Дослідники довгі роки не могли зрозуміти, чому це сталося.
Вчені розгадали загадку, яка не давала спокою дослідникам десятки років / фото — Unsplash
Близько 252 мільйонів років тому на Землі сталася одна з найстрашніших біологічних катастроф за всю історію спостережень. Масове пермське вимирання знищило понад 80% морського життя, після чого воно всюди виглядало однаково, пише Earth.
У дослідженні, опублікованому в журналі Science Advances, вчені зі Стенфорда розповіли, що епоха, викликана масовим пермським вимиранням, тривала мільйони років. Від тропіків до полярних областей морське життя стало дивно однорідним.
Вчені поділилися, що після масового пермського вимирання види, які раніше трималися у вузьких локальних зонах, раптово з’явилися всюди. Дослідники довгі роки не могли зрозуміти, чому це сталося.
Відео дня
Вчені зі Стенфорда знайшли цьому явищу переконливе пояснення. Вони використовували скам’янілості та дані про навколишнє середовище, щоб простежити, як реагували морські мешканці після пермського вимирання. У центрі уваги дослідників були такі групи, як молюски, устриці та равлики — організми, які не тільки вижили, а й поширилися по всьому світу.
Науковці створили кліматичну модель, яка відстежує зміни кисню та температури. Вона допомогла пояснити, чому одні істоти швидко поширювалися, а інші вимирали.
«Для нас, палеобіологів, ця модель еквівалентна тому, як якби кліматологи отримали комп’ютерні кліматичні моделі, щоб робити кількісні прогнози того, як має змінитися світ на основі деяких простих математичних уявлень», — пояснив старший автор дослідження Джонатан Пейн.
Для реконструкції стародавніх океанів учені використовували скам’янілості та хімічні сліди. Ці маркери свідчать про зміни в навколишньому середовищі, такі як температура, кислотність і рівень кисню. Приблизно наприкінці пермського періоду потужна вулканічна активність у сучасному Сибіру призвела до глобального потепління і закислення океану.
Читайте також:
Біолог розповів про найбільш «живучу» бактерію: їй не страшні радіація та космічний вакуум
Ігуани пропливли океаном 8000 кілометрів на плоту з рослин: приголомшливе відкриття учених
Мікропластик може зробити супербактерії непереможними: дослідники б’ють на сполох
Вчені підкреслили, що до масового вимирання морські спільноти були дуже різноманітні. Після цього вони стали шокуюче однорідними. За словами дослідників, така тенденція була пов’язана не зі зникненням хижаків, а з тим, що відбулися глобальні зміни навколишнього середовища. Одні види змогли вижити і поширитися, а інші — вимерли.
Тепер команда дослідників планує застосувати цю модель до інших масових вимирань, включно з тим, яке знищило неавіанських динозаврів.
Інші дослідження вчених
Раніше вчені з’ясували, як жаби перехитрили одне з найсмертоносніших вимирань на Землі. Науковці вивчили 100 викопних групи темноспондильних, проаналізувавши розміри їхнього тіла, зуби та особливості черепа.
Крім того, вчені знайшли дерево, яке процвітає завдяки регулярним ударам блискавки. Удари блискавки стали головним козирем у боротьбі за життя для одного тропічного дерева.