У Києві стартував фестиваль документального кіно Docudays UA

Фото: Docudays UA

У Києві стартував фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Програму спеціального випуску із назвою "Надзвичайний стан" у столиці можна переглянути до 13 листопада у столичному кінотеатрі "Жовтень", а також на онлайн-платформі DocuSpace.

Цьогоріч організатори максимально внесли до програми українське документальне кіно, адже фільми національного конкурсу не були показані в Києві навесні. Більша частина програми сформована на основі тематичних добірок березневого фестивалю, який перенесли через війну.

Відкривали фестиваль стрічки "Маріуполіс" та "Маріуполіс-2" литовського документаліста Мантаса Кведаравічюса. Фільм створений із врятованих фрагментів відео, відзнятих Кведаравічюсом, якого наприкінці березня 2022 року взяли в полон і вбили російські військові. Світова прем'єра "Маріуполіса-2" вже відбулася в Каннах, де він отримав Спеціальний приз журі "Золоте око".

З відвідувачами та організаторами фестивалю спілкувалося Суспільне.

Глядач Ігор розповів що на такому фестивалі він уперше, і він дуже радий бути присутнім на заході. Перед показом нової стрічки він навіть передивився першу частину для того, щоб нагадати собі події, що відбувалися 8 років тому.

"Мені хочеться, аби всі розуміли і пам'ятали, що ми вже 8 років живемо в стані війни. І перший фільм якраз і був про те, як місто Маріуполь живе під час війни", — говорить він.

На думку Ігоря, завдяки кінострічці вся Україна трішки відчула і долю режисера, спостерігаючи, як створювався цей фільм.

У Києві стартував фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Фото: Нікіта Галка, Суспільне

Про підготовку фестивалю розповіла виконавча директорка Громадської організації "Докудейз" Світлана Смаль.

"По-перше, я хочу поділитися радістю, бо сьогодні, 11 листопада — у день відкриття фестивалю — наш український прапор у Херсоні. Я думаю, що це вже в новинах, і про це знають, але для нас це надзвичайно важливо, адже велика частина нашої команди насправді з Херсона. Ми радіємо і відкриттю фестивалю, і звільненню Херсона, і вважаємо це знаковою подією. Це пришвидшить нашу перемогу", — зауважила Світлана Смаль.

Що ж до підготовки фестивалю, за її словами, вся команда організаторів дуже відповідально виконувала роботу, хоча було трохи складно, бо частина команди перебуває не в Києві. Вони готували цей випуск дистанційно, з інших міст.

Фото: Нікіта Галка, Суспільне

"Організатори дійства були дуже натхненні ідеєю проведення заходу, оскільки дуже хотіли, щоб фестиваль відбувся нарешті офлайн, на відміну від попередніх двох років", — говорить Світлана Смаль.

Вона нагадує, що фестиваль мандрівний – він стартує у Києві, а 12 листопада вже заплановані покази у Львові. Загалом Docudays UA відбудеться у 22 областях України, насамперед, в обласних центрах Запоріжжі, Тернополі, Одесі. Хоча будуть і менші містечка, і навіть селища. Місце і дату можна побачити на сайті.

Будуть відбуватися не лише покази, а й дискусії. Єдине з поправкою на безпеку людей. Показ фільмів перериватимуть, якщо буде звучати тривога, а потім продовжать.

Як вважає Світлана Смаль, важливість цього кінофестивалю у тому, що люди зможуть обговорити побачене. А побачать вони багато невигаданих історій, як люди вирішують в інших країнах або в Україні ті чи інші проблеми. Глядачі зможуть про це поговорити з режисерами, з героями фільмів.

"Також надзвичайно важливо, що у програмі фестивалю будуть не лише фільми, зняті вже після початку повномасштабної війни, а й роботи, які готувалися до показу на 19 кінофестиваль ще в березні", — зауважила організаторка.

Дистриб'ютор стрічки "Маріуполіс-2", генеральний директор компанії "Артхаус Трафік" Денис Іванов вважає, що тема Маріуполя і сам фільм — унікальні і надзвичайно актуальні. За можливість зняти правдиві кадри автор відео заплатив життям. "Це той випадок, коли зроблений фільм є продовженням життя режисера", — каже Денис Іванов.

У Києві стартував фестиваль документального кіно Docudays UA. Фото: Нікіта Галка

Коли режисер виїжджав з окупованого Маріуполя наприкінці березня 2022 року, росіяни взяли його в полон, а потім убили. Стрічка створена із врятованих фрагментів відео, знятих Мантасом Кведаравічюсом. Матеріали зберегла його наречена, українка. Вона змогла вивезти відео до Литви, де змонтувала фільм разом із Дунею Сичовою — монтажеркою першої частини "Маріуполіса".

Як повідомив гендиректор компанії-дистриб’ютора, стрічку "Маріуполіс-2" покажуть у прокаті в інших регіонах України в листопаді, і її зможуть оцінити українські глядачі.

Документальний фільм "Маріуполіс-2" виходить на екрани кінотеатрів України 17 листопада.

Що відомо

  • Команда Docudays UA підготувала вже 19-й Мандрівний міжнародний фестиваль, який має на меті сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні. У співпраці з Суспільне Культура – команда Docudays представить 10 історій стійкості, які покажуть, чому українці насправді перемагають.
  • На початку листопада фестиваль Docudays UA оголосив фільми з програми "Надзвичайний стан". Серед українських фільмів — "Нескінченність за Флоріаном" Олексія Радинського та "Плай" Єви Джишиашвілі. Також відбудеться українська прем’єра стрічки "І кожна річка" Олесі Моргунець-Ісаєнко — робота присвячена збереженню та відновленню водних ресурсів.

Джерело

Рейтинг
( Пока оценок нет )
PRO-KYIV.in.ua