Цьогоріч «Responsibility Award» отримали три громадські організації. Фото: Фонд родини Богдана Гаврилишина
Цьогоріч Премія «Responsibility Award» відзначила три організації громадянського суспільства та їхні історії відповідального партнерства, які в часі повномасштабної війни своєю взаємодією зміцнюють Україну та демонструють відповідальність на різних рівнях.
У день Злуки, 22 січня, у Музеї війни, відбулось урочисте вручення особливої премії, якою відзначають громадські організації, що проявили виняткову відповідальність і взаємодію на користь всього суспільства.
Важливо знати, що поштовхом до заснування премії «Responsibility Award» стала Декларація відповідальності людини Богдана Гаврилишина. Працюючи на світовому рівні як член Наглядової ради Міжнародної академії мистецтва та науки ще на початку 2010-х Богдан Гаврилишин дійшов висновку, що світ не є здоровий і що для того, щоб змінити ситуацію, потрібно брати на себе відповідальність на всіх рівнях. У 2014 році пан Богдан створив Декларацію відповідальності людини, яка складається з 15 пунктів. Вони є справжнім дороговказом, як для особистості, так і для громади, які хочуть жити чесно, розвиватись і досягати успіху.
Статуетки-призи, які разом з премією отримали лауреати «Responsibility Award-2024».
«Responsibility Award-2024»
У розмові зі ЗМІ голова Фонду родини Богдана Гаврилишина Маріанна Елейко повідомила, що до короткого списку Премії відповідальності увійшло 10 фіналістів, які отримають відзнаку та медійну підтримку. З числа фіналістів журі обрало трьох лауреатів, яких буде відзначено фінансовою винагородою в розмірі по 100 000 UAH.
Вона зазначила, що саме 19 жовтня Фонд оголосив про початок премії, адже це є День відповідальності в Україні.
«Це є свято, яке відзначають щорічно з 2021-го року на державному рівні і воно відбувається у день народження Богдана Гаврилишина. Власне це є старт набору заявок-історій від організацій громадянського суспільства про їхні ініціативи, відповідальні історії партнерства, які вони подають на конкурс. Їх розглядає журі і обирає спочатку довгий список премії, а вже сьогодні ми оголошуємо короткий список», — пояснила Маріанна Елейко.
Маріанна Елейко, голова Фонду родини Богдана Гаврилишина.
Галина Бабій, ведуча урочистостей «Responsibility Award-2024» та Маріанна Елейко, голова Фонду родини Богдана Гаврилишина.
Першу премію вручали 22 січня 2022 року, це були історії відповідальності громадянського суспільства.
«Цікаво. що тоді переможцями премії стала така дуже відома організація, як БФ „Повернись живим“, так само волонтерська організація „Спільнота святого Егідія“, а також „Будуємо Україну разом“. У 2022-ому році ми не проводили конкурсу, а премію відповідальності присвятили всім українцям і українкам, які діють відповідально у своєму щоденному житті. А фонд премії передали на таку ініціативу, як „Розміновуємо життя“. Ми закуповували спорядження для саперів українських, для розмінування української землі», — поділилась голова Фонду родини Богдана Гаврилишина.
Олексій Захарченко, комунікаційний директор фонду Razom For Ukraine під час оголошення переможців конкурсу.
З 2023-го року фонд переглянув концепт премії. Тепер вже йдеться не про історії відповідальності організацій, а їхню взаємодію з організаціями з інших секторів.
«Нам дуже важливо всім об’єднуватися, взаємодіяти. Ключовим критерієм стала взаємодія організацій з бізнесом, державним сектором і так далі. Це — ключовий критерій відповідальності у час війни», — зазначила пані Елейко.
Другий рік поспіль підтримує премію фонд Razom For Ukraine.
Його комунікаційний директор Олексій Захарченко розповів «Вечірньому Києву» про те, що для його організації принципи Богдана Гаврилишина є спільними.
«У нас українсько-американський фонд, який був 10 років тому заснований у Нью-Йорку у діаспорі. Наша місія — це розвивати громадянське суспільство, підтримувати громадські організації, формувати демократичну Україну. Це повністю співпадає з ідеологією цієї премії. І ми намагаємось через цю премію підтримувати та давати можливість розвиватись громадським організаціям», — розповів Захарченко.
Він зазначив, що і перед врученням премії для нього є секретом — хто ж є у короткому списку і хто переможе.
Заповнена зала Музею війни під час вручення «Responsibility Award».
До слова, до вибору переможців залучили велику команду експертів. Перевіряли і на ймовірну приналежність до діяльності у рф та з російськими фірмами тощо.
Після вступного слова ведучої урочистостей Галини Бабій, відома журналістка та телеведуча Анжеліка Рудницька, яка нині багато робить як волонтерка, поділилась своїми спогадами про спілкування з Богданом Дмитровичем Гаврилишиним.
Вона зазначила, що видатний українець передбачав зміни, які для України принесе молодь.
«Любов, людяність — це те, що найбільше згадую коли думаю про Богдана Дмитровича», — зазначила вона.
Львівський фольк-гурт «Пиріг і батіг» виступив на врученні «Responsibility Award».
Пісня на вірші замордованих у срср українських поетів у виконанні гурту «Пиріг і батіг» зворушили людей, що прийшли на «Responsibility Award».
Справжнім подарунком для усіх, хто прийшов на «Responsibility Award» став виступ львівського фольк-гурту «Пиріг і батіг».
Музиканти виконували пісні, створені на вірші замордованих радянською владою українських поетів. І ця висока поезія та унікальна музична стилістика гурту дали сили людям, що третій рік поспіль живуть у час воєнних випробувань.
Пісні з альбому, який так і називається «Замордовані» — вдячність українському відродженню, розстріляному, але не забутому і такому актуальному зараз для українців.
Виступ групи, який тривав впродовж всього вечора, учасники «Responsibility Award» вітали стоячи оваціями.
До слова «Пиріг і батіг» — у короткому списку Національної премії імені Тараса Шевченка.
Під час оголошення лауреатів «Responsibility Award».
Переможці «Responsibility Award 2024» організація «Пізнай свою мрію ім.Степана Тарабалка», «Тепло крилатої душі», оздоровчий центр, який створила мати загиблого пілота — Наталія Тарабалка.
В цілому на премію «Responsibility Award 2024» подали 212 заявок від організацій громадянського суспільства.
Премія відповідальності відзначає саме ті історії, що відповідають пункту 13 Декларації відповідальності людини Богдана Гаврилишина: «До країни: допомагай своїй країні в рамках власних можливостей».
Переможцем серед громадських організацій стала організація «Пізнай свою мрію імені Степана Тарабалка» фонд, яка відома оздоровчими закладами «Тепло крилатої душі». Їх створила Наталія Тарабалка, мама загиблого пілота, Героя України, Степана Тарабалка, який відомий, як один з «Привидів Києва».
«Жінка, яка мала мрію створити не лікарню, а оздоровчий центр, де надавались би і медичні послуги, але це б було місцем для душі. У нас на Коломийщині є таке місце, велика територія з колишнім панським маєтком та покинутою лікарнею, під самою Коломиєю, велика паркова зона», — розповіла Олена Федосюк, проєктна менеджерка організації.
«Ми охопили ветеранів, їхні родини, родини загиблих та зниклих безвісти. Ми маємо договір з Мінветеранів за яким ми надаємо допомогу з психологічної реабілітації. Ми маємо ліцензію МОЗ. Зараз триває будівництво і ремонти. Знаєте, багато хто починав з ремонтів, а ми почали з оздоровлення. Хлопці, які приїздять у відпустки також можуть у нас оздоровлюватись. Щоб їх стабілізувати ми намагаємось максимально пролікувати цих людей», — поділилась Юлія Волга, медична директорка центру.
Вже 220 людей пройшли реабілітацію через «Тепло крилатої душі». Не кількістю, а якістю намагаються наповнити свою роботу у центрі «Тепло крилатої душі», який працює з 2022-го року.
Благодійний фонд «КОЛО», мобільна евакуація. Проєкт, який також став переможцем «Responsibility Award 2024».
У межах проєкту створено новий підхід до транспортування поранених та розроблено новий формат евакуаційних вагонів двох типів: реанімаційний та палатного типу.
На початок 2025-го року вже вагонів перевозять поранених.
За приблизними підрахунками «еваковагони» перевозять сьогодні понад 60% всіх поранених, і є тим ефективним досвідом, що вивчають міжнародні експерти та військові партнери України.
Нагороду отримувала Ірина Солошенко, керівниця проєкту мобільна евакуація поранених у БФ «КОЛО».
Ірина Солошенко, отримуючи нагороду для своєї команди, розповіла, що вона з початку повномасштабного вторгнення прийшла у шпиталь до свого чоловіка, побачила евакуацію поранених і зрозуміла, що так не повинно бути.
«Я бачила поранених і всі проблеми. І я бачила, що ми можемо змінити. Горизонтальні зв’язки на той час були дуже-дуже простими. Керівництво „Укрзалізниці“ та командування медичних сил почули мене і на сьогодні вже понад 70 вагонів щоденно перевозять поранених, надають допомогу, передають адаптивний одяг і кажуть: „Дякую!“ нашим захисникам і захисницям», — поділилась Ірина Солошенко.
На сцені — благодійний фонд «КОЛО», мобільна евакуація.
І, насамкінець, на сцену викликали ще одну громадську організацію-переможицю, яка естетично здивувала 220 мільйонів людей у світі (саме стільки вже побачило її інсталяцію).
Інсталяція має 32 метри завдовжки, сім метрів заввишки та понад десять тонн ваги. В її створенні брав участь засновник фонду «Повернись живим» і проєкту Ukrainian Witness Віталій Дейнега.
Скульптура, яка має назву I’m Fine, створена українським художником Олексієм Саєм та його командою з уламків прострелених вуличних знаків, парканів, фрагментів авто, пошкоджених війною в різних областей України.
На фестивалі Burning Man у США інсталяція під назвою I’m Fine, створена з гігантських літер, обшитих речами з мирного життя, побитих уламками снарядів, ракет та збитих «шахедів», вразила уяву і свідомість тих, хто її побачив.
Інсталяція I’m Fine, зроблена переможцем «Responsibility Award-2024» проєктом Ukrainian Witness. Фото з відкритих джерел
Читайте також за темою:
«Responsibility Award-2023 оголосила лауреатів найкращих історій відповідального партнерства».
Фото надані Фондом родини Богдана Гаврилишина,
Ольга СКОТНІКОВА