації вона використовувалася як житлова.
Впродовж різних періодів тут діяли хлібна лавка, їдальня та навіть Будівельно-монтажне управління № 26.
Цікаво, що колись на його фасаді можна було побачити овальну металеву табличку «Застрахований у Товаристві взаємного страхування в Києві», яка слугувала свідченням власності навіть у разі пожежі.
На початку 2000-х років у будівлі розміщувалися різні комерційні установи: спершу офіс компанії, що займалася продажем будівельних матеріалів, а згодом туристичне агентство з авіакасами.
У 2009 році земельну ділянку передали фінансово-інвестиційній компанії «Старе місто» з метою реставрації та подальшого використання. Фасад будівлі тоді змінив свій колір із жовтого на теракотовий. Але наразі пам’ятка перебуває у занедбаному стані.
Детальну інформацію щодо будинку та її стану можна дізнатися на Facebook сторінці Хлібна лавка на Ярославому Валу, 27 (1860-1877 роки).
До теми: Порушення архітектурного балансу: на пам’ятці в серці столиці «виросли» додаткові поверхи.
Тетяна АСАДЧЕВА