Пресбріфінг в Київінформ. Фото: Олексій Самсонов
Головна мета заходу — об’єднати всіх, хто прагне покращувати якість управління житловими будинками, впроваджувати інноваційні рішення та робити ОСББ більш ефективними й прозорими.
Сьогодні, 6 травня, в пресцентрі Київінформ представники влади та громади презентували інструменти підтримки ОСББ та ЖБК в Києві, а також розповіли про Другу конференцію «Київський Форум ОСББ 2025», присвячену актуальним питанням діяльності та розвитку ОСББ і ЖБК в Україні.
Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв нагадав. що сьогодні Київ є єдиним містом в Україні, яке має ефективних інструментів підтримки будинкових громад. Це програма 70 на 30, програма компенсації за придбання резервних джерел живлення, програма капітальних ремонтів на принципах співфінансування, а також програма фінансової підтримки новостворених ОСББ, яка запрацювала нещодавно. Згідно з останньою, будинкова громада отримує грант від 1 до 3 мільйонів гривень на розв’язання нагальних питань. У межах цієї програми вже видано фінансову допомогу 11 ОСББ.
Крім того, розвивається Револьверний фонд, фонд модернізації житла, який сьогодні дає змогу взяти кредит для розв’язання будинкових проблем за максимально пільговими умовами. Детальніше з програмами та умовами участі можна ознайомитися на сайті.
До слова, з 11 тисяч багатоквартирних будинків, у близько 25% з них створені ОСББ чи ЖБК.
Петро Пантелеєв. Фото: Олексій Самсонов
«Сьогодні за нашими програмами реалізовані вже понад 3 тисячі проєктів. Це колосальний досвід, який можна передавати й масштабувати не тільки в місті Києва, а й по всій Україні, — підкреслив Петро Пантелеєв. — Форум покликаний стати майданчиком для комунікації та обміну успішним досвідом між будинковими громадами.
Насамперед ми говоримо про розвиток будинкового самоврядування, самоорганізації мешканців багатоквартирних будинків навколо питань поліпшення комфорту в цих будинках. На наш погляд, це дуже важливо, Адже кожен енергостійкий будинок — це частинка енергостійкості та життєздатності всього міста. Наше завдання — зробити його максимально незалежним та енергоефективним. Тому кожна програма розвивається та вдосконалюється.
Місто надає значну допомогу, щоб будинкові громади мали змогу зробити корисні речі: від модернізації теплових пунктів, що дає змогу зменшити плату за тепло, до встановлення сонячних електростанцій. Деякі ОСББ вже за рахунок сонячних електростанцій, пробують заробляти кошти, щоб реінвестувати їх в будинок».
За його словами, столиця вже має цінний досвід з управління будинком, з прийняття відповідних рішень. І форум дає можливість отримати цю інформацію від досвідчених голів ОСББ, не винаходити заново велосипед та йти вже перевіреним шляхом.
Максим Петренко. Фото: Олексій Самсонов
«У програмі форуму ми зробили акцент насамперед на енергоефективності, тобто на прикладах того, як можна модернізовувати свої будинки, — зазначив голова Громадської спілки «Київська асоціація ОСББ та ЖБК» Максим Петренко.— Окремий блок буде присвячений тим програмам, які діють в місті Києві. Як популярна програма 70 на 30, що спрямована на зменшення споживання теплової енергії в багатоквартирних будинках.
У рамках форуму поговоримо й про реанімацію програми відшкодування частини тіла кредиту, для якої вже готується проєкт рішення на державному рівні. Саме на таких майданчиках ми можемо детально і ґрунтовно обговорити можливість і нагальність реалізації різних програм».
Він підкреслив, що в планах — об’єднати організації, які представляють ОСББ, в різних містах, аби переймати досвід та втілювати зміни на національному рівні.
Станіслав Донцов. Фото: Олексій Самсонов
Як зауважив голова правління ОСББ «Порядок Шептицького, 12» Станіслав Донцов, захід буде цікавий не тільки для досвідчених голів, а й для людей, які ще не мають ОСББ. Зокрема, для ініціативних груп проведуть презентацію, на якій юристи розкажуть, як створити ОСББ максимально просто та уникнути помилок.
Співзасновниця приватної управляючої компанії «Домолад», представниця Громадської організації «Лідерки управління житлом» Юлія Бородіна запросила активних жінок на презентацію новоствореної організації, покликаної об’єднати управительок.
Юлія Бородіна. Фото: Олексій Самсонов
«За ініціативи громадської спілки «Київська асоціація ОСББ та ЖБК”в партнерстві з КМДА, РДА, ЦНАПами, ми розпочали щотижневі консультації мешканців міста, — розповіла вона. — Спочатку задумували їх як консультації зі створення ОСББ. Наразі вони набули ширшого характеру. Консультуємо людей, які хочуть розібратися, що робити співвласникам багатоквартирного будинку в різних ситуаціях».
Учасники пресбрифінгу. Фото: Олексій Самсонов
«Київський форум ОСББ 2025» пройде 15 та 16 травня у Культурному кластері «Краків».
У перший день до участі запрошені міський голова Віталій Кличко, заступник голови КМДА Петро Пантелеєв та голова Постійна комісія Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, депутат Київради (ВО «Батьківщина») Олександр Бродський, які підіб’ють підсумки київських програм, окреслять перспективи їх подальшого розвитку, поспілкуються з головами ОСББ, вислухають їхні пропозиції.
Відбудеться дискусійна панель щодо співпраці органів міської влади з головами ОСББ та ЖБК. Про державну політику в енергетичній сфері розкаже народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Жупанін, а про виклики енергетичної зими 2026 — директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Також участь у форумі підтвердив представник Посольства Європейського Союзу.
Крім того, говоритимуть про цифровізацію, ті інструменти, які допоможуть в сучасному світі управляти багатоквартирним будинком простіше, ефективніше, як в комунікації, так і в управлінні. Завершать перший день практичні кейси — проєкти, які вже реалізували у своїх будинках ОСББ.
У другий день гості мають змогу відвідати такі ОСББ, на власні очі побачити реальні зміни та поспілкуватися щодо успішного досвіду, який можна переймати та реалізовувати у своїх багатоквартирних будинках.
Після обіду пройде робоче засідання Національної Асоціації ОСББ, лекція для ініціативних груп, як створити ОСББ тощо.
Детальніша інформацію про форум, учасників, розклад та участь у заході — читайте на сайті «Київський Форум ОСББ 2025».
До теми:
- Петро Пантелеєв: «Мешканці можуть самостійно обирати або змінювати управителя». Обрання управителя в багатоквартирних будинках створює для мешканців низку переваг, а головне — люди можуть обирати й змінювати того, хто їх обслуговує.
- «Створення ОСББ — це не просто формальність, це реальна відповідальність за стан будинку». В інтерв’ю для спільного проєкту «Київ фм» та «Вечірнього Києва» голова громадської спілки «Київська асоціація ОСББ та ЖБК» Максим Петренко розповів, як киянам ефективно організувати управління своїм будинком, подолати бюрократичні перепони та налагодити взаємодію з сусідами.
Марія КАТАЄВА