Авторка показує українську реальність у двох вимірах. Фото: Тетяна Бондаренко
У виставкових залах «Брами Заборовського» Національного заповідника триває експозиція Тетяни Фоменко «Паралелі».
Мета фотопроєкту — показати дві паралельні реальності повсякденного життя незламних українців в умовах довготривалої російсько-української війни, повідомляють у «Софії Київській».
Композиційно, за авторським задумом, виставка складається із двох частин.Перша частина експозиції демонструє «батальні сцени»: кадри подій Революції Гідності, руйнівні наслідки присутності російського війська в Україні, зокрема на території Київщини, Харківщини та Донеччини.
У другій частині представлено світлини «мирного часу» українців у період війни: яскраве, не затягнуте димом ворожих ракет українське небо; спокійні й блискучі води Дніпра; затишний сонячний Київ…
Як писав Альбер Камю, «війна — порушує звичний порядок речей і справ, люди змушені ставати тим, чим не були».
Тетяна Фоменко. Фото: фб-сторінка Національний заповідник «Софія Київська»
Професія фотографа зобов’язує дивитися, фіксувати, документувати та аналізувати множинні унікальні й такі різні за змістом кадри. Тетяна Фоменко попри жахіття війни, у круговерті постійного емоційного напруження, повсякчас прагне направляти камеру в бік «мирної реальності», щоб із задоволенням застосувати кінематографічний прийом «стоп-кадр».
Фотопроєкт паралелі. Фото: фб-сторінка Національний заповідник «Софія Київська»
Фотопроєкт паралелі. Фото: фб-сторінка Національний заповідник «Софія Київська»
«Цей фотопроєкт про те, що ми пережили та переживаємо в паралельних світах — реальності нашої боротьби за Незалежність і реальності (а скоріше — ілюзорності) нашого повсякденного життя, — зазначила подруга фотографки Тетяна Бондаренко. — Авторка дуже продумано розмістила свій проєкт. В першому залі — репортажні світлини з Майдану під час Революції Гідності, зруйновані ворогом Київщина, Харківщина та Донеччина. Кожний кадр — наче постріл в серце і мітка в нашій пам’яті.
В другому залі — художні фотороботи, в яких багато світла, спокійного неба, яскравих кольорів, простору, красивих будівель та вільних людей, які нікуди не поспішають».
Проєкт створений до третіх роковин повномасштабного вторгнення рф на територію України.
Виставка триватиме до 31 березня 2025 року.
Нагадаємо, у культурному кластері «Краків» презентують польський фільм «Люди» про війну в Україні. Головні героїні стрічки з початком повномасштабного вторгнення, щоб врятувати себе та своїх близьких, змушені брати участь у відчайдушній боротьбі.
Марія КАТАЄВА