Цей басейн має температуру понад 40 °C.
Басейн насичений блакитною водою / фото Геологічна служба США (USGS)
У квітні 2025 року геологи Єллоустоунського національного парку (США) були здивовані, коли виявили нову термальну особливість у басейні Порцелайн (паруюче яскраво-блакитне озеро шириною приблизно 4 метри). Про це пише Interesting Engineering.
Зазначається, що цього термального басейну не було під час останнього обстеження території восени 2024 року. Геологічна служба США (USGS) також підтвердила цю знахідку та наголосила, що новий басейн знаходиться приблизно на 30 сантиметрів нижче від навколишнього краю та має світло-сірі, вкриті брудом скелі шириною до 30 сантиметрів.
Сама вода має температуру близько 43 °C та світиться м’яким блакитним відтінком.
Відео дня
Як міг утворитися цей басейн?
Аби з’ясувати, коли і як утворився басейн, вчені з USGS звернулися до супутникових знімків та високотехнологічної акустичної станції моніторингу.
«З жовтня по грудень 2024 року супутникові знімки не показували жодних ознак нової теплової особливості в басейні Порцелайн. Потім, 19 грудня, з’явилися перші ознаки неглибокої западини. До 6 січня 2025 року утворилася невелика порожнина. До 13 лютого з космосу було видно повністю сформований басейн, заповнений водою», — зазначили у повідомленні.
Водночас дослідники з’ясували, що басейн не утворився внаслідок одного потужного вибуху. Виявилося, що серія менших гідротермальних подій, швидше за все, вивільнила пар і тиск у вигляді сплесків, повільно виточуючи порожнину. Перша з таких подій могла статися на Різдво 2024 року, а наступні — на початку 2025 року.
Інші цікаві матеріали про геологію
Як писав УНІАН, у світі є дорогоцінний камінь вартістю 110 тисяч євро за кілограм, який зустрічається лише в Чехії та утворився внаслідок катастрофічного космічного зіткнення. Йдеться про молдавіт, який порівняно зі звичайними дорогоцінними каменями, які кристалізуються впродовж мільйонів років глибоко в мантії Землі, утворився за секунди.
Також повідомлялось, що Австралія стоїть на порозі нової золотої лихоманки. Зокрема геологи виявили хімічний слід раніше прихованих родовищ золота, що вже назвали потенційною зміною правил гри в розвідці корисних копалин в усьому світі.