У храмі Святого Миколи Набережного, де похований Георгій Гонгадзе, провели панахиду за загиблими журналістами. Київ. 15 вересня, 2023р. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне
Сьогодні, 15 вересня, у Києві в храмі Святого Миколи Набережного (ПЦУ), де похований Георгій Гонгадзе, провели поминальне богослужіння за всіма загиблими українськими журналістами. Від початку повномасштабного вторгнення Росії загинули 72 медійники, 15 із них — під час виконання професійних обов'язків.
Про це Суспільному повідомив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.
Заупокійну службу провели з нагоди Дня пам'яті українських журналістів, який з ініціативи НСЖУ вшановують у третю п'ятницю вересня. Захід проводиться вчетверте.
У панахиді взяли участь рідні загиблих журналістів. Київ. 15 вересня, 2023р. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне
Під час панахиди згадували медійників, які загинули від початку незалежності через свою професійну діяльність, а також тих, хто загинув внаслідок російської військової агресії.
"Ми говоримо, що безкарність до початку повномасштабного вторгнення була системною в Україні. Безкарність не лише в розслідуванні вбивств, а загалом нападів на журналістів. Але ми загалом говоримо про мужність нашої професії. Звичайно, що сьогодні головна загроза для будь-якого українця, будь-якого журналіста — це окупанти, це росіяни. І, насамперед, ми акцентуємо увагу, що цілі російського воєнного наступу — незалежна, неконтрольована росіянами інформація. Вона є найбільшим викликом для російських танків", — наголосив Томіленко.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко. Київ. 15 вересня, 2023р. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне
У дворі церкви поховали у 2016 році журналіста Георгія Гонгадзе. Про його зникнення стало відомо 16 вересня 2000 року. Тому напередодні вшановують загиблих медійників.
Що відомо про загибель внаслідок російської агресії журналістів
Протягом 2022 року у країнах світу загинули щонайменше 67 співробітників ЗМІ, 15 з яких стали жертвами війни в Україні, повідомляє незалежний Комітет захисту журналістів (CPJ).
1 квітня 2022 року після тривалих пошуків у районі села Гута Межигірська на Київщині поліція знайшла загиблим фотографа та документаліста Макса Левіна. З 13 березня з ним не було зв'язку.
Унаслідок ракетного удару, який Росія завдала по Києву увечері 28 квітня 2022 року, загинула співробітниця Радіо Свобода. Російська ракета потрапила у її будинок.
У травні торік через обстріл російськими військами загинув журналіст Олександр Махов, який ніс службу у лавах Збройних сил України.
30 травня торік керівник обласної військової адміністрації Луганщини Сергій Гайдай повідомив, що військові РФ обстріляли авто, яке їхало забирати 10 людей з Луганщини. У результаті загинув французький журналіст Фредерік Леклерк Імхофф, який готував матеріал про евакуацію. Національна спілка журналістів України повідомила, він загинув при виконанні обов’язків.
1 березня 2022 року збройні сили Російської Федерації завдали два ракетні удари по Київській телевізійній вежі, внаслідок чого загинули п’ятеро людей, в тому числі оператор телеканалу Київ.Live Євген Сакун.
В Ірпені Київської області російські військові вбили журналіста New York Times Брента Рено. Його колега фотокореспондент Хуан Арредондо був поранений. За даними поліції, унаслідок стрільби поранені близько п'яти людей.
Відеооператор телеканалу "Прямий" Олексій Юрченко, який захищав Україну з початку повномасштабного вторгнення РФ, загинув у боях в Харківській області 9 вересня.
На війні в Україні у бою загинув український військовослужбовець, журналіст, працівник Агентства стратегічних комунікацій RMA Олександр Бондаренко.